W Nisku

Robert Uldynowicz laureatem ogólnopolskiego konkursu historycznego

Robert Uldynowicz laureatem ogólnopolskiego konkursu historycznego

Zakończył się trzeci etap wojewódzki, XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. Wśród laureatów znalazł się uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Rudniku nad Sanem – Robert Uldynowicz. Zdobył 44 punkty na 45 możliwych.

Konkurs realizowany jest w czterech etapach i trwa niemal cały rok szkolny. Co roku bierze w nim udział łącznie około kilkunastu tysięcy uczniów z całej Polski, którzy muszą wykazać się ponadprzeciętną wiedzą na temat dziejów i poszczególnych wydarzeń historycznych.

Tematyka tegorocznego konkursu obejmowała: rok 1887 – czyli opublikowanie przez płk. Zygmunta Miłkowskiego, broszury „Rzecz o obronie czynnej i skarbie narodowym” oraz utworzenie z jego inicjatywy Ligi Polskiej i Skarbu Narodowego. Były to pierwsze po klęsce Powstania Styczniowego próby sformułowania nowej koncepcji walki o niepodległość Polski. Ponadto wydarzenia z roku 1922, w którym nastąpiło m.in. ostateczne ukształtowanie granic odrodzonej II Rzeczpospolitej i przyłączenie Wileńszczyzny oraz części Górnego Śląska do Polski.

Zgodnie z regulaminem, do IV etapu, kwalifikuje się nie więcej niż 2 uczniów z każdego typu szkół z największą liczbą zdobytych punktów. Natomiast w przypadku zdobycia równej liczby punktów przez więcej niż 2 uczestników o zakwalifikowaniu decydują wyniki osiągnięte w II etapie rejonowym, a jeśli i te wyniki okażą się takie same, to decydują wyniki uzyskane na I etapie szkolnym. Jeśli i one nie dają rozstrzygnięcia, wówczas wojewódzka komisja konkursowa przeprowadza dogrywkę w formie indywidualnej rozmowy.

Dodatkowo, Komitet Organizacyjny Konkursu zakwalifikował do etapu centralnego nie więcej niż 10 uczestników (do 5 ze szkoły podstawowej i do 5 z gimnazjum), którzy osiągnęli na etapie wojewódzkim największą liczbę zdobytych punktów, a nie uzyskają bezpośredniej kwalifikacji.

Ostatni etap połączony z Galą Finałową odbędzie się w dniach 7-9 czerwca w Warszawie. Organizatorem i Ogólnopolskim Koordynatorem Konkursu jest Mazowiecki Kurator Oświaty.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021