W Nisku

Rozmowa z nowym Burmistrzem Niska

Rozmowa z nowym Burmistrzem Niska

Panie burmistrzu czy Nisko jest czerwone? Odnosząc się do wypowiedzi kontrkandydata który chyba jeszcze nie zrozumiał że jest nadal nie wybieralnym burmistrzem Niska.

Myślę, że Pan Józef Sroka mocno przesadził, Nisko na pewno nie jest czerwone, chociaż kolor czerwony nie jest taki brzydki.

Czyli jest na fladze biało-czerwonej i wieczny kandydat PiS-u na burmistrza nie widzi urody tego koloru, to myślę że obraża dużą część mieszkańców Niska.

Tak, nie tylko na fladze biało-czerwonej , ale również na innych różnych logach, logotypach. Jest to element mocnego zdenerwowania Pana Sroki, a nawiązując od mojego komitetu wyborczego Ziemia Niżańska, osoby które kandydowały z tego komitetu to osoby najczęściej bezpartyjne, bodajże trzy osoby należą do SLD, cztery lub pięć osób zostało wyrzuconych z PiS-u, a pozostali nigdy nie byli w żadnej partii politycznej, czyli jednoznacznie wynika z tego, że to odnoszenie się do barw czerwonych nie było trafne.

Czyli w takim razie nie ma możliwości współpracy z PiS-em?

Nie wykluczam takiej współpracy. Ja w swojej kampanii wyborczej jednoznacznie się określiłem, radny wybrany do Rady Miejskiej w Nisku ma pracować, a nie krzyczeć , nie awanturować się. Ma pracować dla mieszkańców, mieszkaniec go wybrał nie po to żeby rozrabiał , a pracował. Zakasać rękawy i do roboty.

Na ulicę Sandomierską wydano już 10 mln. zł. Czy jest szansa, że już została zrobiona tak żeby już nie komplikowała życia mieszkańcom Niska ?

Mamy tu bardzo wielki problem dla mieszkańców Niska. Na dzień dzisiejszy nie mogę stwierdzić jednoznacznie czy remont jest wykonany właściwie, od tego są fachowcy. Jeżeli GDDKiA pozwoliła sobie wyasygnować tyle milionów, nie znam szczegółów, to podejrzewam że nie wyrzuciła tego w błoto. Ta inwestycja była poprzedzona wieloma badaniami, w tym badaniami statycznymi całej drogi. Wyniki tych badań były pozytywne, wobec tego śmiem twierdzić, że środki wydatkowane w tą ulicę były zasadne.

Co dla młodych ? Jakie perspektywy? Co pokazały wybory Sandomierzu młodzież jest bardzo ważnym elementem, jak zachęcić młodzież żeby jak wraca to żeby nie wyjeżdżała?

Perspektywy? Przede wszystkim otwarcie nowych terenów pod budownictwo jednorodzinne. Nisko jest bogate w te tereny, dla przykładu tzw. kirkut, należy wykonać w trybie pilnym drogę, która pozwoli rozpocząć dalsze inwestycje, chociaż są to działki prywatne. Gmina musi angażować się również w otwarcie terenów prywatnych, aby młody mieszkaniec miał gdzie wybudować swój dom.

Jeżeli ma budować dom musi mieć za co. Musi mieć prace, musi mieć stabilność. Czy przewidujecie jakieś tereny inwestycyjne ?

W związku z tym, że wreszcie mamy ustalony przebieg drogi ekspresowej S19 przed Niskiem stoi bogata perspektywa otwarcia terenów przemysłowych. Rada miejska podjęła już decyzje związane z przestrzennym zagospodarowania gminnych działek w miejscowości Nowosielec jako strefę przemysłową. Jest to około 50 ha terenów gminnych. Można tą strefę przemysłową poszerzyć poprzez odkupienie od prywatnych właścicieli, położonych w sąsiedztwie działek. Są one, jako same, bezużyteczne dla prywatnych właścicieli, są to wąskie działki obok dużych terenów gminnych.

Jest większy potencjał do powiększenia tej strefy ?

Ja myślę, że jeszcze dodatkowe 20 ha będzie możliwe.

Są przewidziani jacyś inwestorzy? Wiemy że niektóre firmy mięsne chciały tam inwestować.

