Fotorelacje

Pamiętali o zamordowanych w Katyniu

Pamiętali o zamordowanych w Katyniu

W powiecie niżańskim uroczyście obchodzono 76. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Podczas dwudniowych obchodów wspominano pomordowanych oraz tych, którzy nie ustawali w walce o wyjaśnienie okoliczności mordu. 

Podczas obchodów odbyła się masz św. w Sanktuarium św. Józefa w Nisku w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz złożenie kwiatów przy Tablicy Katyńskiej. Drugiego dnia uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku przygotowali uroczystą akademię ku pamięci pomordowanych.

– Składamy hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, dziękujemy zarazem wszystkim tym, którzy przez minione dziesięciolecia nie zważając na zakazy, szykany, rozpowszechnianie oficjalnych kłamstw, nie ustawali w wysiłkach o podtrzymanie pamięci o Katyniu i dążeniu do wyjaśnienia okoliczności mordu. Chylimy czoła przed rodzinami pomordowanych, które w najcięższych czasach z poświęceniem pielęgnowały pamięć o tej tragedii oraz domagały się prawdy o losach najbliższych – mówił Robert Bednarz, starosta niżański.

Dodał, że Dzień Pamięci to coroczny hołd dla pomordowanych oficerów i przedstawicieli inteligencji polskiej, którzy zostali uznani za wrogów władzy sowieckiej.
Marcin Folta, radny gminy Nisko i nauczyciel języka polskiego, odczytał listę pomordowanych z powiatu niżańskiego. Wśród ponad 80 osób, było 17 absolwentów LO. Uczniowie klas drugich przygotowali część artystyczną, po której wykład na temat zbrodni katyńskiej wygłosił wykład dr Konrad Krzyżak. Krótkie przemówienie przygotował także Eugeniusz Trzuskot, przedstawiciel członków rodziny pomordowanych z powiatu niżańskiego.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom 76. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej jest wystawa pt. „Katyń – Golgota Wschodu” ze zbiorów Bolesława Chmury. Można ją obejrzeć w auli niżańskiego LO.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Muzyczna uczta dla wielbicieli klasyki i organowego brzemienia

rni24.eu6 września 2021

Zima w Nisku

rni24.eu26 stycznia 2021

Tydzień na budowie S19 -Fotorelacja

rni24.eu4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

rni24.eu30 lipca 2020

Zbiornik Podwolinia zmieni się nie do poznania

rni24.eu25 maja 2020

Budowa obwodnicy Nisko – Stalowa Wola. Fotorelacja

rni24.eu14 maja 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rni24.eu11 lutego 2019

Fotograf z Niska jako jedyny Polak na przejmującej wyprawie w Srebrenicy

rni24.eu10 sierpnia 2018

Myśliwi świętowali w Żabnie

rni24.eu1 października 2017