Bez kategorii

Rudnik nad Sanem świętował 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

Rudnik nad Sanem świętował 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

W Rudniku nad Sanem odbyły się dzisiaj obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, uroczystego marszu z biało-czerwoną flagą, złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych i poległych mieszkańców oraz wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Gminne uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w Trójcy Świętej. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, poczty sztandarowe, strażacy, Klub Seniora oraz mieszkańcy gminy. Następnie, ulicami miasta przeszedł uroczysty pochód, w którym niesiono biało-czerwoną flagę.

Pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych i poległych mieszkańców Rudnika, przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu oraz organizacje działające na terenie miasta złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Uchwalona w 1791 roku Konstytucja 3 Maja była pierwszą europejską ustawą zasadniczą, stworzoną w trosce o byt i pomyślność Polski. Jej uchwalenie miało za zadanie zachować suwerenność i demokratyczność naszego kraju. Dokument ten zapoczątkował wiele społecznych reform i przemian, dając podstawy współczesnej demokracji.

– Jak co roku, spotykamy się pod pomnikiem, aby świętować Konstytucje 3 Maja. Bardzo nowoczesną, pierwszą w Europie i drugą na świecie. Pokolenie, które dotknięte zostało pierwszym rozbiorem Polski, wiedziało, że musi państwo reformować i wzmocnić, ponieważ jego byt był zagrożony. Polacy doprowadzili do tego, że Sejm uchwalił Konstytucję 3 Maja, która miała wzmocnić i poprawić nasze państwo. Niestety, poprawa przyszła zbyt późno, a nasi wrogowie, byli zbyt silni. Nastąpił drugi rozbiór Polski, potem trzeci. Nasza Ojczyzna zniknęła z map świata. Była i żyła tylko w sercach i umysłach Polaków. Na wolność wybiliśmy się w 1918 r. Rok 2018, jest więc szczególny. W naszym otoczeniu pojawiło się wiele symboli Niepodległej Polski – mówił podczas uroczystości Waldemar Grochowski, burmistrz Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem.

Następnie, tradycyjnym, wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych przewodniczył chór, działający przy rudnickim Klubie Seniora. Jak zaznaczył burmistrz, ten zwyczaj wcześniej kultywowali harcerze, jednak na prośbę prezes Kazimiery Sochy, wzmocniona została organizacja śpiewania – Dzisiaj pod pomnikiem jest cały przekrój społeczności rudnickiej, mundurowi, harcerze, strażacy, policjanci, osoby duchowne, seniorzy, dzieci, młodzież, mieszkańcy naszego miasteczka i naszej gminy. Cieszę się i jestem dumny, że możemy razem świętować tę rocznicę- dodał.

Program uroczystości składał się z 7 pieśni, m.in z „Mazurka Trzeciego Maja”, „Marszu Papieskiego”,”Ułan i dziewczyna” oraz „Maszerują strzelcy”.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Bez kategorii

Uczniowie i nauczyciele „Czarnieckiego” w Czechach

rni24.eu22 października 2021

Pomóżmy absolwentce Liceum Ogólnokształcącego w Nisku

rni24.eu16 czerwca 2021

Piknik Charytatywny z Okazji Dnia Dziecka w Sandomierzu

rni24.eu27 maja 2021

Drugi milion dla Bartusia z Sandomierza. Wesprzyj zbiórkę, czasu jest coraz mniej

rni24.eu20 maja 2021

W Zarzeczu powstanie ścieżka rowerowa

rni24.eu17 maja 2021

Zmarł były wikariusz Ulanowa

rni24.eu27 kwietnia 2021

Policja egzekwuje wprowadzone nakazy i ograniczenia

rni24.eu22 marca 2021
ROCZNIAK

VOSTER Drzwi – uczestnik tegorocznej Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej 2021

rni24.eu29 stycznia 2021

Inwestycja zaprojektowana z myślą o przyszłości

rni24.eu30 grudnia 2020