
Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec ma już 10 lat. Z okazji jubileuszu wydało niezwykły album: „Relikwie Świętych w Sanktuarium Świętego Wojciecha w Bielinach.”
Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec powstało w 2006 z inicjatywy Wacława Piędla, nauczyciela Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Stowarzyszenie skupia mieszkańców Bielińca chcących aktywnie działać na rzecz wioski. I od 10 lat świetnie się to udaje. TPWB corocznie organizuje Turniej Sołtysów, Konkurs Palm Wielkanocnych, Misterium Męki Pańskiej czy jasełka. W każdym roku przedstawienia mają inny, zaskakujący scenariusz i niezmiennie gromadzą pełną widownię w Wiejskim Domu Kultury.
Stowarzyszenie organizowało także spotkania z nieżyjącą już miejscową poetką Stanisławą Drzymałą. Artystka napisała ponad 400 wierszy, a trzy tomiki jej poezji ukazały się dzięki staraniom TPWB.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich działającego pod auspicjami stowarzyszenia co roku biorą udział w konkursach wieńców dożynkowych. Są też świetnymi kucharkami. Ich pierogi z soczewicą cieszą się w okolicy niezwykłą sławą, w pełni zasłużoną, co potwierdził Minister Rolnictwa przyznając bielinieckim pierogom w 2012 roku nagrodę Perły w konkursie Smaki Regionów. To zresztą nie jedyna Perła zdobyta przez TPWB. Na ministerialną listę trafił też mający niezwykłe właściwości miód faceliowy.
Zżycie mieszkańców wioski owocuje nie tylko udanymi inicjatywami kulturalnymi. Kiedy w 2007 roku spłoną dom dziewięcioosobowej, wielopokoleniowej rodziny sąsiedzi natychmiast ruszyli z pomocą. Dzięki solidarności mieszkańców i działaniom TPWB już rok później rodzina mogła wprowadzić się do nowego domu. Stowarzyszenie prowadziło też zbiórki pieniędzy na leczenie i rehabilitację dzieci z terenu ulanowskiej gminy.
Z okazji 10-lecia działalności TPWB wydało niezwykłą publikację. „Relikwie Świętych w Sanktuarium Świętego Wojciecha w Bielinach” to album prezentujący ponad 100 relikwii zgromadzonych w bielinieckiej świątyni. A są wśród nich relikwie św. Wojciecha, św. Jana Pawła II, św. Faustyny, księdza Jerzego Popiełuszki czy św. Barbary. Są tam też informacje dotyczące parafii, sanktuarium, kultu świętych i ich życiorysów. Wydawnictwo kosztowało 20 tys. zł. 15 tys. TPWB otrzymało od Wojewody Podkarpackiego, 5 tys. zł dołożyła Gmina Ulanów.
źródło: UGiM Ulanów
Facebook
RSS