W Nisku

Od kabareciarza do specjalisty od rolnictwa ?

Od kabareciarza do specjalisty od rolnictwa ?

Co mają wspólnego zmiany na kierowniczych stanowiskach w Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Nisku z wyborami na burmistrza Ulanowa? Na pierwszy rzut oka nic. Ale to nie my odkryliśmy, że w tej powiatowo – gminnej polityce mało co dzieje się z przypadku, a prawie każdy z zajmujących ważne stanowiska jest powiązany z innymi zajmującymi ważne stanowiska.

ZNIKAJĄCY UŚMIECH PANA BURMISTRZA
Zawiązującą się intrygę zacznijmy od Ulanowa. W grodzie flisaków niby wszystko było wiadomo. Do czasu kiedy jasnym stało się, że obecni samorządowi włodarze nie będą musieli odchodzić ze stanowisk, bo byli na nich już dwie kadencje, burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz nie uśmiechał się i chodził niepocieszony. Ten zakaz oznaczał dla niego koniec kariery. Gdyby mógł startować miał największe szanse na wygranie.

Gdy groźba zakazu startu zniknęła pan burmistrz jakby na nowo się narodził. Urzędnicy w ratuszu znowu mogli się cieszyć promiennym uśmiechem pana burmistrza. Nie bez powodu Garbacz mógł się cieszyć. Mimo tego, że konkurentów na stanowisko burmistrza nie brakuje, to obecny burmistrz nie musi się obawiać zagrożenia ze strony któregokolwiek z nich. Do tej pory był niemal pewniakiem. Ale chyba coś się może zmienić.

OD KABARECIARZA DO SPECJALISTY OD ROLNICTWA
Po niedawnych zmianach w niżańskim oddziale ARiMR tymczasowym szefem tej placówki został Janusz Bronkiewicz. Poza tym Bronkiewicz jest wiceprzewodniczącym Rady Powiatu. Ktoś z powiatowych polityków zwrócił uwagę na szybka karierę polityczną Bronkiewicza. Pochodzący z Ulanowa, kiedyś związany z kabaretem “Ani Mru Mru” z politycznego niebytu wyciągnięty przez z kolei politycznego wygę Janusza Nawrockiego, ni z tego ni z owego zostaje wiceprzewodniczącym Rady. Nie zaszkodził mu nieudany start do sejmu z listy Kukiz15 i świetnie wpisał się w nowy układ polityczny pod rządami PiS-u.

Właśnie dzięki protekcji Nawrockiego został wiece przewodniczącym Rady i widać, że może sobie pozwolić na więcej niż inni. Po kościach rozszedł się incydent na jednej z sesji na której radni opozycyjni byli gotowi założyć się, że pan wiceprzewodniczący miał wszystkie objawy “choroby Kwaśniewskiego”. Po wyrzuceniu z ARiMR jego politycznego protektora, to Bronkiewicz został tam zastępcą szefa, choć z jego kompetencji powszechnie sobie pokpiwano. Tera został szefem i jak mówią w powiecie nie po to, żeby być tam szefem.

JAK NIE WIADOMO O CO CHODZI TO MOŻE CHODZIĆ O WŁADZĘ
W takim razie po co Bronkiewicz został szefem niżańskiego oddziału ARiMR? Odpowiedzi są różne, ale nam najbardziej prawdopodobna wydaje się ta, uważana za wariacką. Według tej odpowiedzi Bronkiewicz jest dyrektorem, żeby łatwiej wskoczyć na fotel … burmistrza w Ulanowie. To rzeczywiście wygląda na kompletnie odjechany pomysł. A jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się to wszystko się “kupy trzyma”. Co prawda burmistrz Garbacz “zpisiał”, ale w PiS na pewno nie jest traktowany jako swój i dobrze pamiętają mu flirty z PSL-em.

Swego czasu Garbacz dawał zatrudnienie Bronkiewiczowi, ale panowie rozstali raczej nie w przyjacielskiej atmosferze. Poza tym PiS nie ma w gminie Ulanów własnego mocnego kandydata. Biorąc to wszystko pod uwagę Janusz Bronkiewicz wydaje się co najmniej dobrym kandydatem na konkurenta Stanisława Garbacza. Z resztą Bronkiewiczowi nie brak ambicji politycznych.

ZACZNIE SIĘ MACANIE
Pewnie po tym pan burmistrz będzie się uśmiechał trochę smutniej. Zobaczymy czy Bronkiewicz nie ożywi swojej działalności w Ulanowie. Być może kandydatura Bronkiewicza to dopiero przymiarka robiona przez PiS, a może tylko straszak na Garbacza, żeby uwiązać go na krótszy sznurek. Na pewno w PiS marzą, żeby zdobyć stolicę flisactwa. Gdyby zrobił to pod nazwiskiem Janusza Bronkiewicza byłoby to jedno z bardziej spektakularnych zwycięstw w powiecie. Do tej pory PiS rządzi w zasadzie tylko w jednej gminie w powiecie, czyli w Jeżowem i nigdzie poza Jeżowem kandydat PiS-u nie jest uważany za faworyta. Czy w Ulanowie się uda?

Weronika Przestój

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021