W Nisku

Radni krytycznie o niżańskim MZK

Radni krytycznie o niżańskim MZK

Mimo ważnych inwestycji wodno-kanalizacyjnych, przygotowania modernizacji oczyszczalni ścieków, planowanego remontu kolektora w ul. Sandomierskiej, działalność Miejskiego Zakładu Komunalnego w Nisku została skrytykowana przez radnych.

Na ostatniej sesji rady miasta w Nisku radni zapoznali się z sprawozdaniem MZK z działalności za ubiegły rok, które dotyczyło m.in. dostarczania wody do odbiorców, odprowadzania i oczyszczania ścieków, wykonania instalacji sanitarnej, prowadzania monitoringu wysypiska śmieci, a także strat wody. Wyniosły one 26%, co daje ok. 60 tys. zł. Nastąpiły one głównie przed płukanie 16 km starej sieci oraz nieszczelną instalację.

-Były głosy żeby wymieniać sieć wodociągową, która jest nieszczelna. Wiadomo jest nieszczelna, tylko z punktu widzenia rachunku ekonomicznego w mojej ocenie jest to nieopłacalne. Ok. 30% sieci tej, której mamy jest robiona metodą kielichową. I w zasadzie na każdym połączenie jest jakiś niewielki przeciek. Koszt wymiany to ok. 16 mln zł – mówił prezes Zbigniew Kuziora.

Radna Anna Stępień zarzuciła prezesowi niegospodarność, bo spółka od lat przynosi starty na wodzie. Natomiast radny Błażej Borowiec wyszedł z propozycją przeprowadzenia kontroli wewnętrznej w MZK.

-Efekty coraz lepsze, a my coraz gorzej firmę oceniamy. Ja oceniam firmę, że sukcesywnie jej aktywność wzrasta, a nie zapominajmy, że masa rzeczy w kanalizacji i wodociągach jest zrobiona. Temat MZK jest zawsze wdzięcznym tematem do krytyki. Niektóre wypowiedzi prezesa mnie też bulwersują. Bo nie można oponować przy tym, i tu się z radnymi zgadzam, że nie trzeba sieci wymieniać bo starty będą, bo dojdzie do momentu, że trzeba będzie całą sieć robić. Sieć stara ma wady i musimy rozpocząć remont sukcesywnie co roku – mówił Julian Ozimek, burmistrz Niska.

W 2016 roku nastąpiła jedna poważna awaria sieci wodociągowej, mianowicie pękł rurociąg w lesie przy torach obok rurociągu PEC, tj. rurociąg Nisko-Stalowa Wola. MZK przeprowadziła łącznie 25 kontroli wodociągów, pobrano 22 próbki wody do badań. Wykonano czyszczenie 16 km sieci wodociągowej metodą hydropneumatyczną z dodatkiem soli kuchennej. W tym roku MZK planuje dalsze oczyszczanie ścieków tą samą metodą. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na dotyczący modernizacji oczyszczalni ścieków

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021