W Nisku

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

Szanowni Państwo,

miło nam poinformować, że w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach powstało internetowe Centrum wsparcia językowego dla obywatela i urzędnika „Prosty język w urzędzie” (https://ilij.ujk.edu.pl/ ). Celem projektu jest realne redukowanie komunikacyjnych barier między obywatelem a instytucjami publicznymi.

Na stronie Centrum obywatele korzystający z usług urzędu mogą zadać pytanie dotyczące znaczenia i funkcji terminów prawnych, wyrażeń prawniczych i urzędowych. To właśnie tu dowiedzą się czym różni się 7 dni od tygodnia, to tu wyjaśnimy, że ‘bez zbędnej zwłoki’ to nie jest ‘niezwłocznie’, to tu będą mogli zrozumieć różnicę między małoletnim, nieletnim i młodocianym. Otrzymają odpowiedź w prostej, zrozumiałej formie.

Z kolei pracownicy urzędu mogą uzyskać porady językowe i stylistyczne wspomagające wdrażanie zasad ogólnoświatowego ruchu prostego języka (Plain Language). To tu dowiedzą się, jak napisać przejrzysty i przyjazny dla obywatela komunikat na stronę internetową, to tu wyjaśnimy, czego należy unikać, aby wypowiedź była klarowna, to tu odpowiemy na pytania związane z poprawnością języka. Centrum wsparcia językowego dla obywatela i urzędnika likwiduje bariery komunikacyjne!

Główna idea projektu:
Korzystasz z usług urzędu? Nie rozumiesz jakiegoś terminu prawnego lub wyrażenia w dokumencie, który otrzymałeś? A może jesteś urzędnikiem i chcesz mieć pewność, że Twoje wypowiedzi są poprawne i zrozumiałe dla klientów urzędu? Napisz do internetowego Centrum wsparcia językowego dla obywatela i urzędnika, a uzyskasz odpowiedź napisaną w prostej formie, tak abyś mógł wszystko zrozumieć. Jesteś klientem urzędu? Zadaj pytanie w zakładce „Strefa Obywatela”: https://ilij.ujk.edu.pl/strefa-obywatela-pytania/. Jesteś pracownikiem urzędu? Zadaj pytanie w zakładce „Strefa Urzędnika”: https://ilij.ujk.edu.pl/strefa-urzednika-pytania/.

Serdecznie zachęcamy do umieszczenia informacji o Centrum wsparcia językowego dla obywatela i urzędnika „Prosty język w urzędzie” na stronie internetowej Urzędu. Dzięki temu zarówno klienci urzędu, jak i jego pracownicy dowiedzą się, że mogą korzystać z nowego, bezpłatnego punktu konsultacji.

 

W imieniu Centrum
Joanna Kowalczyk

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

W RCEZ w Nisku zakończono projekt interdyscyplinarny

rni24.eu15 kwietnia 2021

Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Hucie Deręgowskiej

rni24.eu14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

rni24.eu13 kwietnia 2021

Mandaty za brak maseczki

rni24.eu13 kwietnia 2021

Zawiadomienie MZK o pracach konserwacyjnych na Stacji Uzdatniania Wody w Nisku

rni24.eu13 kwietnia 2021

Niżańska licealistka w finale VIII Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych

rni24.eu12 kwietnia 2021

Nowe holtery dla Szpitala dzięki środkom Powiatu Niżańskiego

rni24.eu8 kwietnia 2021

VII edycja projektu grantowego “Zielona Ławeczka”

rni24.eu8 kwietnia 2021

Sukces niżańskich licealistek w Olimpiadzie ZUS

rni24.eu6 kwietnia 2021