Ta firma mięsna rzeczywiście mocno dobija się do drzwi gminy, szczegóły rozmów zna burmistrz Julian Ozimek. Jesteśmy umówieni na przekazanie tych szczegółów. Jest to firma poważna , liczące się w Polsce zakłady mięsne. Chcę od razu uspokoić mieszkańców Nowosielca , nie dopuścimy zakładów które by uprzykrzały życie.

Jeżeli chodzi o dalszą cześć dla młodych, sport i rekreacja , to też jest miejsce gdzie trzeba angażować młodych ludzi, gdyż oni mają poprzez swoją młodość pokazywać wykorzystanie tych różnych możliwości. Perspektywy rozwoju to także kluby sportowe, o nich nie zapominamy . W takim klubie sportowym jak Sokół Nisko kształci się, ale również wychowuje dużo młodych osób. Tu jest też duża rola gminy aby dowartościować młodych mieszkańców Niska.

Idąc dalej w budownictwo. Czy gmina ma zamiar budować jakieś bloki socjalne, komunalne ?

Gmina tak właściwie to wybudowała i wyremontowała domy komunalne przy ulicy Sandomierskiej. Niektórzy już podziwiają jak można z rudery zrobić godne warunki do mieszkania, ale także wybudowaliśmy dwa bloki socjalne przy ul. Wyszyńskiego. Jest to kilkanaście , w bardzo dobrym standardzie oddanych mieszkań socjalnych . Na dzień dzisiejszy zaspokaja to potrzeby bieżące, natomiast jeśli chcemy zatrzymać młodych ludzi to bezwzględnie trzeba ten kierunek rozwijać. Nasuwają się tutaj nowe rozwiązania, chociażby z pomieszczeniami ośrodka pomocy społecznej , myślę że ten budynek należało by wyremontować i przygotować do zamieszkania, a dla pracowników ośrodka pomocy społecznej znaleźć nowe lokum z godnymi warunkami pracy. Mamy gimnazjum na Chopina, które umiera naturalnie, jest tam dużo pomieszczeń, myślę że to rozsądnie można połączyć w jedną całość i wykorzystać.

Wracając do kampanii, była bezwzględna ?

Czy bezwzględna? Z przykrością widzi się swój wymalowany baner.

Napisaliśmy o tym artykuł. Doszły nas słuchy że odbił się on dużym echem w Nisku, że to jednak nie tak, że politycy powinni świecić przykładem, a zwolennikom tych polityków brakuje zdrowego rozsądku.

Ja się ciesze ze mój komitet, moi kandydaci i ja sam nie prowadziliśmy tak agresywnej kampanii wyborczej jak było widać na moich banerach.

Największe zaskoczenie w nowej radzie miasta ?

Największe zaskoczenie na plus, Marcin Folta. Mówię głośno nie spodziewałem się tak wielkiego poparcia.

Podtrzymując „trendy” nowy przewodniczący rady?

Patrząc na „trendy” musi być nowym przewodniczącym rady.

Największe rozczarowanie w radzie ?

Osobista moja porażka , liczyłem, że ze swojego komitetu wprowadzę 10 radnych , a wyszło 7.

Czyli komitet wypracował 70% tego co mógł?

Metoda D’honta trochę nam pomieszała szyki.

Metoda D’honta miała pomóc jednej słusznej władzy. Ale w Nisku się to nie udało.

Nie udało się a mogło być dużo lepiej.

Czyli możemy się spodziewać że Nisko będzie aktywniejsze?

Nisko musi być aktywne, mamy taki czas , gdzie bez aktywności nie ma rozwoju. Pozyskiwanie środków pozabudżetowych to cel który stawiamy przed sobą , na dzień dzisiejszy aktywność musi wzrosnąć.

Było panów pięciu , jak Pan widzi przyszłość pozostałych kandydatów ? Zaczniemy może od tego który uzyskał najmniej głosów, Zbigniew Kuziora?

Odpowiem jednym krótkim stwierdzeniem, pomyłka.

Błażej Borowiec ?

Błażej Borowiec zawsze mówił, że będzie startował , starał się o fotel ,wynik zrobił dobry. Jego zaangażowanie było potężne w to aby zostać burmistrzem. Byłem przekonany, że w drugiej turze spotkam się z Błażejem Borowcem.

