kultura i rozrywka

Pod skrzydłami „Sokoła”

Pod skrzydłami „Sokoła”

W Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” w 2016 roku działało 26 zespołów i grup zainteresowań, w których czas wolny spędziły 564 osoby z gminy Nisko.

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej w Nisku radni zapoznali się z działalnością domu kultury. W jego strukturach prężenie działa 7 zespołów tanecznych, zespół wokalny i instrumentalny, Niżańska Kapela Ludowa, teatr Kontynuacja, Reprezentacyjna Sekcja Taneczna Mażoretek. Dom kultury prowadzi także zajęcia plastyczne, naukę gry na instrumentach, naukę języków obcych, pracownię lalek oraz klub rękodzieła.

-Starliśmy się żeby działalność była różnorodna i dotyczyła rożnych dziedzin życia. Podstawą jest działalność zespołów i kół zainteresowań, których zadaniem jest rozwój uzdolnień i zainteresowań dzieci, młodzieży i dorosłych oraz zagospodarowanie czasu wolnego – mówiła Alicja Sochacka, dyrektor NCK „Sokół”.

W domu kultury w Nisku działa 379 osób, skupionych w 14 grupach, w oddziale w Zarzeczu 98 osób w 7 grupach, natomiast w oddziale w Nowosielcu 5 grup skupia 87 osób. Zespoły z Niska wystąpiły 129 razy w 2016 roku, zdobyły 58 nagród i wyróżnień. Grupy z Zarzecza zaprezentowały się 34 razy. Natomiast zespoły z Nowosielca wystąpiły 16 razy. NCK „Sokół” wziął udział w 174 przedsięwzięciach kulturalnych w 2016 roku. W tym odbyły się 73 imprezy zorganizowane przez dom kultury, 5 organizowanych przez inne placówki, 9 imprez obsługiwanych przez pracowników domu kultury oraz 87 występów wyjazdowych zespołów i kół zainteresowań.
Warto zaznaczyć, że amatorski teatr Kontynuacja obchodzi w tym roku dziesięciolecie swojej działalności. W ubiegłym roku wystawił 4 tytuły, występował 21 razy w Nisku i okolicznych miejscowościach.

-Chciałam wyrazić ogromne zadowolenie i podziękowanie bo jeszcze mam w pamięci kłopoty jakie poprzedni dyrektor generował. Teraz wszystko ładnie jest dopięte, warunki są nieciekawe, ale działalność jest pięknie prowadzona – mówiła radna Gabriela Karnat.

W tym roku planowany jest remont NCK „Sokół”. Gmina przystąpiła do projektu „Szlakiem dziedzictwa kulturowego, zabytków kultury i oferty kulturalnej MOF Stalowa Wola”, który wspólnie realizują gmina Nisko, Stalowa Wola i Pysznica.

W jego ramach Nisko może otrzymać ok. 2 mln zł dofinansowania. Na czas remontu dom kultury zostanie przeniesiony do Szkoły Podstawowej nr 5 w Nisku.
-Niepokojącym zjawiskiem jest to, że nie są uruchomione środki unijne. Wiele inwestycji, szczególnie z MOFów, jak oficyna czy kino, przetrzymujemy bo nie wiemy jak to będzie finansowane. A to się wiąże z tym, że drastycznie skraca się cykl inwestycyjny w ciągu roku kalendarzowym. Jeśli to się przedłuży do końca kwietnia to siłą rzeczy do końca roku tematu nie zamkniemy – mówił Julian Ozimek, burmistrz Niska.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Uroczyste rozdanie nagród -„Bezpieczne Wakacje 2021”

rni24.eu22 października 2021

Zawody wędkarskie o Puchar Starosty Niżańskiego

rni24.eu21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

rni24.eu21 października 2021

Jeżowe – Wycieczki z Ministerstwa Edukacji i Nauki

rni24.eu19 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Międzypowiatowy konkurs plastyczny „Mówię Nie – wszystkiemu co złe” rozstrzygnięty

rni24.eu6 października 2021