W Nisku

Rozpoczął się sezon grzewczy, sprawdź kominy i wentylację

Rozpoczął się sezon grzewczy, sprawdź kominy i wentylację

50 osób zmarło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, 7414 trafiło do szpitala przez pożary i czad, 512 zginęło w pożarach – to ogólnopolska statystyka za ubiegłoroczny sezon grzewczy, w okresie od września 2015 do marca 2016 roku. W czasie 8 osób z terenu powiatu niżańskiego trafiło do szpitala w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. 

Jak co roku Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego ostrzega przed „cichym zabójcą” oraz przypomina o okresowej kontroli budynków, kiedy to sprawdzane są przewody kominowe i instalacje gazowe. Zgodnie z prawem budowlanym to na właścicielach budynków, w tym domów jednorodzinnych, spoczywa obowiązek sprawdzenia stanu technicznego obiektu, w szczególności przewodów kominowych i instalacji gazowej.

Kontrolę przewodów kominowych, spalinowych i wentylacyjnych powinny przeprowadzać osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim oraz mają specjalne uprawnienia budowlane. Stan instalacji gazowych mogą sprawdzać osoby, które mają uprawnienia budowlane oraz kwalifikacje do wykonywania dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci gazowych.

Brak przeprowadzonej kontroli naraża mieszkańców budynku na niebezpieczeństwo, jak zatrucie tlenkiem węgla, wybuchy gazu lub pożary. Właścicielowi, który nie sprawdzi stanu technicznego budynku grozi kara grzywny.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z Państwową Strażą Pożarną prowadzi kampanię społeczną, której celem jest podniesienie świadomości społecznej o przyczynach i powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Organizatorzy wyjaśniają, że tlenek węgla, czyli czad, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Czas jest niebezpieczny,bezwonny, niewyczuwalny przez zmysły człowieka, bezbarwny, pozbawiony smaku, a także blokuje dostęp tlenu do organizmu. Objawy zatrucia to m.in. duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, przyśpieszone bicie serca i oddychanie.
To właśnie niesprawne przewody kominowe, wentylacja spalinowa i dymowa są główną przyczyną zatruć telekinem węgla. Dlatego tak ważna jest ich regularna kontrola, sprawdzanie czy są szczelne, czyszczone, pozbawione wad.
Warto dodać, że w powiecie niżańskim już w tym roku doszło do dwóch zdarzeń, w wyniku których jedna osoba została przewieziona do szpitala z podejrzeniem podtrucia czadem.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

I Komunia Święta – Kuria informuje jak ma wyglądać

rni24.eu23 kwietnia 2021

IV otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych 2021

rni24.eu23 kwietnia 2021

Voster ATS Team na Belgrade-Banjaluka

rni24.eu21 kwietnia 2021

Pod wspólną banderą na rzecz Wisły, Sanu i Tanwi – czyli VI edycja porządków na wodzie

rni24.eu21 kwietnia 2021

HSW modyfikuje pojazdy artyleryjskie

rni24.eu21 kwietnia 2021

Jolanta Kaczmarska-Waltos dziennikarka z Chicago odwiedziła Nisko

rni24.eu19 kwietnia 2021

W RCEZ w Nisku zakończono projekt interdyscyplinarny

rni24.eu15 kwietnia 2021

Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Hucie Deręgowskiej

rni24.eu14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

rni24.eu13 kwietnia 2021