W Nisku

Rozpoczęli nocne pielgrzymowanie

Rozpoczęli nocne pielgrzymowanie

Blisko 200. mężczyzn w piątkową noc wyszło na trasę Drogi Krzyżowej ze Stalowej Woli do Niska. Od kilku lat takie rozważanie męki Chrystusa w drodze organizują Rycerze Kolumba. Jak co roku wielkopostną procesję otwierają niosący drewniany krzyż. Droga z kościoła akademickiego pw. Św. Jana Pawła II do sanktuarium Św. Józefa wiedzie tylko w części bitymi traktami. Większość ok. 10-kilometrowej trasy pątnicy pokonują z dala od osiedli, by w nocnej ciszy rozmawiać tylko z Bogiem. „Bóg i ty” – zapraszali organizatorzy. Hasłem w tym roku było zawołanie: „Stańcie w wyłomie”.

Zostaw komfort i zmierz się z Wielkim Postem

Pielgrzymowanie nocą do Niska otwiera zwykle cykl Ekstremalnych Dróg Krzyżowych (EDK). Dystanse mają się nijak, ale idea podobna. Też nocą, też z dala od codzienności, by pozostał tylko Bóg i zmęczenie. Gdy rośnie zmęczenie, Bóg jest coraz bliżej. – Bo trzeba się zgubić, ubrudzić, upaść. Odczuć własną słabość fizyczną i duchową, zwątpić we własne siły. I mimo to iść dalej. To straszliwe zmęczenie ma przybliżyć nas do Boga – mówi ks. Jacek Stryczek, wolontariusz, duszpasterz akademicki, twórca „Szlachetnej paczki”. To on poddał 10 lat temu pomysł przejścia swoistego maratonu nocą. Zaczynało się od jednej trasy. Teraz są ich setki, a na nocne rozważania wychodzą tysiące ludzi na całym świecie. O EDK niektórzy mówią, że jest to globalny start-up duchowy ks. Jacka.

EDK to marsz od stacji do stacji na dystansie minimum 40 km. Obowiązują: cisza, skupienie i oczywiście dobre buty. Każdy siły ocenia sam, każdy w każdej chwili może dołączyć, choć obowiązują zapisy trwające zwykle os Środy Popielcowej. Modląc się w drodze można korzystać z gotowych rozważań przygotowanych przez organizatorów, ale równie dobrze można rozważać mękę ostatniej ziemskiej drogi Jezusa we własnych myślach. Każdy liczy na własne siły i zapasy w plecaku. Na trasie nie ma punktów żywieniowych, a sklepy w nocy są zamknięte. I nie jest to zwykły spacer, pielgrzymi mdleją, rezygnują, ale liczy się podjęcie rezygnacji. Na ten jeden raz zostawia się Facebooka, ciepłe kapcie i ze strefy komfortu wychodzi się na prawdziwy Wielki Post.

Z Niska, ze Stalowej Woli, a może z obu miast?

Co roku padają rekordy EDK. Zarówno pod względem ilości tras, jak i uczestników. W tym roku wszystkiego będzie więcej. Już wiadomo, że EDK zostaną zorganizowane w 25 państwach na 3. kontynentach. Pątnicy wystartują z przeszło 370. miejscowości na 804 trasy. Najkrótsze to ok. 20-kilometrowe półmaratony. Większość tras jest wybierana tak, by liczyły ok. 42 km, czyli olimpijski dystans. Pątnicy z płn. Podkarpacia do wyboru będą mieli 4 trasy; po dwie z Niska i Stalowej Woli. Z Niska wyjście 5 kwietnia na drogi do Leżajska (42 km) lub Janowa Lubelskiego (49 km). Tydzień później startuje EDK z kościoła Św. Jana Pawła II, co daje szansę uczestniczenia w EDK z Niska. Stalowowolanie proponują dwie trasy: tradycyjnie do Sandomierza (41 km) oraz do Radomyśla n. Sanem i z powrotem (47 km). Przejście pierwszej trasy powinno zająć 10 – 11 godzin; drugiej nawet dwie więcej (zmęczenie!). Na Podkarpaciu rewelacyjnie w tym roku zorganizował się Mielec, który przygotował aż 16 tras. Najdłuższa (62 km) powiedzie do Sandomierza. Pielgrzymi z Rzeszowa wyruszą na 13 tras, w tym dwie nader męczące. Jedna z nich zaprowadzi do Pustelni Św. Jana z Dukli (102 km). Organizatorzy proszą, by debiutanci ją sobie podarowali sugerując łatwiejszy marsz do Przemyśla (ok. 60 km). Kilka podkarpackich EDK zakończy się w sanktuarium na górze w Kalwarii Pacławskiej. Ich wyzwaniem są ostrzeżenia przed dzikimi zwierzętami w lasach!

Wrocławianie będą się umartwiać na dystansie 144 km

Spoza województwa ciekawie zapowiada się nocna pielgrzymka z Klimontowa na Św. Krzyż (48 km i liczne przewyższenia). Najdłuższą do przejścia EDK zgłosili tradycyjnie wrocławianie. Od kilku lat chodzą w okolicy stolicy Dolnego Śląska, a trasa od trójkątnego kształtu nazwana Trasą Św. Ducha liczy bagatelka …144 km. Trudno po jej przejściu o własnych siłach dojść do pracy. Rekordową liczbę tras zarejestrowała Małopolska. Jest wśród nich jedna dla pątników, którzy lubią prawdziwe wyzwania. Kończy się ona po przejściu 133. km na Wiktorówkach w Zakopanem. Na zakończenie Wielkiego Postu jest jeszcze jedna Ekstremalna Droga Krzyżowa, która nie jest zarejestrowana jako EDK i odbywa się co roku w Wielki Piątek. To Droga Krzyżowa na Tarnicę w Bieszczadach. Jej ekstremum zależy głównie od warunków pogodowych, ale zawsze na szczyt z krzyżem startuje kilka tysięcy osób.

Marcin Swobodny

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021