W Nisku

Oddali cześć poległym w bitwie pod Niskiem

Oddali cześć poległym w bitwie pod Niskiem

362 lata temu pod Niskiem, rozegrała się jedna z większych bitew podczas potopu szwedzkiego. Bój stoczyły wtedy wojska dowodzone przez hetmana Stefana Czarnieckiego i armia króla Karola Gustawa. Z dwutysięcznego oddziału, poległo tysiąc dwustu chłopskich partyzantów. Wczoraj, pod pamiątkowym krzyżem i mogiłą w Racławicach oddano im cześć.

Od 2012 r., przed pamiątkowym kamieniem i krzyżem w Racławicach odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Organizuje je Towarzystwo Ziemi Niżańskiej, które jak co roku, zapala znicze i modli się za poległych. Pamiątkowy kamień i krzyż, ma przypominać wszystkim mieszkańcom, a szczególnie młodemu pokoleniu, ofiarę krwi złożoną w obronie wiary i ojczyzny. Wczoraj, oprócz członków TZN, obecni byli również: przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, z oddziału Nisko- Stalowa Wola, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego oraz mieszkańcy Racławic i Niska.

Krótki rys historyczny przedstawił Mieczysław Barnat – regionalista i historyk. Wydarzenia z 28 marca 1656 r., opisuje także w swoje książce „Potop szwedzki. Bitwa pod Niskiem”. Pomysł na jej napisanie podsunął mu kilkanaście lat temu Tadeusz Fedorowski, były dyrektor niżańskiego liceum, podczas obchodów 90-lecia założenia tej szkoły.

– Strażnikiem pamięci w Nisku, od 1935 r. jest Liceum Ogólnokształcące, wcześniej była nią drużyna harcerska. Spotkania pod pamiątkowym pomnikiem to oddanie czci, głównie bohaterom chłopskim. W końcowej części bitwy, chłopi, którzy byli zasadzeni w racławickim lesie, przeciwstawili się Szwedom, którzy ruszyli w pogoń za umykającymi oddziałami Stefana Czarnieckiego. Różne są tu oceny historyków, że z tego dwutysięcznego oddziału polegli prawie wszyscy, ale w większości przyjmuje się, że poległo 1 200 chłopskich partyzantów – mówił Mieczysław Barnat.

Od wielu lat, racławicką mogiłą i krzyżem opiekuje się pani Alina Cagara, mieszkanka Racławic.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021