kultura i rozrywka

Pod skrzydłami „Sokoła”

Pod skrzydłami „Sokoła”

W Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” w 2016 roku działało 26 zespołów i grup zainteresowań, w których czas wolny spędziły 564 osoby z gminy Nisko.

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej w Nisku radni zapoznali się z działalnością domu kultury. W jego strukturach prężenie działa 7 zespołów tanecznych, zespół wokalny i instrumentalny, Niżańska Kapela Ludowa, teatr Kontynuacja, Reprezentacyjna Sekcja Taneczna Mażoretek. Dom kultury prowadzi także zajęcia plastyczne, naukę gry na instrumentach, naukę języków obcych, pracownię lalek oraz klub rękodzieła.

-Starliśmy się żeby działalność była różnorodna i dotyczyła rożnych dziedzin życia. Podstawą jest działalność zespołów i kół zainteresowań, których zadaniem jest rozwój uzdolnień i zainteresowań dzieci, młodzieży i dorosłych oraz zagospodarowanie czasu wolnego – mówiła Alicja Sochacka, dyrektor NCK „Sokół”.

W domu kultury w Nisku działa 379 osób, skupionych w 14 grupach, w oddziale w Zarzeczu 98 osób w 7 grupach, natomiast w oddziale w Nowosielcu 5 grup skupia 87 osób. Zespoły z Niska wystąpiły 129 razy w 2016 roku, zdobyły 58 nagród i wyróżnień. Grupy z Zarzecza zaprezentowały się 34 razy. Natomiast zespoły z Nowosielca wystąpiły 16 razy. NCK „Sokół” wziął udział w 174 przedsięwzięciach kulturalnych w 2016 roku. W tym odbyły się 73 imprezy zorganizowane przez dom kultury, 5 organizowanych przez inne placówki, 9 imprez obsługiwanych przez pracowników domu kultury oraz 87 występów wyjazdowych zespołów i kół zainteresowań.
Warto zaznaczyć, że amatorski teatr Kontynuacja obchodzi w tym roku dziesięciolecie swojej działalności. W ubiegłym roku wystawił 4 tytuły, występował 21 razy w Nisku i okolicznych miejscowościach.

-Chciałam wyrazić ogromne zadowolenie i podziękowanie bo jeszcze mam w pamięci kłopoty jakie poprzedni dyrektor generował. Teraz wszystko ładnie jest dopięte, warunki są nieciekawe, ale działalność jest pięknie prowadzona – mówiła radna Gabriela Karnat.

W tym roku planowany jest remont NCK „Sokół”. Gmina przystąpiła do projektu „Szlakiem dziedzictwa kulturowego, zabytków kultury i oferty kulturalnej MOF Stalowa Wola”, który wspólnie realizują gmina Nisko, Stalowa Wola i Pysznica.

W jego ramach Nisko może otrzymać ok. 2 mln zł dofinansowania. Na czas remontu dom kultury zostanie przeniesiony do Szkoły Podstawowej nr 5 w Nisku.
-Niepokojącym zjawiskiem jest to, że nie są uruchomione środki unijne. Wiele inwestycji, szczególnie z MOFów, jak oficyna czy kino, przetrzymujemy bo nie wiemy jak to będzie finansowane. A to się wiąże z tym, że drastycznie skraca się cykl inwestycyjny w ciągu roku kalendarzowym. Jeśli to się przedłuży do końca kwietnia to siłą rzeczy do końca roku tematu nie zamkniemy – mówił Julian Ozimek, burmistrz Niska.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Jubileuszowy konkurs młodych twórców w jeżowskim Zespole Szkół

rni24.eu10 czerwca 2021

Daniel Dybka na podium w tenisowym Turnieju Grand Prix Stalowej Woli

rni24.eu10 czerwca 2021

Będzie nowe ogrodzenie wokół Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Ulanowie

rni24.eu10 czerwca 2021

Ośmioletnia Jagoda z Wólki Tanewskiej zaprojektowała maskotkę dla TSSE

rni24.eu9 czerwca 2021

Jeżowe w filmowej krasie

rni24.eu9 czerwca 2021

„Pierwiastek z minus jeden” premiera w NCK “Sokół”

rni24.eu8 czerwca 2021

Pokaz filmu animowanego „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto”

rni24.eu7 czerwca 2021

Dzień Działacza Kultury 2021

rni24.eu2 czerwca 2021

Piknik Charytatywny z Okazji Dnia Dziecka w Sandomierzu

rni24.eu27 maja 2021