Przekaz do elektoratu Błażeja Borowca to ?

Nisko potrzebuję takiej grupy ludzi do pracy.

Tomasz Oleksak ? Niespodzianka na plus ?

Tomasz Oleksak, według mojego komitetu , był obliczany na taką liczbę głosów. Nie wiem czy zabrał głosy mojemu komitetowi, czy Błażejowi . Myślę, że wprowadził 3 radnych i jest to sukces.

Zostaje nam Józef Sroka, jaka ocena ?

Wynik rekordowy , ale stwierdzam, że pył opadł i tak jak powiedziałem „Józek musimy wziąć się do roboty, mieszkańcy na to czekają”.

Rozmawiał  Marcin Swobodny 

20 komentarzy

Komentarze

 1. XXX

  15 listopada 2018 at 18:21

  Aleście pojechali do roboty to trzeba cały urząd pogonić bo nic im sie nie chce a każdy kto po coś przyjdzie do urzędu to największe zło bo przeszkadza w plotkach.

 2. Grądy

  15 listopada 2018 at 19:11

  Czekamy na odpowiedz na pismo w sprawie standardu wykonania odwodnienia przy ul. Grądy.

 3. Endi

  15 listopada 2018 at 20:30

  Ktoś tu mówi o współpracy a zieje jadem między słówkami. To nie tędy droga. Słuszna jedyna partia to już była, a podział na duże okręgi wyborcze zrobiła Rada z przewodniczącym na czele. Dlatego: Barce, PGO nie mją “swojego” radnego

 4. Jolka

  15 listopada 2018 at 22:16

  Czyli, skoro Kuziora to porażka, to mam nadzieję, że jak najszybciej zostanie zwolniony z MZK. A na jego miejsce macie już kogoś? Pewnie Tomasz O. Taki biedny, nie wszedł do Rady, ani burmistrzem nie został.

  • min

   16 listopada 2018 at 22:56

   to ze oleksak nie wszedl na wlasne zyczenie : pomimo duzej ilosci glosow,chamskie gadki cwaniackie jak za dawnych lat.niech sobie ukruci jezyk i brodke moze kiedys zostanie,jak narazie niech sie schowa i nie oddzywa

 5. edek

  15 listopada 2018 at 22:39

  Pomyłka Kuziora jak długo będzie jeszcze drażnił mieszkańców na swoim stanowisku??????

 6. Mieszkaniec

  16 listopada 2018 at 00:01

  Pan Józef Sroka ma swoje obowiązki zawodowe …, a mieszkańcy wybrali na Burmistrza Pana Ślusarczyka, więc “niech się bierze do roboty” A nie tylko czeka że znowu ktoś coś za niego zrobi !

 7. Franek

  16 listopada 2018 at 09:56

  Ktoś tu nie wie jak funkcjonuje Sokół, na turnieje rodzice wożą sami swoje dzieci, finansują wpisowe oraz inne koszty. Odwieczny problem to miejsce treningów chłopców z Niska, którym zabrani się ćwiczyć na boisku obok klubu i zmuszani są jeździć do Racławic żeby pozorować że tam klub istnieje tylko że to Sokół Nisko a nie Racławice. W Nisku jest jeszcze boisko na Dębinkach, ale szatnie to porażka – może portal zrobi ich fotki artykuł i zapyta kto powinien o to dbać klub czy Gmina?

 8. kita

  17 listopada 2018 at 18:39

  Bardzo jestem ciekawa czo teraz zrobi Pan Borowiec? Czy będzie sobą i zachowa godność i honor, czy przejdzie na stronę PiS-u a więc tych, którzy wywalili go z pracy w WIORIN???

