W Nisku

Rusza budowa Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Nisku

Rusza budowa Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Nisku

Jest już pewne, że za kilka miesięcy ruszy budowa nowego budynku Sądu i Prokuratury Rejonowej w Nisku. Właśnie ogłoszono przetarg, który ma wyłonić wykonawcę tej inwestycji, o czym osobiście poinformował Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł na konferencji zorganizowanej 28 grudnia w niżańskim Urzędzie Gminy i Miasta.

– Jesteśmy dziś praktycznie na końcu drogi. Wiosną 2021 roku nastąpi przysłowiowe pierwsze wbicie łopat. Przez kolejne 36 miesięcy będzie trwała budowa tego obiektu. Mam nadzieję jednak, że prace zostaną ukończone szybciej – mówił Marcin Warchoł.

Wspólna siedziba Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Nisku będzie miała 3700 m², a zakres robót obejmie także niezbędne przyłącza i zagospodarowanie terenu. W budynku oprócz siedziby sądu i prokuratury planowane są pomieszczenia dla pracowników zatrudnionych w Oddziale Informatycznym Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie oraz Referendarzy Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Ponadto w budynku planuje się ulokowanie pomieszczeń archiwum Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, która boryka się z niedoborem powierzchni archiwalnej.

– Będzie to najnowocześniejszy budynek tego typu w Polsce spełniający najnowsze standardy i utrzymany w nowoczesnej stylizacji. Znajdą się w nim pomieszczenia dla sędziów, referendarzy, adwokatów, radców prawnych, dla świadków. Także obsługa informatyczna oraz wydział ksiąg wieczystych. Inwestycja zostanie sfinansowana w pełni ze środków ministerstwa, bez obciążenia dla lokalnego budżetu – informował Wiceminister Sprawiedliwości.

Szacowana wartość budowy to około 56 mln zł. Obiekt zlokalizowany będzie na działce o powierzchni 0,66 ha w Nisku przy ul. Jana Marii Gisgesa 1, którą to na potrzeby przyszłego sądu przekazała Gmina Nisko.

– Muszę powiedzieć, że to głównie dzięki panu Wiceministrowi i jego inicjatywie powstanie w Nisku nowy obiekt z przeznaczeniem na Sąd Rejonowy i Prokuraturę Rejonową. Bardzo za to dziękuję. Dziś jesteśmy już po wszelkich formalnych uzgodnieniach. Niebawem ruszy budowa. To dla nas bardzo dobra wiadomość z wielu względów, również dlatego, bo zwolnią się po Sądzie Rejonowym pomieszczenia na piętrze budynku. Będą one wówczas do dyspozycji gminy – mówił Waldemar Ślusarczyk, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

Budowa nowej siedziby od dawna była konieczna, bo stare obiekty nie spełniają już współczesnych wymogów funkcjonalno-użytkowych i technicznych. Według Marcina Warchoła brakuje w nich ponad 2000 m² powierzchni m.in. na czytelnię akt, poczekalnię dla świadków, czy możliwość transportu osób osadzonych do sądu. Wiceminister podczas konferencji podziękował również obecnemu burmistrzowi Waldemarowi Ślusarczykowi za starania na rzecz budowy Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Nisku, oraz jego poprzednikowi, burmistrzowi Julianowi Ozimkowi za wieloletnie działania w tym zakresie.

 

 

 

 

 

Źródło U.M. Nisko

5 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021

Podziękowanie dla krótkofalowców

rni24.eu29 kwietnia 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack i Puchar Polski BMX

rni24.eu29 kwietnia 2021
slubowanie

W RCEZ w Nisku powstanie oddział przygotowania wojskowego

rni24.eu29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rni24.eu29 kwietnia 2021

Wystarczy trzy dni, by przekonać się, że Powiat Niżański jest piękny

rni24.eu29 kwietnia 2021