W Nisku

Problemy PiS-u w najbardziej pisowskiej gminie

Problemy PiS-u w najbardziej pisowskiej gminie

Wydawało się, że w Jeżowem, najbardziej pisowskiej gminie w powiecie niżańskim, przed wyborami samorządowymi mniej więcej wszystko wiadomo. Okazuje się, że w obozie faworytów do wygrania wyborów coś zaczęło się kotłować.

Wierzgający Stępak?

Pisaliśmy już, że w Jeżowem przed wyborami wyraźnym faworytem jest PiS. Nie było jednak jasne do końca kto z tej partii będzie kandydatem na wójta. Pisaliśmy o sytuacji starosty niżańskiego Roberta Bednarza, który być może będzie chciał zająć miejsce obecnego wójta Marka Stępaka. I jednak coś jest na rzeczy. Z tych dwóch polityków lepsza pozycję w strukturach PiS-u ma Bednarz. Między innymi na pewno to ma wpływ na słabnącą pozycję Stępaka. Prawdopodobnie ostateczna rozgrywka przed nami, ale start Bednarza w wyborach na wójta robi się coraz bardziej prawdopodobny. Z PiS-u można usłyszeć głosy, że Stępak “za bardzo uwierzył w swoją gwiazdę”. Można się domyśleć, że stał się zbyt samodzielny. Rzeczywiście w gminie Jeżowe można usłyszeć wiele głosów chwalących obecnego wójta. Jednak PiS, to PiS. Sam prezes Jarosław Kaczyński pokazał, że ci bardziej samodzielni, którzy mocniej wyrastają ponad partyjną przeciętność, są do tej przeciętności skracani albo wylatują.

I to wydaje się być obowiązującym prawem. Czyżby wójt Stępak zapomniał o tym? Za to starosta Bednarz wydaje się aż za dobrze mieć tego świadomość, a i w PiS można po kielichu usłyszeć złośliwy komentarz, że pan starosta do tego prawa dostosował się nawet wzrostem. Znający bliżej wójta na pytanie czy nie ma on skłonności do narcyzmu lekko kiwają głową bez wdawania się o tym w dyskusję.

Nadęty wójt czy cwany starosta?

Patrząc na to z większej odległości wygląda to tak, że Stępak jest przekonany o swoich dokonaniach i braku alternatywy dla swojej kandydatury i zaniedbał rozgrywki wewnątrz PiS-u. Natomiast Bednarz będąc starostą ma lepszy przegląd sytuacji i chyba lepiej rozumie mechanizmy działania PiS-u. Dlatego pracuje nad stworzeniem sobie więcej niż jednej możliwości rozegrania wyborów. Chyba wie co robi. Żeby ponownie zostać starostą najpierw PiS musi wygrać wybory w powiecie, a potem rada musi wybrać go na starostę. Wydaje się proste, ale takie nie musi być.

W powiatowych kręgach politycznych słychać, że opozycja mocno się mobilizuje, a zwłaszcza były starosta Gabriel Waliłko. Poza tym nie wiadomo do końca co zrobi obecny koalicjant PiS-u, przewodniczący Rady Janusz Nawrocki. Są tacy, co mówią, że nie będzie miał czasu na politykę, bo będzie miał po uszy innych kłopotów. Przeważa opinia, że tak czy siak PiS będzie musiał mieć koalicjanta, a bez tego ponowny wybór Bednarza jest pod znakiem zapytania. A co będzie jak taki koalicjant się znajdzie, ale na stanowisku starosty będzie widział kogoś innego? Tych niewiadomych trochę jest, a w przypadku Jeżowego wydaje się to prostsze. Wystarczy w strukturach partii odstrzelić Stępaka i droga do stanowiska wójta otwarta. Czy w takiej sytuacji Stępak nie stworzy swojego komitetu? Teoretycznie może, ale w praktyce nie takie to proste.

Jak pójdzie na udry z PiS-em na całego, to go rozjadą. Pewnie dostanie jakąś propozycję istniejącego albo nowego stanowiska i się zgodzi. PiS pokazał, że tworzenie stanowisk nikomu nie potrzebnych, ale za to dla partyjnych kolegów, to jego specjalność.

Weronika Przestój 

12 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021