W Nisku

Rozmowa z nowym Burmistrzem Niska

Rozmowa z nowym Burmistrzem Niska

Panie burmistrzu czy Nisko jest czerwone? Odnosząc się do wypowiedzi kontrkandydata który chyba jeszcze nie zrozumiał że jest nadal nie wybieralnym burmistrzem Niska.

Myślę, że Pan Józef Sroka mocno przesadził, Nisko na pewno nie jest czerwone, chociaż kolor czerwony nie jest taki brzydki.

Czyli jest na fladze biało-czerwonej i wieczny kandydat PiS-u na burmistrza nie widzi urody tego koloru, to myślę że obraża dużą część mieszkańców Niska.

Tak, nie tylko na fladze biało-czerwonej , ale również na innych różnych logach, logotypach. Jest to element mocnego zdenerwowania Pana Sroki, a nawiązując od mojego komitetu wyborczego Ziemia Niżańska, osoby które kandydowały z tego komitetu to osoby najczęściej bezpartyjne, bodajże trzy osoby należą do SLD, cztery lub pięć osób zostało wyrzuconych z PiS-u, a pozostali nigdy nie byli w żadnej partii politycznej, czyli jednoznacznie wynika z tego, że to odnoszenie się do barw czerwonych nie było trafne.

Czyli w takim razie nie ma możliwości współpracy z PiS-em?

Nie wykluczam takiej współpracy. Ja w swojej kampanii wyborczej jednoznacznie się określiłem, radny wybrany do Rady Miejskiej w Nisku ma pracować, a nie krzyczeć , nie awanturować się. Ma pracować dla mieszkańców, mieszkaniec go wybrał nie po to żeby rozrabiał , a pracował. Zakasać rękawy i do roboty.

Na ulicę Sandomierską wydano już 10 mln. zł. Czy jest szansa, że już została zrobiona tak żeby już nie komplikowała życia mieszkańcom Niska ?

Mamy tu bardzo wielki problem dla mieszkańców Niska. Na dzień dzisiejszy nie mogę stwierdzić jednoznacznie czy remont jest wykonany właściwie, od tego są fachowcy. Jeżeli GDDKiA pozwoliła sobie wyasygnować tyle milionów, nie znam szczegółów, to podejrzewam że nie wyrzuciła tego w błoto. Ta inwestycja była poprzedzona wieloma badaniami, w tym badaniami statycznymi całej drogi. Wyniki tych badań były pozytywne, wobec tego śmiem twierdzić, że środki wydatkowane w tą ulicę były zasadne.

Co dla młodych ? Jakie perspektywy? Co pokazały wybory Sandomierzu młodzież jest bardzo ważnym elementem, jak zachęcić młodzież żeby jak wraca to żeby nie wyjeżdżała?

Perspektywy? Przede wszystkim otwarcie nowych terenów pod budownictwo jednorodzinne. Nisko jest bogate w te tereny, dla przykładu tzw. kirkut, należy wykonać w trybie pilnym drogę, która pozwoli rozpocząć dalsze inwestycje, chociaż są to działki prywatne. Gmina musi angażować się również w otwarcie terenów prywatnych, aby młody mieszkaniec miał gdzie wybudować swój dom.

Jeżeli ma budować dom musi mieć za co. Musi mieć prace, musi mieć stabilność. Czy przewidujecie jakieś tereny inwestycyjne ?

W związku z tym, że wreszcie mamy ustalony przebieg drogi ekspresowej S19 przed Niskiem stoi bogata perspektywa otwarcia terenów przemysłowych. Rada miejska podjęła już decyzje związane z przestrzennym zagospodarowania gminnych działek w miejscowości Nowosielec jako strefę przemysłową. Jest to około 50 ha terenów gminnych. Można tą strefę przemysłową poszerzyć poprzez odkupienie od prywatnych właścicieli, położonych w sąsiedztwie działek. Są one, jako same, bezużyteczne dla prywatnych właścicieli, są to wąskie działki obok dużych terenów gminnych.

Jest większy potencjał do powiększenia tej strefy ?

Ja myślę, że jeszcze dodatkowe 20 ha będzie możliwe.

Są przewidziani jacyś inwestorzy? Wiemy że niektóre firmy mięsne chciały tam inwestować.

Ta firma mięsna rzeczywiście mocno dobija się do drzwi gminy, szczegóły rozmów zna burmistrz Julian Ozimek. Jesteśmy umówieni na przekazanie tych szczegółów. Jest to firma poważna , liczące się w Polsce zakłady mięsne. Chcę od razu uspokoić mieszkańców Nowosielca , nie dopuścimy zakładów które by uprzykrzały życie.

