W Nisku

Place zabaw to nie „zabawka” dla miejskiego budżetu

Place zabaw to nie „zabawka” dla miejskiego budżetu

Odśnieżanie chodników i placów miejskich, zarządzanie i administrowanie komunalnymi lokalami, utrzymanie zieleni miejskiej, placów zabaw czy siłowni terenowych – to niektóre z zadań jakie realizuje Zarząd Budynków Komunalnych i Zieleni Miejskiej w Nisku. Sprawozdanie z działalności tej jednostki budżetowej oraz plany jakie zamierza realizować w najbliższych miesiącach, przedstawiła podczas ostatniej sesji rady miasta w Nisku, kierownik Katarzyna Zybura.

– Jeżeli chodzi o nasze plany, będziemy chcieli pozyskać dofinansowanie na utrzymanie terenów zielonych, ponieważ stanowi to dość dużą pozycję w budżecie Zarządu Budynków Komunalnych. Utrzymanie m.in. placów zabaw i siłowni terenowych jest bardzo kosztowne. Pierwszy, drugi, a nawet trzeci rok użytkowania takiego obiektu może nie generować jeszcze kosztów, chociaż zalecenia jeżeli chodzi np. o malowanie są co 2 lata, więc musimy przeznaczać środki na konserwację – mówiła Katarzyna Zybura.

Do tej kwestii związanych z utrzymaniem placów zabaw odniosła się obecna na sesji sołtys Woliny Elżbieta Tomczak.

– Zabawki, które były wykonane z drewna są teraz w skandalicznym stanie. Widzę co dzieje się u mnie na wsi. Pomimo tego, że malowaliśmy je co dwa lata, to niektóre elementy już się rozpadają, są spróchniałe. Wiem, że samorządom jest ciężko pozyskać środki na ich remonty i konserwację, ale może warto poszukać jakiś środków, które są dostępne dla społeczności lokalnej. Są place zabaw, które można tanio wykonać, pozostaje tylko kwestia tego, aby przeszły odbiór – mówiła podczas sesji sołtys Woliny.

Teresa Sułkowska, wiceburmistrz Niska, apelowała do wszystkich sołtysów, aby lepiej wykorzystywać pieniądze z funduszu sołeckiego i część tej kwoty przeznaczać właśnie na konieczne inwestycje czyli remonty placów zabaw.

– Rzeczywiście, kiedy są spróchniałe belki, trzeba będzie je wymieniać, nie ma co remontować. Chciałam się zwrócić do wszystkich sołtysów, dysponujecie państwo funduszem sołeckim i proszę, aby na przyszłość przeznaczyć pewną kwotę funduszu sołeckiego na remont placów zabaw, względnie wymianę. Jeżeli co roku wymienimy jeden element, to wtedy doposażymy się w place zabaw o konstrukcji pewnej, nie drewnianej tylko na stalowych kotwach. Proszę nie przeznaczać funduszu sołeckiego w dużej mierze na spotkania integracyjne. To w państwa gestii będzie remont tych urządzeń – mówiła kategorycznie.

Ponadto, podczas przedstawiania sprawozdania kierownik ZBKiZM, zaznaczała, że już teraz zarząd przygotowuje się do akcji „zima”. – Jednak aby przejąć większą ilość zadań związanych z utrzymaniem zimowym, niestety, ale potrzeba by było większej liczby osób. W ubiegłym roku udało się w pełni zaspokoić potrzeby mieszkańców. Myślę, że i w tym roku nie damy się zaskoczyć złej pogodzie – mówiła Katarzyna Zybura.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021