 9. ted1

  17 listopada 2018 at 23:20

  Pragnę podzielić się moimi rozterkami, niepokojami i tym co przeżywam po drugiej turze wyborów na fotel Burmistrza.Na początek pragnę pogratulować zwycięstwa Panu Ślusarczykowi W.ale również z wielkim szacunkiem oceniam wynik wyborczy Pana Sroki J. I wydawać by się mogło iż kalkulacja i zdrowy rozsądek polityczny i nie tylko wskazywałby iż przedstawiciele komitetów wyborczych na czele których stali finaliści wyborów na Urząd Burmistrza powinni usiąść i dogadać się , gdyż wspólnie mają w Radzie 16 przedstawicieli. Ponadto Obydwaj w trakcie kampami wyborczej przedstawiali wyborcom zbliżone programy wyborcze. Obydwaj są ludźmi prawicy. I niestety ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu (nie wiem z jakiego powodu)porozumienia na kilkadziesiąt godzin przed wyborami nie ma. A co jest – niepewność, rozczarowanie, wątpliwości, rozterki a najgorsze to że wykopuje się rów pomiędzy radnymi coraz głębszy i szerszy , taki iż obawiam się że zamiast zgody, która buduje tworzy się podział, który nie będzie służył rozwojowi gminy i miasta. Apeluję do Liderów PiS-u i Ziemi Niżańskiej o porozumienie (nigdy na to nie jest za późno) bo moim zdaniem ono jest gwarantem spokojnej pracy organów Gminy na rzecz mieszkańców, waszych wyborców, na rzecz rozwoju miasta i gminy na miarę naszych oczekiwań i nadziei, która została nam wszczepiona podczas spotkań przedwyborczych.

  • Kurek

   18 listopada 2018 at 18:08

   Drogi Ted1 . To ze. PiS jest uważany za prawicę wynika tylko z przyczyn historycznych ,gdyż wywodzą się z opozycji antykomunistycznej. Poglądy na gospodarkę mają raczej socjaldemokratyczne a świtopoglądowo konserwatywne. To zresztą jest mało istotne tak jak mało istotne są poglądy polityczne burmistrza i radnych.Wg mnie to ich sprawa osobista gdyż zgłosili się do pracynarzeczmieszkancowNiska i gminy.z tego tez będziemy ich za 4 lata rozliczać. Lokalny Suweren wybrał Waldemara Ślusarczyka jako depozytariusza ich nadziejo na lepsze miasto , na rozwój gminy na poprawę perspektyw rozwoju czy wykorzystywanie sprzyjających okazji ( czytaj obietnice oficjeli rządowych i samorządowych ). Jak zauważyłeś obaj finaliści mieli bardzo podobny program wyborczy. Nie wyobrażam więc sobie sytuacji by PiS jako grupa radnych głosował przeciw tylko dlatego ze jest w opozycji . Grupa burmistrza Ślusarczyka od teraz bierze ofpowiedzialność za złożone podczas kampanii obietnice wyborcze i z tego trzeba ich bęzie rozliczać.Sprawy ambicjonalne pomiędzy liderami trzeba odłożyć na bok i zabrać się do pracy . Czekamy na basen, nowe tereny budowlane ,strefy przemysłowe z atrakcyjnymi inwestorami ,nowe przedszkole ,dom seniora ,dobrą wodę w kranie ,stadion dla mieszkańców itd .na to czem ja , moi znajomi i rodzina a nie na informacje czy X bozczy się na pana Y. Wybory się skończyły , wynik jest taki a nie inny teraz jest czas n działanie .powodzenia

  • lakis

   26 stycznia 2019 at 00:04

   panie ted niech sie pan nie wypowiada co zrobil pisu ze szpitalem rozwalony zadluzony mobing ,socjal zabrany pracownikom nie ma dyrektora aly czas po zadluzenie szpitala rosnie miliony !!!!!!!!!!!i pan sie wypowiada zenada

 10. kita

  18 listopada 2018 at 16:51

  Pierwszy raz zgadzam się z ted 1. Ale kompletnie nie wiem o co mu chodzi z tym, że na kilkadziesiąt godzin przed wyborami nie ma porozumienia. To jakieś bezmyślne wnioski i przemyślenia. Juz jest po wyborach. To tak dla przypomnienia.