Jeżeli chodzi o dalszą cześć dla młodych, sport i rekreacja , to też jest miejsce gdzie trzeba angażować młodych ludzi, gdyż oni mają poprzez swoją młodość pokazywać wykorzystanie tych różnych możliwości. Perspektywy rozwoju to także kluby sportowe, o nich nie zapominamy . W takim klubie sportowym jak Sokół Nisko kształci się, ale również wychowuje dużo młodych osób. Tu jest też duża rola gminy aby dowartościować młodych mieszkańców Niska.

Idąc dalej w budownictwo. Czy gmina ma zamiar budować jakieś bloki socjalne, komunalne ?

Gmina tak właściwie to wybudowała i wyremontowała domy komunalne przy ulicy Sandomierskiej. Niektórzy już podziwiają jak można z rudery zrobić godne warunki do mieszkania, ale także wybudowaliśmy dwa bloki socjalne przy ul. Wyszyńskiego. Jest to kilkanaście , w bardzo dobrym standardzie oddanych mieszkań socjalnych . Na dzień dzisiejszy zaspokaja to potrzeby bieżące, natomiast jeśli chcemy zatrzymać młodych ludzi to bezwzględnie trzeba ten kierunek rozwijać. Nasuwają się tutaj nowe rozwiązania, chociażby z pomieszczeniami ośrodka pomocy społecznej , myślę że ten budynek należało by wyremontować i przygotować do zamieszkania, a dla pracowników ośrodka pomocy społecznej znaleźć nowe lokum z godnymi warunkami pracy. Mamy gimnazjum na Chopina, które umiera naturalnie, jest tam dużo pomieszczeń, myślę że to rozsądnie można połączyć w jedną całość i wykorzystać.

Wracając do kampanii, była bezwzględna ?

Czy bezwzględna? Z przykrością widzi się swój wymalowany baner.

Napisaliśmy o tym artykuł. Doszły nas słuchy że odbił się on dużym echem w Nisku, że to jednak nie tak, że politycy powinni świecić przykładem, a zwolennikom tych polityków brakuje zdrowego rozsądku.

Ja się ciesze ze mój komitet, moi kandydaci i ja sam nie prowadziliśmy tak agresywnej kampanii wyborczej jak było widać na moich banerach.

Największe zaskoczenie w nowej radzie miasta ?

Największe zaskoczenie na plus, Marcin Folta. Mówię głośno nie spodziewałem się tak wielkiego poparcia.

Podtrzymując „trendy” nowy przewodniczący rady?

Patrząc na „trendy” musi być nowym przewodniczącym rady.

Największe rozczarowanie w radzie ?

Osobista moja porażka , liczyłem, że ze swojego komitetu wprowadzę 10 radnych , a wyszło 7.

Czyli komitet wypracował 70% tego co mógł?

Metoda D’honta trochę nam pomieszała szyki.

Metoda D’honta miała pomóc jednej słusznej władzy. Ale w Nisku się to nie udało.

Nie udało się a mogło być dużo lepiej.

Czyli możemy się spodziewać że Nisko będzie aktywniejsze?

Nisko musi być aktywne, mamy taki czas , gdzie bez aktywności nie ma rozwoju. Pozyskiwanie środków pozabudżetowych to cel który stawiamy przed sobą , na dzień dzisiejszy aktywność musi wzrosnąć.

Było panów pięciu , jak Pan widzi przyszłość pozostałych kandydatów ? Zaczniemy może od tego który uzyskał najmniej głosów, Zbigniew Kuziora?

Odpowiem jednym krótkim stwierdzeniem, pomyłka.

Błażej Borowiec ?

Błażej Borowiec zawsze mówił, że będzie startował , starał się o fotel ,wynik zrobił dobry. Jego zaangażowanie było potężne w to aby zostać burmistrzem. Byłem przekonany, że w drugiej turze spotkam się z Błażejem Borowcem.

Przekaz do elektoratu Błażeja Borowca to ?

Nisko potrzebuję takiej grupy ludzi do pracy.

Tomasz Oleksak ? Niespodzianka na plus ?

Tomasz Oleksak, według mojego komitetu , był obliczany na taką liczbę głosów. Nie wiem czy zabrał głosy mojemu komitetowi, czy Błażejowi . Myślę, że wprowadził 3 radnych i jest to sukces.

Zostaje nam Józef Sroka, jaka ocena ?

Wynik rekordowy , ale stwierdzam, że pył opadł i tak jak powiedziałem „Józek musimy wziąć się do roboty, mieszkańcy na to czekają”.

Rozmawiał  Marcin Swobodny 

20 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021