W Nisku

Rozpoczął się sezon grzewczy, sprawdź kominy i wentylację

Rozpoczął się sezon grzewczy, sprawdź kominy i wentylację

50 osób zmarło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, 7414 trafiło do szpitala przez pożary i czad, 512 zginęło w pożarach – to ogólnopolska statystyka za ubiegłoroczny sezon grzewczy, w okresie od września 2015 do marca 2016 roku. W czasie 8 osób z terenu powiatu niżańskiego trafiło do szpitala w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. 

Jak co roku Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego ostrzega przed „cichym zabójcą” oraz przypomina o okresowej kontroli budynków, kiedy to sprawdzane są przewody kominowe i instalacje gazowe. Zgodnie z prawem budowlanym to na właścicielach budynków, w tym domów jednorodzinnych, spoczywa obowiązek sprawdzenia stanu technicznego obiektu, w szczególności przewodów kominowych i instalacji gazowej.

Kontrolę przewodów kominowych, spalinowych i wentylacyjnych powinny przeprowadzać osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim oraz mają specjalne uprawnienia budowlane. Stan instalacji gazowych mogą sprawdzać osoby, które mają uprawnienia budowlane oraz kwalifikacje do wykonywania dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci gazowych.

Brak przeprowadzonej kontroli naraża mieszkańców budynku na niebezpieczeństwo, jak zatrucie tlenkiem węgla, wybuchy gazu lub pożary. Właścicielowi, który nie sprawdzi stanu technicznego budynku grozi kara grzywny.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z Państwową Strażą Pożarną prowadzi kampanię społeczną, której celem jest podniesienie świadomości społecznej o przyczynach i powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Organizatorzy wyjaśniają, że tlenek węgla, czyli czad, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Czas jest niebezpieczny,bezwonny, niewyczuwalny przez zmysły człowieka, bezbarwny, pozbawiony smaku, a także blokuje dostęp tlenu do organizmu. Objawy zatrucia to m.in. duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, przyśpieszone bicie serca i oddychanie.
To właśnie niesprawne przewody kominowe, wentylacja spalinowa i dymowa są główną przyczyną zatruć telekinem węgla. Dlatego tak ważna jest ich regularna kontrola, sprawdzanie czy są szczelne, czyszczone, pozbawione wad.
Warto dodać, że w powiecie niżańskim już w tym roku doszło do dwóch zdarzeń, w wyniku których jedna osoba została przewieziona do szpitala z podejrzeniem podtrucia czadem.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Nisku

Rudnik nad Sanem miejscem tegorocznych Dożynek Powiatowych

rni24.eu23 lipca 2021

Rozmowy o budowie ścieżki pieszo-rowerowej Nisko-Nowsielec

rni24.eu23 lipca 2021

Brzegi rzeki San połączone dwiema nitkami mostu powstającego w ramach budowy S19

rni24.eu20 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021”

rni24.eu20 lipca 2021

VI edycja biegu „Nisko na piątkę” i XI edycja „Niżańskich regat”

rni24.eu16 lipca 2021

Wielkie Otwarcie Zalewu Podwolina w Nisku

rni24.eu15 lipca 2021

Nisko na ścieżce dynamicznego rozwoju – Fundusze Norweskie

rni24.eu15 lipca 2021

Będzie nowa droga pomiędzy ulicami Reymonta i Głowackiego

rni24.eu9 lipca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wieczór wspomnień

rni24.eu8 lipca 2021