W Nisku

Pasyjny teatr cieni – wzruszające Misterium Męki Pańskiej

Pasyjny teatr cieni – wzruszające Misterium Męki Pańskiej

Po raz kolejny, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem, zaprezentowali niezwykłe poruszającą inscenizację Misterium Męki Pańskiej. Tym razem był to teatr cieni, który przedstawiał m. in historię męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wczoraj, na scenie widowiskowej w Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem wystąpiło ponad 30 osób, w większości były to osoby niepełnosprawne, na wózkach inwalidzkich oraz z upośledzeniem umysłowym. Zapierające dech w piersiach widowisko było duchowym, kulturalnym i artystycznym przygotowaniem do świąt Wielkiej Nocy.

Niezwykły klimat teatru, oprócz cieni, muzyki i dialogów,podkreślały również rekwizyty, odgłosy i efekty świetlne. Intensywne przygotowania do tego widowiska, trwały już od kilku miesięcy.

– Misterium Męki Pańskiej to wydarzenie, które ma pokazać drogę krzyżową Jezusa, ale również kilka fragmentów z jego życia, m. in. ostatnią wieczerzę, uzdrowienia, które czynił czy wskrzeszenie Łazarza. Zostały odegrane również sceny na Golgocie i sceny zmartwychwstania. Misterium, jako teatr cieni oraz widowisko multimedialne, obrazowały ostatnie wydarzenia z życia Chrystusa. Przygotowania rozpoczęliśmy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Te ostatnie dni były bardzo intensywne, codziennie odbywały się próby – mówi ks. Tomasz Szostek, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem.

Dodaje, że pomysł na wystawienie tego misterium w takiej formie, zrodził się dokładnie rok temu, jeszcze przed Wielkim Postem.

– W ubiegłym roku, taka inscenizacja odbyła się w Domu Katolickim w Sandomierzu. Natomiast w tym roku, organizatorzy chcieli ją pokazać dla szerszej publiczności. Reżyserem tego widowiska i jednocześnie aktorem, który odegrał rolę Jezusa był Kamil Chmielowski, pracownik Warsztatów Terapii Zajęciowej. To uzdolniony muzycznie mężczyzna, który jest organistą w Nisku. To właśnie on wpadł na pomysł, aby zaprezentować to misterium w takiej formie – wyjaśnia ksiądz Tomasz.

W inscenizacji Misterium Męki Pańskiej brało udział ponad 20 uczestników niepełnosprawnych i 7 terapeutów, którzy sprawowali pieczę nad całym wydarzeniem. Z zaangażowaniem pracowali oni od wielu miesięcy, czego owocem było wzruszające widowisko pasyjne, nagrodzone gromkimi brawami.

Widowisku towarzyszył także kiermasz wielkanocny, przygotowany przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej. Można było tam kupić różnego rodzaju ozdoby, związane ze się świętami m. in wianki wielkanocne, figurki, czy stroiki. Dodatkowo były też inne prace wykonane np. z drewna. Pieniądze zebrane podczas kiermaszu zostaną przeznaczone na doposażenie pracowni teatralno-muzycznej oraz na zakup nowych strojów.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021

KULTURA I ROZRYWKA Rusza nasz V plebiscyt na najpopularniejszego sportowca, trenera oraz talent.

rni24.eu9 lutego 2021

Bezpłatne webinarium dla przedsiębiorców i pracowników

rni24.eu9 lutego 2021