W Nisku

Rozmawiali o szkodach łowieckich

Rozmawiali o szkodach łowieckich

W auli Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku odbyło się spotkanie przedstawicieli rolników i samorządów gminnych z terenu powiatu niżańskiego, przedstawicieli Podkarpackiej Izby Rolniczej, Wojewody Podkarpackiego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, prezesów kół łowieckich działających na terenie powiatu oraz Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu.

Spotkanie dotyczyło wypracowania formy współpracy, która ograniczy szkody w uprawach rolnych dokonywanych przez zwierzynę łowną oraz bobry. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej i starosty niżańskiego, a uczestniczył w nim poseł Mieczysław Miazga.

Józef Walczak, Przewodniczący Rady Powiatowej PIR, nakreślił problemy miejscowych rolników związane ze szkodami łowieckimi. Poseł Mieczysław Miazga omówił prace toczące się obecnie w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, wyraził także chęć zapoznania się z oczekiwaniami rolników i myśliwych, co do konieczności nowelizacji ustawy Prawo łowieckie. Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Piotr Najda odniósł się do zmian, jakie mają obowiązywać w prawie łowieckim od 1 stycznia 2018 roku, a dotyczących szacowania szkód łowieckich.
W trakcie trwającej prawie trzygodzinnej ożywionej dyskusji wypracowane zostały wnioski, które przekazane zostaną właściwym organom i instytucjom państwowym. Dotyczą one m.in. otrzymywania przez koła łowieckie upoważnień do odstrzału bobrów z RDOŚ

w Rzeszowie w miesiącu wrześniu (wcześniej niż dotychczas); wystąpienia do RDOŚ w Lublinie w celu wydania zarządzenia dotyczącego wykonania odstrzału redukcyjnego bobrów; stworzenia możliwości ubezpieczenia upraw rolnych od szkód łowieckich w firmach ubezpieczeniowych; refundacji przez Państwo szkód wyrządzonych w infrastrukturze drogowej i urządzeniach wodnych przez bobry; uproszczenia procedury zgłaszania szkód powodowanych przez zwierzynę kołom łowieckim czy wzmocnienia współpracy pomiędzy kołami łowieckimi a rolnikami.

20170427_103409

Starostwo Powiatowe Nisko

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021