W Nisku

Ponownie decydowali o szkole na Malcach

Ponownie decydowali o szkole na Malcach

Mimo, że 17 stycznia 2017 roku, Rada Miejska w Nisku podjęła uchwałę o przekształceniu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w placówkę z nauczaniem początkowym klas 1-3 wraz z oddziałem przedszkolnym, sprawa ponownie trafiła na obrady niżańskiej Rady Miejskiej.

W styczniu dwa dni obradowano nad przyszłością podstawówki na osiedlu Malce. Największym przeciwnikiem zamian w szkole był proboszcz parafii na Malcach oraz część rodziców. Radni wybrali jedną z kilku przedstawionych propozycji zmian i zdecydowali, że w placówce na Malcach będą uczyć się dzieci z klas 1-3, natomiast pozostali uczniowie naukę kontynuować będą w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5, która wchodzi w skład Zespołu Szkół nr 2 w Nisku.

Okazuje się jednak, że Podkarpacka Kurator Oświaty po otrzymaniu uchwały, 1 lutego wyraziła negatywną opinię w sprawie zmian w szkole. Wydała zalecenie, żeby szkołę rozbudować o nowe sale, w tym gimnastyczną. 8 lutego burmistrz Niska złożył zażalenie do Ministra Edukacji Narodowej na decyzję kuratora.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Nisku, która miała miejsce 23 lutego, burmistrz zaznaczył, że informacje są przekręcane i jeszcze raz przedstawił sytuację szkoły na os. Malce.

-Zaproponowano następujące rozwiązania: likwidacja szkoły, powołanie w to miejsce przedszkola
likwidacja szkoły i powołanie fili szkoły nr 5 z klasami 1-3, powołanie szkoły niepublicznej, powołanie szkoły wyznaniowej i powołanie szkoły nr 6 z klasami 1-3 i oddziałem przedszkolnym. Tyle propozycji zostało złożonych. Z nich, zarówno na spotkaniach z mieszkańcami, jak i na komisjach, najbardziej optymalna okazała się sprawa zachowania szkoły nr 6 z oddziałem przedszkolnym i klasami 1-3. Z zachowaniem tradycji i malutkich dzieci. Taki wniosek został złożony. Na spotkaniu w zasadzie jeden człowiek, a konkretnie ksiądz, zaproponował inne rozwiązanie. Żeby doprowadzić do rozbudowy szkoły, wybudować salę gimnastyczną, a dzieci będą uczęszczać z os. Malce i ze Stalowej Woli. Nie wierzę w takie rozwiązanie, jest ono niemożliwe – mówił Julian Ozimek.
Dodał, że kurator oświaty nie wyraziła zgody na takie rozwiązanie.
-Ciśnie się pytanie na jakiej podstawie Jeżeli zdecydowana część rodziców mówi: Tak, komisja rady miasta mówi: Tak, zespół 20-osoby kadry, która się na tym zna mówi: Tak, Rada Miasta mówi: Tak, a pani kurator mówi: Nie. W oświadczeniu podała, że należy szkolę dostosować, czyli wybudować salę gimnastyczną i sale lekcyjne. Jakim prawem pani kurator dysponuje środkami budżetowymi gminy – mówił burmistrz.
Zauważył, że kurator może uchylić po raz drugi tą samą uchwałę, jednak wtedy Julian Ozimek sprawę przekaże do sadu.

Niżańscy radni po raz drugi przyjęli uchwałę. Brzmi ono tak samo jak ta z 17 stycznia. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Nisku od września 2017 roku będzie placówką z nauczaniem początkowym klas 1-3 wraz z oddziałem przedszkolnym.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021