W Nisku

O uzależnieniach na deskach teatru

O uzależnieniach na deskach teatru

Dziewięć grup teatralnych wzięło udział w powiatowych eliminacjach do VIII Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych „Porozmawiajmy o uzależnieniach”.

W Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” spotkali się uczniowie z Gimnazjum ZS nr 3 w Nisku, Gimnazjum ZS nr 2 w Nisku, Gimnazjum ZS w Nowym Narcie, Gimnazjum ZS w Hucie Krzeszowskiej, Gimnazjum ZS w Nowosielcu, ZS w Ulanowie, Gimnazjum nr 1 w Nisku, Gimnazjum ZS w Jarocinie oraz z LO w Nisku. Młodzież przygotowała spektakle, które miały pokazać czym są uzależnienia. Już po raz kolejny młodzi aktorzy nie skupiali się wyłącznie na alkoholu, papierosach czy narkotykach, ale również na psychicznych i fizycznych słabościach człowieka. Pokazali upadek, walkę z nałogiem i powrót do normalnego życia.

W jury konkursu, które oceniło inscenizacje w zakresie walorów profilaktycznych, artystycznych oraz oryginalności, zasiedli przedstawiciel niżańskiego sanepidu Magdalena Rachwał, przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Danuta Bernacka oraz Mateusz Radko, reżyser i aktor Teatru „Kontynuacja” Marek Urban, przedstawiciel Poradni Leczenia Uzależnień Dominika Januszewska- i emerytowany pracownik niżańskiego sanepidu Halina Cyba.
W powiatowych eliminacjach zwyciężyła grupa z Gimnazjum nr 1 za sztukę „Uzależnienie- droga donikąd”. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum ZS nr 3 w Nisku za spektakl „Błękitny ptak”, trzecie miejsce zajęła młodzież z Gimnazjum ZS w Hucie Krzeszowskiej za sztukę „Wybór należy do Ciebie”. Jury przyznało również dwa wyróżnienia za najlepszą grę aktorską. Otrzymały je Monika Pikuła z LO w Nisku oraz Elżbieta Zwolak z Gimnazjum ZS w Hucie Krzeszowskiej. Młodzież, która zajęła pierwsze miejsce będzie reprezentować powiat niżański 9 czerwca podczas przeglądu w Rzeszowie.

Wszyscy laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez patronów, m.in. starostę niżańskiego, burmistrza gminy Nisko, burmistrza gminy Ulanów, wójtów gmin Harasiuki, Jeżowe oraz Jarocin, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Nisku. Pozostałe grupy teatralne otrzymały drobne nagrody rzeczowe i podziękowania za udział w przeglądzie.

Małgorzata Petecka

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Rudnik nad Sanem miejscem tegorocznych Dożynek Powiatowych

rni24.eu23 lipca 2021

Rozmowy o budowie ścieżki pieszo-rowerowej Nisko-Nowsielec

rni24.eu23 lipca 2021

Brzegi rzeki San połączone dwiema nitkami mostu powstającego w ramach budowy S19

rni24.eu20 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021”

rni24.eu20 lipca 2021

VI edycja biegu „Nisko na piątkę” i XI edycja „Niżańskich regat”

rni24.eu16 lipca 2021

Wielkie Otwarcie Zalewu Podwolina w Nisku

rni24.eu15 lipca 2021

Nisko na ścieżce dynamicznego rozwoju – Fundusze Norweskie

rni24.eu15 lipca 2021

Będzie nowa droga pomiędzy ulicami Reymonta i Głowackiego

rni24.eu9 lipca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wieczór wspomnień

rni24.eu8 lipca 2021