W Nisku

Powiat sfinansuje endoprotezę biodra i kolana

Powiat sfinansuje endoprotezę biodra i kolana

16 mieszkańców powiatu niżańskiego będzie mogło skorzystać z zabiegów wszczepienia endoprotez stawu biodrowego lub kolanowego, które realizuje Szpital Powiatowy im. PCK w Nisku. Świadczenia te, będą udzielane bezpłatnie i zostaną sfinansowane w całości z budżetu powiatu niżańskiego, na podstawie zawartej umowy pomiędzy niżańską lecznicą. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni na ostatniej sesji rady powiatu niżańskiego.

W pierwszym półroczu tego roku, zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego, nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Według planów szpitala miało być ich przeprowadzonych 50, jednak placówka nie spełniła warunków, nie wykonała łącznie 100 zabiegów endoprotez biodra i kolana. Wynikało to przede wszystkim z tego, że pacjenci zostali zdyskwalifikowani do tych zabiegów, m.in przez złe wyniki.

Jak wyjaśnia p.o dyrektora szpitala Roman Ryznar, dotychczas zaplanowane zabiegi są wykonywane i sfinansowane ze środków własnych szpitala. Jeżeli dalej nie będzie ich źródła sfinansowania może to skutkować zaprzestaniem wykonywania zabiegów na bliżej nieokreślony czas. Mieszkańcy w takim przypadku, mieliby ograniczony dostęp do ochrony zdrowia w zakresie endoprotezoplastyki.

– Cała sytuacja wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia i Administracji i niepełnienia warunków przez szpital w poprzednim okresie. Jeżeli chodzi o stan na dzień dzisiejszy, mamy wstępną interpretację NFZ, że ten warunek będzie uznany za okres poprzedzający kontraktowanie czyli od 1 lipca ubiegłego roku. Do końca czerwca 2018 r. musimy spełnić warunek brzegowy, czyli 60 endoprotez biodra i 40 kolana. Jeżeli chodzi o pacjentów, liczba już wykonanych zabiegów, spokojnie ten warunek spełnia i od drugiego półrocza, byłaby szansa na finansowanie tych świadczeń przez NFZ – mówi p.o Ryznar

Zaznacza, że uchwała dotyczy mieszkańców powiatu niżańskiego, ponieważ zgodnie z interpretacją prawną, samorząd nie może wydatkować pieniędzy na świadczenia dla mieszkańców spoza powiatu.

– Według planu, jaki mamy rozpisany do końca czerwca, dotyczyłoby to 16 osób, zakwalifikowanych w wyniku procedury medycznej. Byłaby to kwota 110 tys. zł . Średni koszt takiego zabiegu, które byłyby wykonane w pierwszej połowie tego roku, to około 12 tys. zł.– wyjaśniał Roman Ryznar.

Dodaje, że placówka mogłaby w stanie wykonać więcej zabiegów endoprotez, jednak najpierw chce spełnić warunek brzegowy, wynikający z rozporządzenia, czyli mieć 100 endoprotez wykonanych w roku poprzedzającym zawarcie nowego kontraktu.

– Jeśli będzie kontrakt na przyszły rok, na pewno te możliwości będą większe i będzie można obsłużyć większą liczbę pacjentów, a tych z kolei nie brakuje. Pierwszą podstawą do tego, aby w ogóle myśleć o endoprotezach był blok operacyjny i wydzielony oddział ortopedyczny. Blok operacyjny, który został wybudowany w poprzednich latach jest bardzo nowoczesny i doskonale spełnia swoje zadanie. Zabiegi endoprotezoplatyki są wykonywane nową technologią, gdzie tylko 2 ośrodki na Podkarpaciu stosują taką technikę, w tym także nasz szpital – mówił.

W 2014 r. w niżańskim szpitalu było wykonanych 14 endoprotez, w 2015 r., – 10 takich zabiegów, w 2016 r., – 32, a w 2017 r. – 56 w tym 5 endoprotez kolanowych.

Powiat niżański na realizację tego programu przeznaczy 192 tys. zł.

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021