W powiecie

Ośrodek dla głuchoniemych powstanie w Rudniku nad Sanem

Ośrodek dla głuchoniemych powstanie w Rudniku nad Sanem

Ksiądz Czesław Wala – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie – to główny twórca, pomysłodawca i inicjator Ogólnopolskiego Hospicjum dla Głuchoniemych, które ma powstać na działce przy wjeździe do Rudnika od strony Niska.

Przez wiele lat ks. Wala, był duszpasterzem osób głuchoniemych. Bardzo dobrze zna język migowy i rozumie cierpienie ludzi głuchych. Na pomysł tego ośrodka wpadł 2 lata temu, kiedy przeszedł na emeryturę i po ponad 50. latach wrócił do Rudnika, gdzie obecnie mieszka. Ma tu swoją 1,5 – hektarową działkę, ojcowiznę na której planuje wybudować ośrodek.
Teren jest już ogrodzony i przygotowywany do budowy. Na placu znajduje się kapliczka, która symbolizuje budowę tego dzieła. Ośrodek prowadzić będą Siostry Salezjanki Dwóch Świętych Serc z Włoch. To zakon założony przez Św. Filipa Smaldone, patrona głuchych na całym świecie.

Według wstępnej koncepcji, ośrodek będzie składał się z trzech części. Jedna będzie z przeznaczeniem na pobyt stały, a druga przeznaczona zostanie dla osób, które przyjadą ze swoimi rodzinami na rekolekcje czy wypoczynek. Będzie również część, w której przeprowadzone zostaną konferencje dla osób niesłyszących z całej Polski.

– W tej chwili załatwiamy wszystkie formalności urzędowe związane z budową i zabudową ośrodka. Pojawili się już pierwsi, anonimowi darczyńcy, którzy zaczęli przekazywać na ten cel, m. in. 120 tys. cegieł. Są i tacy, którzy przekazują przysłowiowy „wdowi grosz”, co jest dla nas bardzo ważne, każda pomoc się liczy – mówi ks. Czesław Wala. Od wielu lat, prowadzi on działalność dobroczynną na rzecz osób chorych, niepełnosprawnych, głuchoniemych, biednych oraz ułomnych. – Doskonale wiem, jakie to są koszty leczenia takich osób, z jakimi trudnościami codziennie muszą się zmierzać chorzy, dlatego chcę im wszystkim pomóc i ulżyć w cierpieniu, a ta budowa na pewno w tym pomoże – zaznacza ks. infułat Czesław Wala.

Warto podkreślić, że był on wielokrotnie nagradzany za swoją działalność duszpasterską i charytatywną, m. in został laureatem ogólnopolskiej nagrody Stowarzyszenia Civitas Christiana im. ks. Bolesława Domańskiego, nagrody „Viventi Caritate” – Żyjącemu Miłością, dedykowanej biskupowi Janowi Chrapkowi, a także został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Harasiuki – płynie ciepła woda z instalacji solarnych

rni24.eu2 marca 2021
ulanów

Oddali cześć ostatniemu wyklętemu

rni24.eu2 marca 2021

Rekrutacja do kolejnej edycji Programu Stypendialnego Horyzonty

rni24.eu2 marca 2021

Rodzinna awantura z nożem, pięcioro dzieci pod opieką pijanych

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Szczepienia przeciw COVID-19 w domu pacjenta

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021