W Nisku

Potencjał Niska a potencjał Stalowej Woli

Potencjał Niska a potencjał Stalowej Woli

Czy istnieje sens porównywania potencjałów Niska i Stalowej Woli? Pewnie zależy to od punktu widzenia. Jeżeli już robić takie porównania, to więcej sensu mają one z punktu widzenia tego mniejszego i słabszego, bo to on może zobaczyć, co powinien robić, żeby ścigać tego mocniejszego. Warto to zrobić w oparciu o rankingi samorządowego pisma „Wspólnota”.

Za miejsca w rankingach „Wspólnoty” nie trzeba płacić i to jedna z najmocniejszych gwarancji, że są one wyważone i rzetelne. Omawialiśmy już porównanie Niska z podobnymi mu ośrodkami Leżajskiem i Kolbuszową. Zobaczmy teraz jak Nisko wytrzymuje porównanie ze Stalową Wolą. Przypomnieć trzeba, że rankingi obejmują lata 2011 – 2014 i są w dużej mierze podsumowaniem ubiegłej kadencji samorządów. W Nisku nie zmienił się burmistrz. W Stalowej Woli zmienił się prezydent. Ciekawe czy to, co pokażą rankingi, było powodem zmiany w Stalowej Woli i utrzymaniu się burmistrza w Nisku?

KTO BOGATSZY?

W pierwszym zestawieniu zamożności gmin, wśród 265 sklasyfikowanych między Niskiem i Stalową Wolą jest prawie 200 miejsc różnicy. Stalowa Wola zajmuje 61 miejsce z dochodem 2700 zł. na głowę, gdy Nisko plasuje się na 250 miejscu z dochodem 2169 zł. na głowę. Trzeba do tego dodać, że w Stalowej Woli przez kilka ostatnich lat nie podnoszono podatków, a mimo to dochody budżetu rosły. Widać na tym przykładzie różnice w potencjale i rozwoju gospodarczym, mające przyczyny w przeszłości, ale również we współczesnym tempie rozwoju obu miast.

KTO LEPIEJ INWESTUJE W PRZYSZŁOŚĆ?

Te współczesne różnice w tempie i kierunkach rozwoju jeszcze lepiej widać w wielkości nakładów na infrastrukturę techniczną. Za lata 2012 – 2014 Stalowa Wola zajęła 5 miejsce w Polsce z nakładami 1119 zł. na głowę mieszkańca. Co prawda Nisko w tej klasyfikacji zajmuje przyzwoite 65 miejsce, ale po odjęciu z tych inwestycji środków zewnętrznych widać różnicę w potencjale inwestycyjnym obu miast. Z kwoty 1119 zł. aż 643 pochodziło z budżetu Stalowej Woli, gdy w Nisku z kwoty 474 zł tylko 87 zł. pochodziło z kasy miasta. Ten dystans widać również w pozyskiwaniu środków z funduszy zagranicznych. W tym rankingu Stalowa Wola zajmuje 16 miejsce wśród 265 miast powiatowych, a Nisko 103 miejsce. I choć miejsce Niska nie jest złe, to dystans do Stalowej Woli jest ogromny.

CZY WARTO SIĘ ZADŁUŻAĆ?

Oba miasta zamieniają się miejscami w rankingu wielkości zadłużenia. Tu Nisko na 260 miejscu mieści się w ścisłej czołówce najmniej zadłużonych z zadłużeniem na poziomie 5% wielkości budżetu, podczas gdy Stalowa Wola zajmuje miejsce w środku tabeli na 137 miejscu z zadłużeniem w wysokości 33% budżetu. Widać po tym, że Stalowa Wola w inwestycjach rozwojowych wspomaga się kredytami, choć jej zadłużenie jest na bezpiecznym poziomie. Pokazuje to zestawienie zdolności kredytowych obu miast. W tym rankingu Nisko zajmuje 103 miejsce, a Stalowa Wola jest tuż za nim na 104 miejscu. Prowadzi to do ciekawego wniosku. Z jednej strony różnice potencjału rozwojowego, a z drugiej wielkość zadłużenia obu miast sprawiają, że Nisko mimo małego potencjału, ale dzięki małemu zadłużeniu ma podobną zdolność kredytową, jak Stalowa Wola, która ma o wiele większy potencjał, ale i o wiele większe zadłużenie. Co jest lepszą receptą na szybki rozwój? Na pewno Stalowa Wola będzie musiała zmniejszać zadłużenie, ale może być zadowolona z dotychczasowego tempa rozwoju. Z kolei Nisko powinno się zastanowić nad większym zadłużeniem, które daje szanse na tak potrzebny szybszy rozwój.

Grzegorz Poniedzielski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021