Bez kategorii

Rudnik nad Sanem świętował 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

Rudnik nad Sanem świętował 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

W Rudniku nad Sanem odbyły się dzisiaj obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, uroczystego marszu z biało-czerwoną flagą, złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych i poległych mieszkańców oraz wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Gminne uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w Trójcy Świętej. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, poczty sztandarowe, strażacy, Klub Seniora oraz mieszkańcy gminy. Następnie, ulicami miasta przeszedł uroczysty pochód, w którym niesiono biało-czerwoną flagę.

Pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych i poległych mieszkańców Rudnika, przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu oraz organizacje działające na terenie miasta złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Uchwalona w 1791 roku Konstytucja 3 Maja była pierwszą europejską ustawą zasadniczą, stworzoną w trosce o byt i pomyślność Polski. Jej uchwalenie miało za zadanie zachować suwerenność i demokratyczność naszego kraju. Dokument ten zapoczątkował wiele społecznych reform i przemian, dając podstawy współczesnej demokracji.

– Jak co roku, spotykamy się pod pomnikiem, aby świętować Konstytucje 3 Maja. Bardzo nowoczesną, pierwszą w Europie i drugą na świecie. Pokolenie, które dotknięte zostało pierwszym rozbiorem Polski, wiedziało, że musi państwo reformować i wzmocnić, ponieważ jego byt był zagrożony. Polacy doprowadzili do tego, że Sejm uchwalił Konstytucję 3 Maja, która miała wzmocnić i poprawić nasze państwo. Niestety, poprawa przyszła zbyt późno, a nasi wrogowie, byli zbyt silni. Nastąpił drugi rozbiór Polski, potem trzeci. Nasza Ojczyzna zniknęła z map świata. Była i żyła tylko w sercach i umysłach Polaków. Na wolność wybiliśmy się w 1918 r. Rok 2018, jest więc szczególny. W naszym otoczeniu pojawiło się wiele symboli Niepodległej Polski – mówił podczas uroczystości Waldemar Grochowski, burmistrz Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem.

Następnie, tradycyjnym, wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych przewodniczył chór, działający przy rudnickim Klubie Seniora. Jak zaznaczył burmistrz, ten zwyczaj wcześniej kultywowali harcerze, jednak na prośbę prezes Kazimiery Sochy, wzmocniona została organizacja śpiewania – Dzisiaj pod pomnikiem jest cały przekrój społeczności rudnickiej, mundurowi, harcerze, strażacy, policjanci, osoby duchowne, seniorzy, dzieci, młodzież, mieszkańcy naszego miasteczka i naszej gminy. Cieszę się i jestem dumny, że możemy razem świętować tę rocznicę- dodał.

Program uroczystości składał się z 7 pieśni, m.in z “Mazurka Trzeciego Maja”, “Marszu Papieskiego”,”Ułan i dziewczyna” oraz “Maszerują strzelcy”.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Bez kategorii

Odprawianie pogrzebów w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego

rni24.eu16 marca 2020

Spotkanie Rekrutacyjne HSW odbędzie się w innym terminie !

rni24.eu12 marca 2020

ZAMKNIĘTE SZKOŁY !!!

rni24.eu11 marca 2020

Huta Stalowa Wola S.A. zaprasza na kolejne otwarte spotkanie rekrutacyjne.

rni24.eu10 marca 2020

Nabór wniosków – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2020

rni24.eu28 lutego 2020

Problem wałęsających się psów w Gminie Jeżowe….

rni24.eu27 lutego 2020

95 lat kobiet w Policji

rni24.eu27 lutego 2020

Informacja o możliwości płatnego odbioru zużytych opon

rni24.eu26 lutego 2020

GIS INFORMUJE – JEŚLI BYŁEŚ W PÓŁNOCNYCH WŁOSZECH …

rni24.eu26 lutego 2020