W Nisku

Planują utworzenie mieszkań treningowych dla niepełnosprawnych

Planują utworzenie mieszkań treningowych dla niepełnosprawnych

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rudniku nad Sanem systematycznie się rozwija. W Ulanowie obecnie trwają prace przystosowawcze budynku na potrzeby edukacyjne Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. A w przyszłym roku ośrodek planuje pozyskać środki na stworzenie mieszkań treningowych dla osób niepełnosprawnych.

Rudnicka placówka chce zagospodarować budynek starego internatu w Ulanowie. Wymaga on gruntownego remontu i przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych.

-W Ulanowie powstaje Szkoła Przysposabiająca do Pracy, Warsztat Terapii Zajęciowej i równolegle na bazie starego internatu chcemy utworzyć mieszkania treningowe. Osoby niepełnosprawne, u których widzielibyśmy szansę, że kiedyś mogłyby same zafunkcjonować w społeczeństwie, chcielibyśmy przećwiczyć w tych mieszkaniach, żeby w wieku 30-35 lat mogły opuścić teren ośrodka będąc w pełni przystosowanym do życia w społeczeństwie – mówiła Marta Szczepańska, dyrektor SOSW.

Osoby, które mieszkałby w ośrodku uczyłyby się przede wszystkim samodzielności, a także m.in. jak posprzątać mieszkanie, jak zrobić zakupy, jak podjąć pracę czy jak zarządzać finansami. Niepełnosprawni uczestniczyliby w takim projekcie do 3 lat. Obecnie budynek internatu w Ulanowie jest duży i niefunkcjonalny.

-Przewidujemy utworzenie 6 mieszkań treningowych. Chcemy dół budynku zagospodarować na salę wspólnych spotkań. Mieszkania będą składać się z aneksu kuchennego, toalety i pokoju. Niestety schody prawdopodobnie będziemy musieli wyprowadzić na zewnątrz, klatka schodowa nie spełnia żadnych wymagań – mówiła Marta Szczepańska.

Dodała, że ośrodek przygotowuje się do złożenia wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej, jednak nastąpi to dopiero w 2018 roku.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Nisku

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021