
Ból głowy, gorączka, dreszcze, wymioty i złe samopoczucie – te objawy zwykle powoduje grypa. To choroba układu oddechowego, przenoszono drogą kropelkową, na przykład podczas kichania. Nie ma stuprocentowo pewnego sposobu na uniknięcie zarażenia się wirusem grypy. Możemy jednak wiele zrobić, by ryzyko zachorowania na grypę znacząco zmalało.
Do Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Nisku zgłoszono już 525 zachorowań przez podmioty lecznicze. Natomiast w samym województwie podkarpackim, we wrześniu odnotowano 1773 przypadków podejrzeń i zachorowań na grypę.
Kierownik niżańskiego sanepidu zachęca, aby w okresie jesiennym wprowadzić szczepienia ochronne.
– Apeluje także do pracodawców, aby pomyśleli o swoich pracownikach. Nie są to duże stawki, a na pewno zmniejszy się absencja chorobowa w okresie nasilenia zachorowań – mówi Maria Budkowska. Dodaje również, że ogólna sytuacja epidemiologiczna chorób zakaźnych na terenie miasta i gminy Nisko jest korzystna. – Najważniejszym celem zdrowotnym szczepień ochronnych jest zapobieganie określonemu zakażeniu lub chorobie zakaźnej u zaszczepionej osoby lub populacji. Uodpornienie czynne dzieci w Polsce wykonywane jest głównie w drodze realizacji Programu Szczepień Ochronnych. W ramach nadzoru objęto 6 podmiotów leczniczych, świadczących usługi medyczne, w których przeprowadzono 8 kontroli. Ponadto nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Stan uodpornienia utrzymuje się na bezpiecznym poziomie – mówi kierownik PPIS w Nisku.
Sytuacja epidemiologiczna wybranych chorób zakaźnych na terenie Niska przedstawia się następująco:
Salmonelloza – 6 osób, WZW B – 1 osoba, wirusowe zakażenia jelitowe – 9 osób, płonica – 5 osób, ospa wietrzna – 196 osób, gruźlica płuc – 1 osoba, biegunki i zapalenia żołądkowo – jelitowe BNO (bliżej nieokreślone) o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu – 30 osób.
Agata Piotrowska
Facebook
RSS