W Nisku

Potencjał Niska a potencjał Stalowej Woli

Potencjał Niska a potencjał Stalowej Woli

Czy istnieje sens porównywania potencjałów Niska i Stalowej Woli? Pewnie zależy to od punktu widzenia. Jeżeli już robić takie porównania, to więcej sensu mają one z punktu widzenia tego mniejszego i słabszego, bo to on może zobaczyć, co powinien robić, żeby ścigać tego mocniejszego. Warto to zrobić w oparciu o rankingi samorządowego pisma “Wspólnota”.

Za miejsca w rankingach “Wspólnoty” nie trzeba płacić i to jedna z najmocniejszych gwarancji, że są one wyważone i rzetelne. Omawialiśmy już porównanie Niska z podobnymi mu ośrodkami Leżajskiem i Kolbuszową. Zobaczmy teraz jak Nisko wytrzymuje porównanie ze Stalową Wolą. Przypomnieć trzeba, że rankingi obejmują lata 2011 – 2014 i są w dużej mierze podsumowaniem ubiegłej kadencji samorządów. W Nisku nie zmienił się burmistrz. W Stalowej Woli zmienił się prezydent. Ciekawe czy to, co pokażą rankingi, było powodem zmiany w Stalowej Woli i utrzymaniu się burmistrza w Nisku?

KTO BOGATSZY?

W pierwszym zestawieniu zamożności gmin, wśród 265 sklasyfikowanych między Niskiem i Stalową Wolą jest prawie 200 miejsc różnicy. Stalowa Wola zajmuje 61 miejsce z dochodem 2700 zł. na głowę, gdy Nisko plasuje się na 250 miejscu z dochodem 2169 zł. na głowę. Trzeba do tego dodać, że w Stalowej Woli przez kilka ostatnich lat nie podnoszono podatków, a mimo to dochody budżetu rosły. Widać na tym przykładzie różnice w potencjale i rozwoju gospodarczym, mające przyczyny w przeszłości, ale również we współczesnym tempie rozwoju obu miast.

KTO LEPIEJ INWESTUJE W PRZYSZŁOŚĆ?

Te współczesne różnice w tempie i kierunkach rozwoju jeszcze lepiej widać w wielkości nakładów na infrastrukturę techniczną. Za lata 2012 – 2014 Stalowa Wola zajęła 5 miejsce w Polsce z nakładami 1119 zł. na głowę mieszkańca. Co prawda Nisko w tej klasyfikacji zajmuje przyzwoite 65 miejsce, ale po odjęciu z tych inwestycji środków zewnętrznych widać różnicę w potencjale inwestycyjnym obu miast. Z kwoty 1119 zł. aż 643 pochodziło z budżetu Stalowej Woli, gdy w Nisku z kwoty 474 zł tylko 87 zł. pochodziło z kasy miasta. Ten dystans widać również w pozyskiwaniu środków z funduszy zagranicznych. W tym rankingu Stalowa Wola zajmuje 16 miejsce wśród 265 miast powiatowych, a Nisko 103 miejsce. I choć miejsce Niska nie jest złe, to dystans do Stalowej Woli jest ogromny.

CZY WARTO SIĘ ZADŁUŻAĆ?

Oba miasta zamieniają się miejscami w rankingu wielkości zadłużenia. Tu Nisko na 260 miejscu mieści się w ścisłej czołówce najmniej zadłużonych z zadłużeniem na poziomie 5% wielkości budżetu, podczas gdy Stalowa Wola zajmuje miejsce w środku tabeli na 137 miejscu z zadłużeniem w wysokości 33% budżetu. Widać po tym, że Stalowa Wola w inwestycjach rozwojowych wspomaga się kredytami, choć jej zadłużenie jest na bezpiecznym poziomie. Pokazuje to zestawienie zdolności kredytowych obu miast. W tym rankingu Nisko zajmuje 103 miejsce, a Stalowa Wola jest tuż za nim na 104 miejscu. Prowadzi to do ciekawego wniosku. Z jednej strony różnice potencjału rozwojowego, a z drugiej wielkość zadłużenia obu miast sprawiają, że Nisko mimo małego potencjału, ale dzięki małemu zadłużeniu ma podobną zdolność kredytową, jak Stalowa Wola, która ma o wiele większy potencjał, ale i o wiele większe zadłużenie. Co jest lepszą receptą na szybki rozwój? Na pewno Stalowa Wola będzie musiała zmniejszać zadłużenie, ale może być zadowolona z dotychczasowego tempa rozwoju. Z kolei Nisko powinno się zastanowić nad większym zadłużeniem, które daje szanse na tak potrzebny szybszy rozwój.

Grzegorz Poniedzielski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Obwodnica Niska i Stalowej Woli oficjalnie otwarta

rni24.eu18 maja 2021

Maciej Paterski najlepszym góralem Tour de Hongrie

rni24.eu18 maja 2021

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu13 maja 2021

Andżelika Guściora w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu12 maja 2021

Voster ATS Team na Tour de Hongrie

rni24.eu11 maja 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack Podwolina

rni24.eu11 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021