W powiecie

Ośrodek dla głuchoniemych powstanie w Rudniku nad Sanem

Ośrodek dla głuchoniemych powstanie w Rudniku nad Sanem

Ksiądz Czesław Wala – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie – to główny twórca, pomysłodawca i inicjator Ogólnopolskiego Hospicjum dla Głuchoniemych, które ma powstać na działce przy wjeździe do Rudnika od strony Niska.

Przez wiele lat ks. Wala, był duszpasterzem osób głuchoniemych. Bardzo dobrze zna język migowy i rozumie cierpienie ludzi głuchych. Na pomysł tego ośrodka wpadł 2 lata temu, kiedy przeszedł na emeryturę i po ponad 50. latach wrócił do Rudnika, gdzie obecnie mieszka. Ma tu swoją 1,5 – hektarową działkę, ojcowiznę na której planuje wybudować ośrodek.
Teren jest już ogrodzony i przygotowywany do budowy. Na placu znajduje się kapliczka, która symbolizuje budowę tego dzieła. Ośrodek prowadzić będą Siostry Salezjanki Dwóch Świętych Serc z Włoch. To zakon założony przez Św. Filipa Smaldone, patrona głuchych na całym świecie.

Według wstępnej koncepcji, ośrodek będzie składał się z trzech części. Jedna będzie z przeznaczeniem na pobyt stały, a druga przeznaczona zostanie dla osób, które przyjadą ze swoimi rodzinami na rekolekcje czy wypoczynek. Będzie również część, w której przeprowadzone zostaną konferencje dla osób niesłyszących z całej Polski.

– W tej chwili załatwiamy wszystkie formalności urzędowe związane z budową i zabudową ośrodka. Pojawili się już pierwsi, anonimowi darczyńcy, którzy zaczęli przekazywać na ten cel, m. in. 120 tys. cegieł. Są i tacy, którzy przekazują przysłowiowy „wdowi grosz”, co jest dla nas bardzo ważne, każda pomoc się liczy – mówi ks. Czesław Wala. Od wielu lat, prowadzi on działalność dobroczynną na rzecz osób chorych, niepełnosprawnych, głuchoniemych, biednych oraz ułomnych. – Doskonale wiem, jakie to są koszty leczenia takich osób, z jakimi trudnościami codziennie muszą się zmierzać chorzy, dlatego chcę im wszystkim pomóc i ulżyć w cierpieniu, a ta budowa na pewno w tym pomoże – zaznacza ks. infułat Czesław Wala.

Warto podkreślić, że był on wielokrotnie nagradzany za swoją działalność duszpasterską i charytatywną, m. in został laureatem ogólnopolskiej nagrody Stowarzyszenia Civitas Christiana im. ks. Bolesława Domańskiego, nagrody „Viventi Caritate” – Żyjącemu Miłością, dedykowanej biskupowi Janowi Chrapkowi, a także został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Obwodnica Niska i Stalowej Woli oficjalnie otwarta

rni24.eu18 maja 2021

Maciej Paterski najlepszym góralem Tour de Hongrie

rni24.eu18 maja 2021

W Zarzeczu powstanie ścieżka rowerowa

rni24.eu17 maja 2021

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Mali Ogrodnicy w Żłobku Miejskim w Rudniku nad Sanem

rni24.eu10 maja 2021

104 urodziny Mieszkanki Bielin

rni24.eu6 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

73 000,00 zł dla Samorządowej Szkoły Muzycznej w Jeżowem

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021