W Nisku

Radni krytycznie o niżańskim MZK

Radni krytycznie o niżańskim MZK

Mimo ważnych inwestycji wodno-kanalizacyjnych, przygotowania modernizacji oczyszczalni ścieków, planowanego remontu kolektora w ul. Sandomierskiej, działalność Miejskiego Zakładu Komunalnego w Nisku została skrytykowana przez radnych.

Na ostatniej sesji rady miasta w Nisku radni zapoznali się z sprawozdaniem MZK z działalności za ubiegły rok, które dotyczyło m.in. dostarczania wody do odbiorców, odprowadzania i oczyszczania ścieków, wykonania instalacji sanitarnej, prowadzania monitoringu wysypiska śmieci, a także strat wody. Wyniosły one 26%, co daje ok. 60 tys. zł. Nastąpiły one głównie przed płukanie 16 km starej sieci oraz nieszczelną instalację.

-Były głosy żeby wymieniać sieć wodociągową, która jest nieszczelna. Wiadomo jest nieszczelna, tylko z punktu widzenia rachunku ekonomicznego w mojej ocenie jest to nieopłacalne. Ok. 30% sieci tej, której mamy jest robiona metodą kielichową. I w zasadzie na każdym połączenie jest jakiś niewielki przeciek. Koszt wymiany to ok. 16 mln zł – mówił prezes Zbigniew Kuziora.

Radna Anna Stępień zarzuciła prezesowi niegospodarność, bo spółka od lat przynosi starty na wodzie. Natomiast radny Błażej Borowiec wyszedł z propozycją przeprowadzenia kontroli wewnętrznej w MZK.

-Efekty coraz lepsze, a my coraz gorzej firmę oceniamy. Ja oceniam firmę, że sukcesywnie jej aktywność wzrasta, a nie zapominajmy, że masa rzeczy w kanalizacji i wodociągach jest zrobiona. Temat MZK jest zawsze wdzięcznym tematem do krytyki. Niektóre wypowiedzi prezesa mnie też bulwersują. Bo nie można oponować przy tym, i tu się z radnymi zgadzam, że nie trzeba sieci wymieniać bo starty będą, bo dojdzie do momentu, że trzeba będzie całą sieć robić. Sieć stara ma wady i musimy rozpocząć remont sukcesywnie co roku – mówił Julian Ozimek, burmistrz Niska.

W 2016 roku nastąpiła jedna poważna awaria sieci wodociągowej, mianowicie pękł rurociąg w lesie przy torach obok rurociągu PEC, tj. rurociąg Nisko-Stalowa Wola. MZK przeprowadziła łącznie 25 kontroli wodociągów, pobrano 22 próbki wody do badań. Wykonano czyszczenie 16 km sieci wodociągowej metodą hydropneumatyczną z dodatkiem soli kuchennej. W tym roku MZK planuje dalsze oczyszczanie ścieków tą samą metodą. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na dotyczący modernizacji oczyszczalni ścieków

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021