Bez kategorii

Remont oczyszczalni, widmo kar i zanieczyszczona rzeka

Remont oczyszczalni, widmo kar i zanieczyszczona rzeka

Miejski zakład Komunalny w Nisku Nisko otrzymał ponad 10 mln zł dofinansowania na remont oczyszczalni ścieków. Remont ruszy w 2017 roku, jednak już wzbudza wiele kontrowersji. Bo oczyszczalnia znacznie przekracza normy odprowadzania ścieków, ma cofnięte pozwolenie wodno-prawne, a nad MZK wisi widmo płacenia wysokich kar.

Miejska oczyszczalnia w Nisku działa prawie 20 lat. Przez ten okres już nie raz budziła wątpliwości wśród mieszkańców Niska. W czerwcu 2016 roku szereg problemów doprowadził do cofnięcia pozwolenia wodno-prawnego dla MZK, które sprawowało nieprawidłowy nadzór nad oczyszczalnią. Taką decyzję wydał starosta niżański, mając na uwadze znaczne przekroczenie składu wartości zanieczyszczeń, nieprawidłowy nadzór nad funkcjonowaniem oczyszczalni ścieków, brak kontroli nad jakością ścieków wyprowadzanych do środowiska, zły stan techniczny urządzeń.

W uzasadnieniu decyzji czytamy: Rzeka San stanowi siedlisko ryb oraz pełni funkcje turystyczne i rekreacyjne. Niezbędna jest jej ochrona i zachowanie jej walorów. Zrzut ścieków z miejskiej oczyszczalni, niespełniających wymagań jakościowych przyczynia się do jej zanieczyszczenia, w szczególności substancji biogennych powodujących eutrofizację wód.

-Moim zdaniem, jak i również radnych Porozumienia Samorządowo-Gospodarczego, brak pozwolenia wodno-prawnego może spowodować naliczenie kar zarówno przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie za okres przekroczenia norm, jak i Marszałka Województwa za działalność bez pozwolenia wodno-prawnego. Kary te mogą kosztować gminę nawet 125 tys. zł rocznie – mówił radny Błażej Borowiec.

Dodaje, że MZK mogło już wcześniej skorzystać z programów unijnych na przeprowadzenie remontu oczyszczalni. Z kolei Burmistrz Niska tłumaczy, że przekroczenie norm zrzutów ścieków dało MZK pewną ilość punktów podczas weryfikacji wniosku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

-Części procedur nie odnawialiśmy czekając na wyniki konkursu. MZK cały czas prowadzi działania żeby zmniejszyć skażenie ścieków. Otrzymaliśmy dotację w związku z ewentualnym skażeniem Sanu. Będzie remont i problem oczyszczalni zniknie – mówił Julian Ozimek.

Warto dodać, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie informuje o złym stanie wód rzeki Barcówka i Sanu od na odcinku od Rudni do ujścia. W obu rzekach stwierdzono występowanie zanieczyszczeń pochodzących ze źródeł komunalnych.

Małgorzata Petecka

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

Uczniowie i nauczyciele „Czarnieckiego” w Czechach

rni24.eu22 października 2021

Pomóżmy absolwentce Liceum Ogólnokształcącego w Nisku

rni24.eu16 czerwca 2021

Piknik Charytatywny z Okazji Dnia Dziecka w Sandomierzu

rni24.eu27 maja 2021

Drugi milion dla Bartusia z Sandomierza. Wesprzyj zbiórkę, czasu jest coraz mniej

rni24.eu20 maja 2021

W Zarzeczu powstanie ścieżka rowerowa

rni24.eu17 maja 2021

Zmarł były wikariusz Ulanowa

rni24.eu27 kwietnia 2021

Policja egzekwuje wprowadzone nakazy i ograniczenia

rni24.eu22 marca 2021
ROCZNIAK

VOSTER Drzwi – uczestnik tegorocznej Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej 2021

rni24.eu29 stycznia 2021

Inwestycja zaprojektowana z myślą o przyszłości

rni24.eu30 grudnia 2020