kultura i rozrywka

Sandomierz – miasto kameralnych przyjemności

Sandomierz – miasto kameralnych przyjemności

Sandomierz – skarbnica polskiej kultury i tradycji, miejsce z wyjątkowym południowo-wschodnim klimatem, który wytworzył się dzięki koegzystencji przyrody i tego co na przestrzeni wieków wytworzone zostało przez cywilizację. O wyjątkowości nadwiślańskiego grodu można przekonać się już przy pierwszym kontakcie z zabytkową architekturą pochodzącą z czasów, gdy na tronie Polski zasiadali królowie. Doskonała lokalizacja miasta już od najdawniejszych czasów sprzyjała jego rozwojowi. W „Kronice polskiej” Galla Anonima Sandomierz został określony jako sedes regni principales – tj. główna siedziba królewska.

Położenie na linii przecięcia się ważnych, euro-azjatyckich szlaków handlowych sprawiało, że do miasta ściągali kupczykowie z najdalszych zakątków świata, nadając mu wielokulturowego charakteru. To co niewątpliwie wyróżnia Sandomierz spośród innych miast na mapie Polski to fakt, iż na stosunkowo niewielkiej powierzchni Starego Miasta zlokalizowane są zabytki o wielkiej, międzynarodowej klasie. Tak duże zagęszczenie niepowtarzalnych obiektów zalicza miasto do jednego z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc na mapie Polski. Wiele osób polubiło Sandomierz za przyczyną serialu „Ojciec Mateusz” opisującego przygody sympatycznego księdza-detektywa. Podążając śladami Ojca Mateusza każdy zainteresowany może odkryć wiele ciekawych miejsc na mapie miasta.

Sandomierz i jego okolice już od setek lat opisywane są jako miejsce mlekiem i miodem płynące. Łaskawa natura obdarowała mieszkańców Sandomierszczyzny urodzajnymi glebami i stosunkowo ciepłym, sprzyjającym uprawie owoców i warzyw klimatem. Soczyste jabłka, wyśmienite pomidory, aromatyczne winogrona to tylko nieliczne produkty pochodzące z tutejszych ogródków.

Sandomierz wyróżnia także położenie – podobnie jak wieczne miasto Rzym, również nadwiślański gród posadowił się na siedmiu wzgórzach. Malownicze sandomierskie wyżyny opasane szafirową wstęgą Wisły i poprzecinane tu i ówdzie przez wąwozy lessowe sprawiają, że w mieście nie brakuje atrakcji dla tych, którzy są miłośnikami aktywnych form wypoczynku. Położone w bliskiej odległości od Królewskiego Miasta Góry Pieprzowe są kolejną, unikalną atrakcją. Proces powstania pasma gór datuje się na najstarsze epoki w dziejach geologicznych Ziemi.

Zabytkowa, prawobrzeżna część miasta doskonale uzupełnia się z lewobrzeżną, która jest miejscem rozwoju inwestycji od początku jej przyłączenia do miasta. Szkło marki Pilkington, produkowane w Sandomierzu jest jednym z potentatów sprzedaży szyb nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Lokalizacja tak ważnego ośrodka przemysłowego w Sandomierzu przyczynia się w znacznej mierze do rozwoju gospodarczego. Prężnie rozwijający się sektor usług turystycznych oraz lewobrzeżna strefa przemysłowa sprawiają, że Sandomierz jest miejscem szansy dla młodych ludzi.

Bramy Królewskiego Miasta od wieków otwarte są dla wszystkich przybyszy, którzy swoją obecnością kształtują wizerunek miasta i wzbogacają jego dzieje o nowe, znaczące epizody. XVII Diecezjalne Spotkanie Młodych, które w 2014 roku ma miejsce w nadwiślańskim grodzie jest doskonałą okazją do zapisania kolejnej, ważnej karty w miejskiej księdze dziejów.

 

 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Uroczyste rozdanie nagród -„Bezpieczne Wakacje 2021”

rni24.eu22 października 2021

Zawody wędkarskie o Puchar Starosty Niżańskiego

rni24.eu21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

rni24.eu21 października 2021

Jeżowe – Wycieczki z Ministerstwa Edukacji i Nauki

rni24.eu19 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021