W Nisku

Rządy, które nie budują państwa

Rządy, które nie budują państwa

O problemach mieszkańców, o obawach o państwo, o pomyśle na Polskę – o tym rozmawiano podczas spotkania członków Platformy Obywatelskiej z mieszkańcami Niska. Podobne spotkania odbyły się wczoraj w kilkunastu miastach na Podkarpaciu. Do województwa przyjechało około 60 parlamentarzystów.

Z mieszkańcami Niska spotkali się była sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Urszula Augustyn, poseł Marek Krząkała, były prezydent Krakowa Józef Lassota oraz poseł Grzegorz Raniewicz.

-To dla nas bardzo ważne by móc się spotkać i rozmawiać, o tym co ważnego się dzieje w Polsce i czego byśmy naprawdę oczekiwali. Dla nas są to bardzo ważne dyskusje, za każdym razem słyszymy jakie państwo mają wyobrażenie, jakie są ważne problemy, jakie kwestie. W ubiegłej kadencji zajmowałam się bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. Bardzo chętnie rozmawiam z wszystkimi, którym na leży ona na sercu. W moim wyobrażeniu powinna leżeć na sercu każdemu. Każdy z nas wie, że następnemu pokoleniu trzeba zorganizować mądry start w życie, więc dlatego uważam, że edukacja to podstawa. Ważne są finanse, gospodarka, rozwój, obrona i inne ważne tematy, ale to inwestowanie w edukację i kulturę moim zdaniem jest naprawdę bardzo ważne. Kto to rozumie, ten wie jak nas boli dzisiaj kwestia reformy edukacji – mówiła Urszula Augustyn.

Józef Lassota, który zajmuje się głównie infrastrukturą w swojej działalności sejmowej, mówił o tym dlaczego Platforma Obywatelska krytykuje poczynania rządu Prawa i Sprawiedliwości.
-My oceniamy, że to są złe rządy. To są rządy, które nie budują państwa, raczej w tej chwili to jest likwidacja różnych instytucji, likwidacja demokracji, nie mówiąc o tym, że w ogóle nie ma przestrzegania prawa. Prawdopodobnie chodzi o to, żeby na tej ruinie, która zostanie po rządach PiS, który zapowiada, że będzie rządził do 2031 roku, chce budować nową rzeczywistość, nowego człowieka, państwo wyizolowane z Unii Europejskiej, z Europy. Uważamy, że to jest bardzo szkodliwe, bardzo złe – mówił parlamentarzysta.
Dodał, że jedną z dziedzin, która może znacznie ucierpieć w obecnej sytuacji jest rolnictwo. Wspomniał także o tym, że Polska przestaje się liczyć na arenie międzynarodowej.

-W przestrzeni prawnej odnośnie przedsiębiorców ostatni rok przyniósł nam 15 tys. stron aktów prawnych dotyczących przedsiębiorców. Jeśli przedsiębiorca chciałby to przeczytać to musiałby codziennie poświęcić 2 godziny czasu. Tak to prawo się zmieniło, że w tej chwili przedsiębiorca jest karany kiedy jego księgowy popełni błąd, kiedy jego menadżer popełni błąd. Tworzy się klimat zły, a później pyta czemu przedsiębiorcy nie inwestują. Bo się boją – mówił poseł Grzegorz Raniewicz, który od 10 lat pracuje w Komisji Administracji i Sprawa Wewnętrznych.

Jeden z mieszkańców Niska poruszył problem strażaków ochotników, których czekają zmiany. Dotychczas otrzymywali oni pieniądze z województwa, teraz środki mają napływać z ministerstwa.
-Temat strażaków jest bardzo gorący. Uważamy, że bardzo ważna jest samorządność, to się łączy z samorządem, z organizacjami pozarządowymi i takimi organizacjami jak strażacy. Bardzo ważne jest to żeby jak najniżej schodziły decyzje. Jeśli w powiecie, w gminie można podjąć decyzje, to te decyzje podejmuje się mądrzej, lepiej i precyzyjniej niż podejmie się je w Warszawie. Jeśli do tej pory w powiatach decydowano o tym jak były rozdysponowane pieniądze na jednostki strażackie, to wiadomo było, jakiego sprzętu potrzeba. Jeżeli to samo będzie teraz decydowane w Warszawie to w jaki sposób ta decyzja będzie precyzyjna? – mówiła Urszula Augustyn.
Podkreśliła, że PO zauważą centralizację przez PiS wszystkich możliwych instytucji. Jej zdaniem im decyzja zostanie podjęta niżej tym będzie mądrzej podjęta.

-Jak będzie teraz minister robił przetargi centralne, to będzie rok, ze wszyscy dostaną nowe drabiny, rok później np. nożyce. I to będzie w ten sposób, potrzebne czy nie potrzebne, przydział z Warszawy będzie przychodził. Przecież my to znamy, to już było i to nie funkcjonowało – mówił poseł Grzegorz Raniewicz.

Poseł Marek Krząkała w Sejmie jest już trzecią kadencję, zajmuje się polityką zagraniczną. Mówił o władzy sądowniczej, o prokuraturze, również o wojsku.
-W konsytuacji zapisaliśmy kiedyś trójpodział władzy. Może wcześniej prokuratura była ułomna. Natomiast bez względu na przewlekłość spraw to nie było takiej sytuacji jak dawniej, że pierwszy sekretarz chwytał telefon, dzwonił do sędziego i wpływał na przebieg sprawy. A dzisiaj wracamy do tego co było kiedyś za komuny. Bo teraz stwarza się możliwość prokuratorowi generalnemu żeby o wszystkim decydował – mówił poseł Marek Krząkała.

Podczas spotkania rozmawiano także o złym przeprowadzeniu przez Platformę Obywatelską reformy dotyczącej rozpoczęcia nauki w szkole przez sześciolatki. Na sali padły głosy, że mieszkańcy chcą wsparcia od partii, którą wybierają. Dyskutowano również o tym, jak Platforma Obywatelska powinna docierać do wyborców, jak skutecznie działać oraz jak przekładać pomysły wypracowane na spotkaniach na praktyczne działania.

Małgorzata Petecka

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021