W Nisku

Rozwój Niska to tylko mrzonki

Rozwój Niska to tylko mrzonki

SPRAWA ZNANA NIERUSZANA
Od wielu lat wiadomo, że Nisko potrzebuje rozwoju gospodarczego, miejsc pracy, bo w mieście i powiecie bezrobocie należy do najwyższych w województwie. Niby wszyscy o tym wiedzą, wiele się o tym mówi, ale nie przekłada się to na konkretne działania.

NAJWIĘKSZA NIEWYKORZYSTANA SZANSA
Możliwości rozwoju gospodarczego to trzecia i największa niewykorzystana szansa Niska. To na prawdę dziwne, że do tej pory nie potrafiono wykorzystać położenia Niska, które dla inwestorów powinno być atrakcyjne. Pod tym względem Nisko nic dla siebie nie wywalczyło. Były do tego warunki. Kiedy upadały zakłady mięsne, było o tym głośno w całej Polsce. Można było wtedy coś ugrać we władzach centralnych. Albo  nie potrafiono, albo nie próbowano. Co prawda problemy Niska były w cieniu problemów Stalowej Woli, ale gdyby władze Niska mocno się postawiły już wtedy można było liczyć na objęcie jakimś rządowym programem pomocy. Być może trudno winić ówczesne władze za brak koncepcji rozwoju gospodarczego, ale choćby specjalne Strefy Ekonomiczne już przecież działały.

SĄ WARUNKI BYŁA SZANSA
Dwa upadłe, a swego czasu największe niżańskie zakłady przemysłowe, przechodziły trudne procesy przekształceń gospodarczych. Będą to pewnie uwagi mądrego po szkodzie, ale tym nie mniej nie zmieni to faktu, że od kilkunastu lat Nisko nie potrafi wykorzystać swojej największej szansy. Bez wątpienia jest nią położenie na skrzyżowaniu dróg krajowych i przebieg dwóch linii kolejowych. Mało jest w województwie miast, które miałyby tak dogodne położenie. Tereny w widłach drogi krajowej 19 i linii kolejowej i drogi krajowej 77 i dokładniej między ulicami Gruntową i Nową Boczną wydają się być najlepszymi dla lokalizacji przemysłu. Być może należy o tym mówić w czasie przeszłym, bo na te tereny wkracza intensywna zabudowa mieszkaniowa.

CZY MOŻNA ODZYSKAĆ CZAS?
Wymienione tereny są nie tylko bardzo dobrze skomunikowane. Również budowa pełnej infrastruktury dla przemysłu nie byłaby na tych terenach większym problemem. Tym bardziej, że jeszcze do niedawna można było na ten cel pozyskać duże pieniądze z funduszy unijnych. Tak zrobiła Stalowa Wola, która w ubiegłych latach wydała ze swoich i unijnych pieniędzy ponad sto milionów złotych na uzbrojenie terenów i budowę dróg dla inwestorów w przemysłowej części miasta. Ale Stalowa Wola nie ma tak dogodnie zlokalizowanych terenów, jak ma Nisko. Niestety w aktualnym stanie rzeczy nie jest to żadna pociecha, a tylko nie wykorzystana przewaga. Aktualnie, to już chyba ostatni moment, żeby stworzyć plan zagospodarowania i przystąpić do uzbrajania tych terenów dla przemysłu. Być może znajdą się na to pieniądze unijne. Jeżeli byłyby takie możliwości, to władze miasta i gminy powinny przygotować plan finansowy, gwarantujący udział finansów gminy w tym przedsięwzięciu.

POŚPIECH BARDZO WSKAZANY
Nikt w Nisku nie powinien się łudzić, że ta ciągle niewykorzystana szansa będzie długo trwać. Paradoksalnie budowa obwodnicy i S19 nie zwiększą szans Niska. PO budowie S19 najatrakcyjniejsze tereny dla inwestorów będą zlokalizowane nie w Nisku a w gminie Ulanów. Węzeł na S19 i bliskość torów europejskiego i rosyjskiego będą trudne do przebicia. Choć to odległa perspektywa, ale nie należy również zapominać, że S74 ma przebiegać po “ulanowskiej” stronie Sanu i nie wykluczone, że również w gminie Ulanów będzie krzyżować się z S19. Na razie władze gminy Ulanów nie robią nic, żeby wykorzystać tę sytuację. Czy to jakaś przewaga dla Niska? Najlepiej nie oglądać się na konkurencję tylko samemu zabrać się do roboty. Biorąc pod uwagę przewidywane terminy budowy S19 Nisku zostały trzy, góra pięć lat żeby zagospodarować tereny w widłach linii kolejowej i drogi krajowej 19 i przyciągnąć inwestorów. Gdyby się to udało, to pewnie oznaczałoby odwrócenie losów Niska. Czy się uda?

Grzegorz Poniedzielski

6 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Jolanta Kaczmarska-Waltos dziennikarka z Chicago odwiedziła Nisko

rni24.eu19 kwietnia 2021

W RCEZ w Nisku zakończono projekt interdyscyplinarny

rni24.eu15 kwietnia 2021

Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Hucie Deręgowskiej

rni24.eu14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

rni24.eu13 kwietnia 2021

Mandaty za brak maseczki

rni24.eu13 kwietnia 2021

Zawiadomienie MZK o pracach konserwacyjnych na Stacji Uzdatniania Wody w Nisku

rni24.eu13 kwietnia 2021

Niżańska licealistka w finale VIII Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych

rni24.eu12 kwietnia 2021

Nowe holtery dla Szpitala dzięki środkom Powiatu Niżańskiego

rni24.eu8 kwietnia 2021

VII edycja projektu grantowego “Zielona Ławeczka”

rni24.eu8 kwietnia 2021