W Nisku

Ponownie decydowali o szkole na Malcach

Ponownie decydowali o szkole na Malcach

Mimo, że 17 stycznia 2017 roku, Rada Miejska w Nisku podjęła uchwałę o przekształceniu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w placówkę z nauczaniem początkowym klas 1-3 wraz z oddziałem przedszkolnym, sprawa ponownie trafiła na obrady niżańskiej Rady Miejskiej.

W styczniu dwa dni obradowano nad przyszłością podstawówki na osiedlu Malce. Największym przeciwnikiem zamian w szkole był proboszcz parafii na Malcach oraz część rodziców. Radni wybrali jedną z kilku przedstawionych propozycji zmian i zdecydowali, że w placówce na Malcach będą uczyć się dzieci z klas 1-3, natomiast pozostali uczniowie naukę kontynuować będą w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5, która wchodzi w skład Zespołu Szkół nr 2 w Nisku.

Okazuje się jednak, że Podkarpacka Kurator Oświaty po otrzymaniu uchwały, 1 lutego wyraziła negatywną opinię w sprawie zmian w szkole. Wydała zalecenie, żeby szkołę rozbudować o nowe sale, w tym gimnastyczną. 8 lutego burmistrz Niska złożył zażalenie do Ministra Edukacji Narodowej na decyzję kuratora.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Nisku, która miała miejsce 23 lutego, burmistrz zaznaczył, że informacje są przekręcane i jeszcze raz przedstawił sytuację szkoły na os. Malce.

-Zaproponowano następujące rozwiązania: likwidacja szkoły, powołanie w to miejsce przedszkola
likwidacja szkoły i powołanie fili szkoły nr 5 z klasami 1-3, powołanie szkoły niepublicznej, powołanie szkoły wyznaniowej i powołanie szkoły nr 6 z klasami 1-3 i oddziałem przedszkolnym. Tyle propozycji zostało złożonych. Z nich, zarówno na spotkaniach z mieszkańcami, jak i na komisjach, najbardziej optymalna okazała się sprawa zachowania szkoły nr 6 z oddziałem przedszkolnym i klasami 1-3. Z zachowaniem tradycji i malutkich dzieci. Taki wniosek został złożony. Na spotkaniu w zasadzie jeden człowiek, a konkretnie ksiądz, zaproponował inne rozwiązanie. Żeby doprowadzić do rozbudowy szkoły, wybudować salę gimnastyczną, a dzieci będą uczęszczać z os. Malce i ze Stalowej Woli. Nie wierzę w takie rozwiązanie, jest ono niemożliwe – mówił Julian Ozimek.
Dodał, że kurator oświaty nie wyraziła zgody na takie rozwiązanie.
-Ciśnie się pytanie na jakiej podstawie Jeżeli zdecydowana część rodziców mówi: Tak, komisja rady miasta mówi: Tak, zespół 20-osoby kadry, która się na tym zna mówi: Tak, Rada Miasta mówi: Tak, a pani kurator mówi: Nie. W oświadczeniu podała, że należy szkolę dostosować, czyli wybudować salę gimnastyczną i sale lekcyjne. Jakim prawem pani kurator dysponuje środkami budżetowymi gminy – mówił burmistrz.
Zauważył, że kurator może uchylić po raz drugi tą samą uchwałę, jednak wtedy Julian Ozimek sprawę przekaże do sadu.

Niżańscy radni po raz drugi przyjęli uchwałę. Brzmi ono tak samo jak ta z 17 stycznia. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Nisku od września 2017 roku będzie placówką z nauczaniem początkowym klas 1-3 wraz z oddziałem przedszkolnym.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021