W Nisku

„Przygoda z paragrafem” w Ministerstwie Sprawiedliwości

„Przygoda z paragrafem” w Ministerstwie Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w Warszawie gościło w środę 12 grudnia dzieci ze szkół podstawowych z Niska. Liczna grupa uczniów przyjechała do stolicy, by zapoczątkować przygotowany przez ministerstwo nowy program edukacyjny – „Przygody z Paragrafem”.

Każdą niżańską szkołę podstawową reprezentowała czwórka uczniów. Wraz z dziećmi do Ministerstwa wybrali się Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Marcin Folta Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku, Marek Pachla Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nisku oraz Krzysztof Tabian Radny Rady Miejskiej w Nisku i jednocześnie koordynator projektu w szkołach z terenu gminy.

„Przygody z Paragrafem” to nowy program edukacyjny Ministerstwa Sprawiedliwości skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy 5-8, czyli dzieci w wieku 11-14 lat). Nasi uczniowie uczestniczyli w jednym z dwóch pilotażowych modułów programu, mianowicie „Przygodzie kryminalistycznej”. Celem projektu było nie tylko umożliwienie dzieciom zdobycia wiedzy dotyczącej prawa karnego, kryminalistyki oraz funkcjonowania administracji rządowej i wymiaru sprawiedliwości zarówno w teorii, jak i w praktyce, ale także zapobieganie wykluczeniu prawnemu w dorosłym życiu, czy podniesienie świadomości odpowiedzialności za swoje czyny. Dlatego też, w warsztatach wykorzystywane są metody aktywizujące oraz zajęcia praktyczne związane z poruszaną tematyką.

Podczas zajęć dzieci miały nie tylko niepowtarzalną okazję do rozwiązania kryminalnego casusu (inscenizacja włamania do muzeum i kradzieży cennego obrazu) wraz z pracownikami Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji jak i prokuratora, ale również możliwość poznania jak wygląda dzień pracy pracownika Służby Więziennej, o której rozprawiał przedstawiciel tej formacji. Młodzi uczestnicy programu dowiedzieli się także czym jest władza ustawodawcza i władza wykonawcza, co odbyło się w formie wykładu połączonego z warsztatami o funkcjonowaniu Parlamentu i administracji publicznej.

Na koniec odbyło się zwiedzanie Parlamentu oraz udział w obradach Sejmu RP na żywo. Każdy z uczestników spotkał się ponadto z Wiceministrem Sprawiedliwości Marcinem Warchołem.

glowne

Źródło: UGiM Nisko 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021