W Nisku

Radni będą mieć mniejsze diety?

Radni będą mieć mniejsze diety?

Obniżenie wydatków z budżetu Powiatu Niżańskiego, a także symboliczny wymiar pokazujący trudną sytuację na lokalnym rynku pracy – m. in takimi argumentami radni uzasadniali swoją decyzję o zmniejszeniu sobie diety.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Nisku, radni Grzegorz Bambuch oraz Jan Kowal, wnioskowali o zmniejszenie wynagrodzeń dla wszystkich radnych. Według nich, oszczędności w skali roku wyniosłyby ponad 60 tys. zł.

– Myślę, że mało który z radnych ma tak wysoką stawkę godzinową pracując zawodowo. To ma być dieta, która jest pewnym zadośćuczynieniem naszej nieobecności w pracy. To nie jest sposób na dorabianie się albo na zarabianie więcej. Apeluję głównie do radnych PiS-u o to, aby diety te zostały obniżone – mówił Grzegorz Bambuch.

Z kolei inne zdanie na ten temat miał starosta niżański, Robert Bednarz który twierdził, że diety jednak nie powinny być obniżane. Stanowczo twierdził, że jest to temat zastępczy, gdyż są inne ważniejsze – Myślę, że chodzi tu o pokazanie, że my jesteśmy ci dobrzy, dbamy o interes powiatu, a inni są chciwi i pazerni. Słowa radnego Bambucha są krzywdzące. W innych powiatach stawki diet owszem, są niższe, ale są też i dużo wyższe. My jesteśmy tym „średniakiem”.
Ta propozycja jest nieuczciwa , niesprawiedliwa i nie oddająca w pełni zaangażowania radnych, których potraktowano w sposób jednakowy. Ich zaangażowanie jest różne, choćby pod względem ilości prac w komisji, uczestnictwa w zarządzie, udziału w sesjach czy obecności na posiedzeniach – podkreślał.

Wyliczał, że wnioskodawcy, czyli Jan Kowal i Grzegorz Bambuch uczestniczą w pracach jednej komisji. Ponadto, każdy członek zarządu uczestniczył w tym roku w ok. 45 posiedzeniach zarządu, w ok. 22 posiedzeniach komisji i w ok. 13 sesjach. Ta aktywność jest również różna pod względem obecności na posiedzeniach.
-Na przykład jednego radnego od pierwszego posiedzenia w ogóle nie widziałem. Radny Jan Kowal uczestniczył tylko w siedmiu posiedzeniach w tym roku, ani razu nie uczestniczył w żadnej komisji rewizyjnej, na dwanaście sesji uczestniczył tylko w siedmiu. Jeżeli ta propozycja byłaby uczciwa, to niektórzy radni powinni zaproponować sobie dziesięciokrotne obniżenie tej diety. Radny Kowal zaproponował zmniejszenie sobie diety o 330 zł, natomiast dla członka zarządu o 325 zł – mówił starosta. Podkreślał, że porównanie zaangażowania członka zarządu, który średnio w tym okresie uczestniczył w ok. 80 rożnych posiedzeniach i zaangażowanie radnego Kowala, który uczestniczył w 7 posiedzeniach nie jest odpowiednie. – Czy jest to uczciwe? Oczekuję, aby radni zastanowili się nad dobrym wypełnianiem swojej funkcji i zaangażowaniem. Uważam, że dobrze wypełniany mandat radnego, przynosi dla powiatu więcej korzyści, niż strata wypłacona z tytułu diety. Jeżeli ktoś chce, to może wesprzeć czy to w całości czy w części fundacje, akcje charytatywne czy przekazać pieniądze na rzecz szpitala – grzmiał Robert Bednarz, starosta niżański.

Ostatecznie jednak, radni nie przychylili się do wniosku swoich dwóch kolegów. Za tą propozycją było 2 osoby, a aż 10 przeciw, natomiast 2 wstrzymały się od głosu.

bambuch (Kopiowanie)

bambuch kowal (Kopiowanie)

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

sprzątanierzeki

„Napędzani Wisłą” – „Akcja SAN” sprzątanie rzeki San i Tanew

rni24.eu18 czerwca 2021

Apel Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie

rni24.eu17 czerwca 2021

Plenerowa projekcja filmu animowanego o Nisku

rni24.eu17 czerwca 2021

Pomóżmy absolwentce Liceum Ogólnokształcącego w Nisku

rni24.eu16 czerwca 2021

Nominacja Burmistrza do Podkarpackiej Nagrody Samorządowej

rni24.eu16 czerwca 2021

Uczennice RCEZ w Nisku wśród laureatów specjalnej, internetowej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży

rni24.eu16 czerwca 2021

Wielkie otwarcie zalewu “Podwolina” w Nisku już wkrótce

rni24.eu15 czerwca 2021

Premierowy pokaz filmu „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto” w NCK “Sokół”

rni24.eu15 czerwca 2021

Andżelika Guściora Laureatką 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu14 czerwca 2021