 11. ted1

  19 listopada 2018 at 04:23

  Z wielkim szacunkiem i uznaniem kieruję słowa do KURKA. Dużo w niej mądrości , gospodarskiego podejścia do naszych zdefiniowanych problemów i ich sposobu rozwiązywania.Problem jednak moim zdaniem w tym jak mówi polskie przysłowie ,, diabeł tkwi w szczegółach” .
  I może pokuszę się o trochę szczegółów , które są mi znane.Najwięcej radnych do Rady Miasta wprowadził Komitet Wyborczy PiS bo aż 9 na 21 osobową Radę Miasta (o czym zresztą z wielkim uznaniem do tego faktu odniósł się w swojej rozmowie z dziennikarzem Pan Burmistrz Ślusarczyk) . Komitet Wyborczy Ziemia Niżańska wprowadził 7 radnych , Komitet Wyborczy Aktywne Miasto wprowadził 3 radnych i Komitet Wyborczy z Błażejem Borowcem wprowadził 2 radnych.I moim zdaniem to zwycięzcy wyborów do Rady czyli PiS-owi ,, należy się” funkcja Przewodniczącego Rady a najlepiej osobie Pana Sroki , rywalizującego w finale z Panem Ślusarczykiem . A na to z tego co wiem się nie zanosi. To suweren w tajnych wyborach tak zadecydował i radni powinni się do tego dostosować. Z Organami Miasta (Burmistrzem jako organem wykonawczym i Radą Miasta jako organem uchwałodawczym i kontrolnym)powinna istnieć równowaga jak w dobrym, zdrowym małżeństwie. Jeśli przedstawiciele jedynego z organów zdominują oba Organy nic dobrego to nie wróży . A jeszcze przy większości 1 lub 2 radnych w Radzie może powodować ciągłe napięcia, konflikty i pożywkę dla dziennikarzy (chyba że o to w tym wszystkim chodzi). Pozwolę sobie zacytować kolejne mądre polskie przysłowie,,ile władzy tyle odpowiedzialności ”. Jeśli ,, Jakaś Większość ” sprawująca władzę w Gminie będzie o wszystkim decydowała to również będzie za podejmowane decyzje odpowiadać , jeśli odrzuca propozycję współpracy to również odrzuca możliwość pomocy . W polityce jak w życiu trzeba dużo pokory , wyrozumiałości , cierpliwości a nawet gestu przebaczenia (jeśli ktoś powiedział coś niestosownego, źle się zachował itp) . Życzę Tym , którzy będą sprawować władzę aby czynili to z myślą o dobru swoich wyborców.
  Przepraszam jeśli coś napisałem nieporadnie i nielogicznie , ale może
  i pisanie o godzinie 3 rano nie jest najlepszym momentem.Pozdrawiam.

  • Kurek

   19 listopada 2018 at 17:57

   Tak ja Ted 1 zauważyłeś diabeł tkwię szczegółach . Żeby mieć”
   „decyzyjną” wygraną Klub radnych PiS musiałby mieć 11 radnych a nie ma . Może się zdarzyć ze ci co zdobyli 7 mandatów mają większą zdolność koalicyjną i skrzykną jeszcze czterech radnych z innych klubów i oni zdobędą 11 głosów potrzebnych do wybrania przewodniczącego rady . Nie dziw się ze burmistrz nie chce na stanowisku przewodniczącego głównego swojego rywala z którym rywalizował najpierw w PiS-ie a potem już w wyborach. A funkcja ułatwia procedowanie uchwał wg kalendarza który ustala burmistrz i sam wiesz jako obserwator scenypolitycznej Ze lepiej się sprawuje władze jeśli przewodniczący nie jest. Opcji opozycyjnej do burmistrza. Można i tak ale to trochę pod włos . Do przegłosowania uchwał potrzebna jest nezwgledna większość A ta jednoosobowa już taką jest. Jako ze programy obu adwersarzy są zbieżne nie spodziewam się zbyt wielkich batalii na sesjach.
   Uważam ze PiS-owi jako opozycji powinna przypaść funkcja przewodniczącego komisji rewizyjnej żeby można było kontrolować władzę.patrzec im na ręce bo wiadomoze każda władza deprawuje samorządowa również. Pozdrawiam

 12. ence pence

  19 listopada 2018 at 14:53

  Pan ted1 to widać że radny tylko chyba ograny przez kolegów.

