Fotorelacje

Przez 9 dni będą pielgrzymować na Jasną Górę

Przez 9 dni będą pielgrzymować na Jasną Górę

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. To hasło 33. pielgrzymki na Jasną Górę, która dziś wyruszyła ze Stalowej Woli.  Pątnicy dotrą do Częstochowy 12 sierpnia. W tym roku na pielgrzymi trud zdecydowało się 678 osób. Łącznie mają do pokonania około 270 km.

Tradycyjnie już pielgrzymka rozpoczęła się mszą św. w bazylice konkatedralnej, a następnie formowały się poszczególne grupy i szły ulicami miasta w kierunku Tarnobrzega. Ze Stalowej Woli, co roku wychodzi 6 grup:

– Urszula – dekanat Rudnik nad Sanem i Ulanów,

– Florian –  parafie stalowowolskie: św. Floriana, Matki Bożej Szkaplerznej,  Zwiastowania Pańskiego oraz Jastkowice, Pilchów, Rzeczyc Długa, Turbia, Wola Rzeczycka, dekanat Gorzyce,

– Jadwiga – parafie stalowowolskie: Matki Bożej Królowej Polski, Opatrzności Bożej, Matki Bożej Różańcowej, św. Jana Pawła II oraz Pysznica, Krzaki, Jarocin, Domostwa,

– Wincenty – dekanat Nowa Dęba i Raniżów,

– Michał – parafia Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli i dekanat Nisko,

– Barbara – dekanat Tarnobrzeg i Baranów Sandomierski.

W tym roku, każda osoba otrzymuje „Certyfikat Pielgrzyma”, na którym jest modlitwa na Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, a także pątnik wpisuje po raz który uczestniczy w pielgrzymce, a także swoją intencję.

Pokonanie około 270 km na piechotę jest bardzo dużym poświęceniem. Wiele osób idzie w konkretnych intencjach czy to z prośbą, czy z podziękowaniem. Idą bez względu na to jaka panuje pogoda, nieraz przemoczeni w deszczu. Oczywiście najwięcej jest młodzieży, choć są też seniorzy, niektórzy idą już po raz kolejny.

Liczba osób, które decyduje się na to poświęcenie z roku na rok spada. Jeszcze w 1991 r. w stalowowolskiej pielgrzymce uczestniczyło 3200 osób, w 2010 r. – 1110, a w 2012 r. – 1185 osób. W ubiegłym roku wyruszyło około 850 osób, a w tym 678. Wynika to zapewne z tego, że wiele osób brało udział w Światowych Dniach Młodzieży.

Pielgrzymka przechodzi przez następujące miejscowości: Grębów, Tarnobrzeg, Sulisławice, Kurozwęki, Szydłów, Chmielnik, Kije, Jędrzejów, Goleniowy, Szczekociny, Lelów, Janów, Olsztyn, Częstochowa – Jasna Góra.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Muzyczna uczta dla wielbicieli klasyki i organowego brzemienia

rni24.eu6 września 2021

Zima w Nisku

rni24.eu26 stycznia 2021

Tydzień na budowie S19 -Fotorelacja

rni24.eu4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

rni24.eu30 lipca 2020

Zbiornik Podwolinia zmieni się nie do poznania

rni24.eu25 maja 2020

Budowa obwodnicy Nisko – Stalowa Wola. Fotorelacja

rni24.eu14 maja 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rni24.eu11 lutego 2019

Fotograf z Niska jako jedyny Polak na przejmującej wyprawie w Srebrenicy

rni24.eu10 sierpnia 2018

Myśliwi świętowali w Żabnie

rni24.eu1 października 2017