W powiecie

Ośrodek dla głuchoniemych powstanie w Rudniku nad Sanem

Ośrodek dla głuchoniemych powstanie w Rudniku nad Sanem

Ksiądz Czesław Wala – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie – to główny twórca, pomysłodawca i inicjator Ogólnopolskiego Hospicjum dla Głuchoniemych, które ma powstać na działce przy wjeździe do Rudnika od strony Niska.

Przez wiele lat ks. Wala, był duszpasterzem osób głuchoniemych. Bardzo dobrze zna język migowy i rozumie cierpienie ludzi głuchych. Na pomysł tego ośrodka wpadł 2 lata temu, kiedy przeszedł na emeryturę i po ponad 50. latach wrócił do Rudnika, gdzie obecnie mieszka. Ma tu swoją 1,5 – hektarową działkę, ojcowiznę na której planuje wybudować ośrodek.
Teren jest już ogrodzony i przygotowywany do budowy. Na placu znajduje się kapliczka, która symbolizuje budowę tego dzieła. Ośrodek prowadzić będą Siostry Salezjanki Dwóch Świętych Serc z Włoch. To zakon założony przez Św. Filipa Smaldone, patrona głuchych na całym świecie.

Według wstępnej koncepcji, ośrodek będzie składał się z trzech części. Jedna będzie z przeznaczeniem na pobyt stały, a druga przeznaczona zostanie dla osób, które przyjadą ze swoimi rodzinami na rekolekcje czy wypoczynek. Będzie również część, w której przeprowadzone zostaną konferencje dla osób niesłyszących z całej Polski.

– W tej chwili załatwiamy wszystkie formalności urzędowe związane z budową i zabudową ośrodka. Pojawili się już pierwsi, anonimowi darczyńcy, którzy zaczęli przekazywać na ten cel, m. in. 120 tys. cegieł. Są i tacy, którzy przekazują przysłowiowy „wdowi grosz”, co jest dla nas bardzo ważne, każda pomoc się liczy – mówi ks. Czesław Wala. Od wielu lat, prowadzi on działalność dobroczynną na rzecz osób chorych, niepełnosprawnych, głuchoniemych, biednych oraz ułomnych. – Doskonale wiem, jakie to są koszty leczenia takich osób, z jakimi trudnościami codziennie muszą się zmierzać chorzy, dlatego chcę im wszystkim pomóc i ulżyć w cierpieniu, a ta budowa na pewno w tym pomoże – zaznacza ks. infułat Czesław Wala.

Warto podkreślić, że był on wielokrotnie nagradzany za swoją działalność duszpasterską i charytatywną, m. in został laureatem ogólnopolskiej nagrody Stowarzyszenia Civitas Christiana im. ks. Bolesława Domańskiego, nagrody „Viventi Caritate” – Żyjącemu Miłością, dedykowanej biskupowi Janowi Chrapkowi, a także został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Odbył się Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego

rni24.eu22 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Zawody wędkarskie o Puchar Starosty Niżańskiego

rni24.eu21 października 2021

Posterunek Policji w Ulanowie w nowej odsłonie

rni24.eu21 października 2021

Jeżowe – Wycieczki z Ministerstwa Edukacji i Nauki

rni24.eu19 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021