 13. ted1

  19 listopada 2018 at 21:37

  Dowiadując się o wynikach wyborów prezydium Rady Miejskiej(przewodni-czącego i dwóch Jego zastępców )różnicą jedynie jednego głosu uważam że stało się bardzo źle . To nie jest komfortowa praca Prezydium Rady . Jeśli się ma świadomość że wystarczy iż jeden z grupy popierających zmieni zdanie i wejdzie w układ z PiS-em i Panem Borowcem i co wtedy.A to może się zdarzyć już za kilka miesięcy kiedy przyjdzie się radnym zmierzyć z kontrowersyjnymi decyzjami , uchwałami.I mogą zacząć się szantaże, podchody , wnioski , kłótnie .Nie zdziwiłbym się również iż takie postawienie sprawy przez dzisiejszych zwycięzców (a wróble ćwierkają że również wszystkie komisje Rady będą opanowane przez Nich)może spowodować obojętność wśród dzisiejszych przegranych. Tak jak już we wcześniejszym komentarzu pisałem iż polskie przysłowie mówi ,, ile władzy -tyle odpowiedzialności” . Skoro nie mają wpływu na decyzje umywają ręce a cała odpowiedzialność na rządzących . Może jestem w błędzie ale czuję przez skórę iż w Radzie Miejskiej spokoju nie będzie.

  • Kurek

   20 listopada 2018 at 01:07

   Nie mogę pojąć ślad podział na naszych i onych skoro program wyborczy taki sam? Czyżby ważniejsze było z kim mamy te projekty realizować niż to ze mamy je po prostu realizować . Jak nie mamy przewodniczacego rady to nas obietnice wyborcze nie obowiązują ?!? To chyba jakiś absurd . Chyba nie skończy się to totalną opozycją. Mając ten sam plan na rozwój miasta co druzyna Ślusarczyka być w opozycji.Gdzie tu sens? Rozumiem jakby te plany jakoś się różniły a tutaj spór idzie o to kto je ma realizować . Boje się ze może to pójść zgodnie ze staropolskim porzekadłem „ Jak nie mój to ch.j” ok siedzi w nas ta szlachta siedzi.

 14. ted1

  20 listopada 2018 at 07:42

  Szanowny Panie Kurek.Byłbym rad gdybyśmy kiedyś się spotkali i spokojnie o meandrach polityki nie tylko Niżańskiej podyskutowali. Chylę czoło i wielki szacunek za rzeczową i merytoryczna dyskusję. A tak na marginesie .Zapoznałem się wczoraj z wynikami wyborów do Prezydium Rady Miasta w Stalowej Woli . I ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu PiS wybrał jednego z Wiceprzewodniczących Pana Jurka Augustyna z opozycji.MOŻNA.
  Pozdrawiam.

  • Kurek

   20 listopada 2018 at 18:58

   Tu pełna zgoda To ze drużyna Ślusarcsyka nie zaproponowała PiS-owi stanowiska vice to błąd .Świadczyloby to o otwartej postawie wobec opozycji . Zamykanie się tylko na swoich świadczy o małości ono.zuboży władzy. Podobnie rzecz się ma z przewodniczącymi komisji .Uwazam ze przynajmniej dwóch przewodniczących komisji w tym rewizyjnej i jakijś jeszcze powinno być „ oddanych”opozycji , samorząd gminny to nie miejsce na polityczne układanki typu PiS i anty PiS .tu można dyskutować którą drogę najpierw zrobić a która później czy robić basen czy go nie robić. Co mają do tego osobiste poglądy politycZne radnych nie jestem w stanie pojąć. Ludzi oczekiją skutecznego zarządzania i wizji rozwoju . Jeśli tego nie dostaną to w następnych wyborach pogonią tę ekipę . Wczoraj ruszył zegar …czas na realizację obietnic .powodzenia

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zbiornik Podwolinia zmieni się nie do poznania

rni24.eu25 maja 2020

Głosuj w konkursie Podwórko Talentów Nivea

rni24.eu25 maja 2020

Młoda kobieta pędziła 140 km/h w terenie zabudowanym

rni24.eu25 maja 2020

Moździerze i mundury dla Sił Zbrojnych RP

rni24.eu25 maja 2020

Planowane wyłączenia prądu

rni24.eu24 maja 2020

Umowa na 11,5 mln zł z ARP dla Wobi-Stal podpisana

rni24.eu22 maja 2020

Wkrótce wznowienie przyjęć do Szpitala i poradni

rni24.eu22 maja 2020

Kolejne zatrzymanie w Nisku za posiadanie narkotyków

rni24.eu22 maja 2020

Wizyty w Wydziale Komunikacji w Starostwie wznowione

rni24.eu21 maja 2020