W Nisku

Opakowań po nawozach nie wyrzucaj do kosza!

Opakowań po nawozach nie wyrzucaj do kosza!

Puste i trzykrotnie wypłukane opakowania po środkach ochrony roślin, należy oddać do sklepu – taki apel wystosowało Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin do rolników i osób, które mają w swoich gospodarstwach zużyte opakowania po niebezpiecznych substancjach.

Wiele osób wyrzuca takie opakowania do koszy na śmieci, do lasu, a nawet je pali. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w takiej sytuacji łamie prawo i szkodzi środowisku. Zużyte opakowania powinny zostać zwrócone do punku sprzedaży, gdzie zostały zakupione. Tylko taki zwrot, daje gwarancję, że zostaną one zagospodarowane w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.

Korzystając z wyszukiwarki internetowej, można znaleźć punkty zbiórki takich opakowań. Na terenie Niska znajdują się 3 do których można oddać pojemniki. Są to sklepy mieszczące się przy ul. 3 Maja 19, przy ul. Rzeszowskiej 95 oraz przy ul. Reymonta 1a. Ze sklepów odbiera je operator Systemu PSOR, który posiada specjalne uprawnienia do transportu i przetwarzania opakowań po środkach niebezpiecznych. Ponadto, rolnik nie ma obowiązku okazywania dowodu zakupu.

Warto również wydrukować specjalny formularz zwrotu odpadu i przedstawić go do podpisu w sklepie, u sprzedawcy. Dzięki temu w przypadku kontroli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, można udowodnić, że postępuje się z opakowaniami w sposób zgodny z prawem.

Poniżej przedstawiamy piktogramy, które mogą być umieszczone na etykietach substancji niebezpiecznych, np. na nawozach, adiuwantach, produktach biobójczych, środkach toksycznych dla organizmów wodnych lub ludzi. Nie powinny one trafiać w nieodpowiednie ręce, a firmy, które je przetwarzają, muszą posiadać stosowne uprawnienia.
W przypadku środków ochrony roślin na karcie przekazania odpadu powinien być wpisany numer 15 01 10*, który potwierdza m. in., że odpad ten jest niebezpieczny.

Agata Piotrowska

odbieramy-2

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021

KULTURA I ROZRYWKA Rusza nasz V plebiscyt na najpopularniejszego sportowca, trenera oraz talent.

rni24.eu9 lutego 2021