W Nisku

Planują utworzenie mieszkań treningowych dla niepełnosprawnych

Planują utworzenie mieszkań treningowych dla niepełnosprawnych

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rudniku nad Sanem systematycznie się rozwija. W Ulanowie obecnie trwają prace przystosowawcze budynku na potrzeby edukacyjne Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. A w przyszłym roku ośrodek planuje pozyskać środki na stworzenie mieszkań treningowych dla osób niepełnosprawnych.

Rudnicka placówka chce zagospodarować budynek starego internatu w Ulanowie. Wymaga on gruntownego remontu i przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych.

-W Ulanowie powstaje Szkoła Przysposabiająca do Pracy, Warsztat Terapii Zajęciowej i równolegle na bazie starego internatu chcemy utworzyć mieszkania treningowe. Osoby niepełnosprawne, u których widzielibyśmy szansę, że kiedyś mogłyby same zafunkcjonować w społeczeństwie, chcielibyśmy przećwiczyć w tych mieszkaniach, żeby w wieku 30-35 lat mogły opuścić teren ośrodka będąc w pełni przystosowanym do życia w społeczeństwie – mówiła Marta Szczepańska, dyrektor SOSW.

Osoby, które mieszkałby w ośrodku uczyłyby się przede wszystkim samodzielności, a także m.in. jak posprzątać mieszkanie, jak zrobić zakupy, jak podjąć pracę czy jak zarządzać finansami. Niepełnosprawni uczestniczyliby w takim projekcie do 3 lat. Obecnie budynek internatu w Ulanowie jest duży i niefunkcjonalny.

-Przewidujemy utworzenie 6 mieszkań treningowych. Chcemy dół budynku zagospodarować na salę wspólnych spotkań. Mieszkania będą składać się z aneksu kuchennego, toalety i pokoju. Niestety schody prawdopodobnie będziemy musieli wyprowadzić na zewnątrz, klatka schodowa nie spełnia żadnych wymagań – mówiła Marta Szczepańska.

Dodała, że ośrodek przygotowuje się do złożenia wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej, jednak nastąpi to dopiero w 2018 roku.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021