kultura i rozrywka

Powstał pomnik Poległych Partyzantów w Groblach

Powstał pomnik Poległych Partyzantów w Groblach

W ubiegłą niedzielę w Groblach w gminie Jeżowe, odbyła się uroczystość poświęcenia nowo zbudowanego Pomnika Poległych Partyzantów, którzy zginęli na terenie Grobel w walkach z Niemcami w 1943 r. oraz wmurowania w pomnik urny z ziemią, w której byli pochowani.

Granitowy pomnik został wybudowany i w całości sfinansowany ze środków gminy za kwotę prawie 12 tys. zł.

Uroczystość odbyła się w kościele parafialnym w Groblach, którą przygotowali uczniowie tamtejszej szkoły. Po programie upamiętniającym 97. rocznicę odzyskania niepodległości, rozpoczęła się uroczysta Msza Św. odprawiana przez ks. Jana Ziętarskiego proboszcza parafii Groble, ks. prałata Kazimierza Lęncznara- proboszcza emeryta i ks. Tomasza Szostka dyr. Caritas w Rudniku, który był również kaznodzieją uroczystości. We Mszy Św. uczestniczyły władze gminy z Wójtem Gminy Jeżowe Markiem Stępakiem, Zastępcą Wójta Stanisławem Szotem, przedstawicielami samorządu gminnego, pocztami sztandarowymi, ale też zaproszeni goście m. in. Senator RP Janina Sagatowska i Starosta Niżański Robert Bednarz, oraz bardzo licznie mieszkańcy Grobel.

W kościele na specjalnym postumencie została ustawiona urna z ziemią, pobrana z miejsca w którym pierwotnie zostali pochowani polegli partyzanci. Została ona przeniesiona na cmentarz, poświęcona i złożona we wnętrzu zbudowanego Pomnika.

Złożenia dokonał jeden z najstarszych mieszkańców Grobel 90-letni Michał Kolano, który dobrze pamięta czasy wojny i ma o tych czasach bardzo rozległą wiedzę. Sam, starcia partyzantów z Niemcami w Groblach nie pamięta z własnych doświadczeń, lecz z informacji innych, nieżyjących już mieszkańców Grobel, gdyż sam jako młodzieniec na początku roku 1943 w Trzech Króli został wraz z wieloma mieszkańcami Jeżowego został pochwycony w zorganizowanej przez Niemców łapance i uwięziony, a następnie wywieziony do obozu w Niemczech i skierowany do pracy przymusowej.

Michał Kolano jest jedyną żyjącą osobą z tej wywiezionej grupy mieszkańców gminy Jeżowe. O tym starciu w Groblach mówi „że zadaniem partyzantów, którzy dotarli do Grobel od strony Janowa Lubelskiego i Ulanowa przez Sibigi, było zlikwidowanie niemieckiego posterunku w Groblach zarządzanego przez pochodzącego ze Śląska hitlerowca o nazwisku Kajczyk. Niestety akcja przyniosła straty i 4 partyzantów zginęło, jeden z Rudnika o nazwisku Gietka, dwóch pochodzących z Pysznicy i jeden nieznanego pochodzenia i nazwiska. Polegli partyzanci zostali pochowani na górce na miejscu obecnego cmentarza w Groblach”.

W latach powojennych dokonano ekshumacji i doczesne szczątki trzech nieznanych partyzantów zostały przeniesione i pochowane na cmentarzu w Jeżowem na miejscu obecnego Pomnika Poległych, a znany z nazwiska i pochodzenia pochowany został na cmentarzu w Rudniku.

gr4

gr6

gr7

gr11

Źródło: UM Jeżowe/W. Przestój

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Międzypowiatowy konkurs plastyczny „Mówię Nie – wszystkiemu co złe” rozstrzygnięty

rni24.eu6 października 2021

Mistrz Olimpijski otworzył halę sportowa w Nisku

rni24.eu5 października 2021

Uroczyste wodowanie galaru „Powiat Niżański”

rni24.eu4 października 2021

Odbył się XXXI Memoriał Szachowy Jana Gietki

rni24.eu4 października 2021

Koncert Kapel Ludowych „Na straży tradycji”

rni24.eu13 września 2021