W Nisku

Pamiętali o Żołnierzach Wyklętych. W niedzielę ponownie uczczą ich pamieć

Pamiętali o Żołnierzach Wyklętych. W niedzielę ponownie uczczą ich pamieć

Modlitwa za ojczyznę, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy oraz historyczny wykład – tak uczniowie szkół w Rudniku na Sanem pamiętali wczoraj o Żołnierzach Wyklętych. Jednak to nie koniec ważnych wydarzeń dla rudnickiej społeczności, ponieważ kolejne szykują się już w najbliższą niedzielę.

Uroczystości upamiętniające żołnierzy polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, rozpoczęły się pod pomnikiem Armii Krajowej na cmentarzu parafialnym, gdzie uczniowie wraz z władzami miasta, burmistrzem Waldemarem Grochowskim, przewodniczącym Rady Miejskiej Edwardem Wołoszynem oraz księdzem dziekanem Waldemarem Farionem złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Wspólnie także modlili się za wszystkich żołnierzy walczących o Wolną Polskę.

– W naszym mieście, Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, staje się tradycją. Angażujemy młodzież szkolną, władze miasta, a także środowiska które tutaj funkcjonują do uczczenia pamięci tych żołnierzy. Mamy w historii Rudnika młodzież, która po 45 r. podjęła płynącą z serca inicjatywę walki z ustrojem, który nam zarzucono – mówi Tomasz Grzecznik, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Rudniku nad Sanem.

Dalsza część odbyła się już w Centrum Wikliniarstwa, którą poprowadził dyrektor PSP nr 2. O wzruszających losach Rudnickich Orląt opowiadała także Mieczysława Konefał – emerytowana nauczycielka historii, żona ostatniego komendanta „Orląt” Władysława Konefała ps. „Babinicz”. Ujęła ona słuchaczy swoją wiedzą i przybliżyła historię przed ich uwięzieniem, jak i po ich uwolnieniu.

Po wystąpieniu burmistrz podziękował jej kwiatami za żywą lekcję historii, a na zakończenie jedna z uczennic gimnazjum wyrecytowała wiersz, a jej koleżanka zaśpiewała piosenkę „Biały krzyż”.

Jak mówi Tomasz Grzecznik, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Rudniku nad Sanem to nie ostatnia ważna uroczystość upamiętniająca żołnierzy walczących za nasz naród. W najbliższą niedzielę odbędzie się II Rudnicki Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

– Wspólnie z organizatorami, postanowiliśmy, aby na rocznicę stulecia niepodległości państwa polskiego zorganizować co miesięczne biegi, które w sumie wyniosą 100 km. Dla pierwszych 50 uczestników zostaną wręczone pamiątkowe medale, na których zostanie zamieszczonych 10 najważniejszych map z dziejów państwa polskiego. 11 medal, który będzie można zdobyć już w najbliższą niedzielę, upamiętnia właśnie żołnierzy wyklętych. Tę inicjatywę kierujemy głównie do młodych ludzi, aby poprzez ten wysiłek fizyczny poznali także walory naszych okolic i zapoznali się z historią państwa – informuje Tomasz Grzecznik, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Rudniku nad Sanem.

Bieg z nazwy jest biegiem, jednakże nie każdy kto biedzie w nim uczestniczył musi przebiec wyznaczoną trasę, gdyż jest też możliwość pokonania tej trasy np. idąc z kijkami nordic walking.

Jak podkreśla dyrektor, ważny jest też wysiłek ale głównie chodzi o integrowanie społeczne.
Ponadto ten bieg jest również połączeniem kolejnego ważnego wydarzenia dla rudnickiego środowiska. W tym roku Zespół Szkół im. gen. Władysława Sikorskiego obchodzi 110 lat. – Jest to jedna z pierwszych szkół kształcących ludzi do zawodu. Wiele osób ma tam swoje korzenie życia zawodowego – dodaje Grzecznik.

Organizatorami wydarzenia będą Waldemar Grochowski, burmistrz Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem, Edward Wołoszyn, dyrektor Zespołu Szkół w Rudniku nad Sanem, Tomasz Grzecznik, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Rudniku nad Sanem oraz Nadleśnictwo Rudnik nad Sanem.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021

KULTURA I ROZRYWKA Rusza nasz V plebiscyt na najpopularniejszego sportowca, trenera oraz talent.

rni24.eu9 lutego 2021

Bezpłatne webinarium dla przedsiębiorców i pracowników

rni24.eu9 lutego 2021

Głosujmy na Klaudię Łacką w półfinale MAŚ Festival online

rni24.eu8 lutego 2021

Pomóżmy odbudować dom rodzinie z Kurzyny Małej

rni24.eu5 lutego 2021