W Nisku

Rośnie „śmieciowe sprzymierzenie”

Rośnie „śmieciowe sprzymierzenie”

Od sierpnia MZK Stalowa Wola będzie przyjmował odpady z Niska. Tym samym skończą się kłopoty Niska z firmami zbierającymi odpady. Dla mieszkańców tego miasta oznacza to niższe, a przynajmniej rozsądne opłaty za zbiór i utylizację śmieci. Prawdopodobnie na śmieciowej współpracy się nie skończy, bo… – Myślimy o przyszłości, bo mamy wiele płaszczyzn do współpracy – burmistrz Waldemar Ślusarczyk dziękował radnym Stalowej Woli za „odważną decyzję”.

Porozumienie rodziło się w bólu

Sześć lat temu Stalowa Wola budowała Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów i szukała sprzymierzeńców, którzy zapewniliby drogiej inwestycji odpowiednią ilość śmieci. Kusiła gminy niższymi opłatami za odpady i zebrała deklaracje 9. sąsiadów. Obietnicę oddawania odpadów do stalowowolskiego ZMBPOK zadeklarowali: Baranów Sandomierski, Bojanów, Gorzyce, Grębów, Nowa Dęba, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaklików, Zaleszany i oczywiście sama Stalowa Wola. Ze względu na liczbę sygnatariuszy, porozumienie to zaczęto nazywać „paktem dziesięciu”. Nisko, choć sąsiaduje ze Stalową Wolą „przez płot”, wybrało inną ofertę. Nie trzeba było długo czekać, a zaczęło tego wyboru żałować. Na przełomie tego i poprzedniego roku firma FCC zerwała z Niskiem umowę na zbiór odpadów. Nowa została zawarta na czas określony, ale już na warunkach FCC. Wtedy to burmistrz Ślusarczyk zaczął rozmawiać z prezydentem Lucjuszem Nadbereżnym o przystąpieniu do wspomnianego porozumienia śmieciowego. Powód? Jego członkowie płacą za śmieci najmniej w szerokiej okolicy i mają zapewnienie, że odbiorca odpadów im nie ucieknie.

Nie będą żądać krwi

Finał tych negocjacji miał miejsce na czwartkowej sesji. Była przygotowana uchwałą o „Porozumieniu międzygminnym”, ale dzień wcześniej na obradach komisji stałych Rady Miejskiej radni pokłócili się i mało kto stawiał, że do zawarcia takiego porozumienia dojdzie. Tymczasem na sesji miejskiego samorządu pojawił się burmistrz Ślusarczyk, a nawet przed sesją porozmawiał z radnymi. Trochę pomogło. Radni jednak pamiętali Nisku, że gdy Stalowa Wola była w śmieciowej potrzebie, sąsiad zostawił ją „w sposób nieelegancki”. Padło więc zapytanie, jaki interes ma Stalowa Wola w przyjmowaniu śmieci z Niska po cenach promocyjnych, bo takie obowiązują członków „paktu dziesięciu”? Zaskakująca odpowiedź padła z ust samej Anny Pasztaleniec, prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego: – Ze strony ekonomicznej żadnego.

Ba. Składowisko odpadów w Stalowej Woli zapełnia się i prawdopodobnie szybciej niż później zajdzie potrzeba budowy nowego lub płacenia za składowanie śmieci komuś, kto takie składowisko ma. Np. Krzeszowowi. Porozumienie z Niskiem ma jednak rewers. Otóż MZK rozbudowuje linię sortowniczą w Zakładzie MBPO i będzie potrzebował stałego strumienia odpadów. Gdyby go nie miał, przynosiłby straty, za które płaciłoby miasto Stalowa Wola. I to chyba przekonało radnych, bowiem za przyjęciem Niska do porozumienia śmieciowego głosowało 13 radnych, przeciw 4. Głosowanie poprzedziła prawie godzinna debata, którą kończył radny Franciszek Zaborowski stwierdzeniem, że „nie ma sensu teraz żądać krwi”, co znaczyło, że akt odwrócenia się Niska od Stalowej Woli w 2013 r. poszedł w zapomnienie.

„Pakt dziesięciu” plus jeden, czy dwa?

Porozumienie będzie obowiązywać od 1 sierpnia br. i w czasie do końca roku Nisko będzie płacić 250 zł za tonę odpadów. W przyszłym roku będzie płacić więcej, bo więcej będą płacić wszyscy członkowie „paktu dziesięciu”, teraz już „paktu jedenastu”. Opłaty za śmieci rosną w astronomicznym tempie, ale Nisko teraz nie odczuje pewnej przyszłorocznej podwyżki tak, jakby zawarło umowę z jakąś zewnętrzną firmą. I na koniec doszło do wydarzenia wręcz historycznego. Oto na mównicy parlamentu Stalowej Woli stanął burmistrz Niska. – Dziękuję za odważną decyzję – rzekł Waldemar Ślusarczyk dając radnym do myślenia o innych platformach współpracy. Wspólny wodociąg, dopłaty do autobusów stalowowolskiego MZK, czy jeszcze coś innego?

A tajemnicą poliszynela jest to, że o przystąpieniu do śmieciowego sprzysiężenia rozmawia też Tarnobrzeg.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021