Kronika Policyjna

Oszukana kobieta straciła pieniądze

Oszukana kobieta straciła pieniądze

 W ubiegłym tygodniu mieszkanka gminy Ulanów straciła ponad 70 tysięcy złotych. Kobieta została oszukana metodą „na funkcjonariusza”. Mundurowi apelują do mieszkańców o ostrożność w kontaktach zarówno telefonicznych jak i w sytuacji, kiedy ktoś nieznajomy puka do naszego mieszkania.

Do kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBA. Twierdził, że pieniądze posiadane przez kobietę na koncie są zagrożone kradzieżą. Aby je ochronić poszkodowana powinna przelać całą kwotę na wskazany przez funkcjonariusza numer konta. Kobieta poszła do banku i przelała oszczędności na podany przez mężczyznę numer konta. Po transakcji kontakt z podszywającym się pod funkcjonariusza mężczyzną się urwał.

Pamiętajmy, że oszuści wciąż poszukują swoich potencjalnych ofiar. Najczęściej pokrzywdzonymi stają się starsze osoby. Nie bądźmy więc obojętni i ostrzegajmy naszych krewnych o metodach działania przestępców. Przy każdym rodzinnym spotkaniu edukujmy bliskich, mówiąc im o konieczności sprawdzania u źródła informacji podanej przez telefon, czy też w bezpośrednim kontakcie. Seniorzy świadomi zagrożenia i mający wiedzę, że mogą do nich telefonować czy też pukać do ich drzwi – oszuści (podając się też często dla uwiarygodnienia swojej osoby za przedstawiciela instytucji zaufania publicznego) – będą ostrożniejsi, a przez to też bezpieczniejsi. Przy tego typu przestępstwach ogromną rolę odgrywa profilaktyka. Rola bliskich jest w tym wypadku nieoceniona. Dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami czy też innymi starszymi osobami z rodziny, możemy przekazać im wiedzę niezbędną do zminimalizowania tego zjawiska. Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia, dzięki czemu przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób, do których telefonują lub stawiają się też u nich osobiści. Jednak wciąż odnotowywane są przypadki oszustw.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Należy pamiętać, że oszuści nie próżnują i co jakiś czas modyfikują swoje działania.

Policja zwraca sie z apelem do osób starszych, ale także ich rodzin. Rozmawiajmy ze sobą i bądźmy ze sobą w kontakcie. Jeżeli otrzymamy wiadomość/ telefon z prośbą o wsparcie finansowe potwierdźmy, czy faktycznie rozmawialiśmy z kimś z rodziny, bądź znajomym.

POLICJA APELUJE O WYJĄTKOWĄ OSTROŻNOŚĆ!!!
• Nie należy otwierać drzwi bez sprawdzania, kto stoi po drugiej stronie!
• Nie należy wpuszczać do domu osób nieznajomych, bez wcześniejszego upewnienia się kim one są!
• Nie przechowujcie Państwo w domu dużych kwot pieniędzy!
• Pod żadnym pozorem nie przekazujcie Państwo pieniędzy osobom obcym!
• Unikajcie Państwo podejrzanie korzystnych ofert, tym bardziej, jeżeli sprawa połączona jest z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłata zaliczki, ujawnieniem informacji czy okazaniem swoich oszczędności!
• Współdziałajcie Państwo z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!
• Zgłaszajcie Państwo informacje o zauważonych, podejrzanych osobach, które pojawiły się w waszej klatce, mieszkaniu czy posesji!

 

 

Źródło KPP Nisko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021

Pijany 23-latek, spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia

rni24.eu27 kwietnia 2021

Wpadł z narkotykami podczas interwencji domowej

rni24.eu26 kwietnia 2021

23-latek podawał się za swojego ojca, by uniknąć kary

rni24.eu23 kwietnia 2021

Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Hucie Deręgowskiej

rni24.eu14 kwietnia 2021

Mandaty za brak maseczki

rni24.eu13 kwietnia 2021

Funkcjonariusze policji i KAS-u zabezpieczyli nielegalne papierosy

rni24.eu8 kwietnia 2021

Matka zabiła dwójkę małych dzieci i odebrała sobie życie

rni24.eu30 marca 2021