
Zakład Ubezpieczeń Społecznych prezentuje listę pytań, które najczęściej padają w placówce.
W październiku nabędę prawo do emerytury, bo mam już ukończone 60 lat, kiedy mogę złożyć wniosek?
Wniosek można złożyć wcześniej, nawet do 30 dni przed nabyciem prawa do emerytury. Może Pani złożyć wniosek już we wrześniu. Nie oznacza to, że we wrześniu będzie już wydana decyzja z wyliczoną kwotą emerytury? Decyzję ZUS może wydawać dopiero po 30 września. Od tej daty obowiązują zmienione przepisy i jest podstawa prawna do wydania decyzji.
Czy ustalony jest jakiś limit minimalnego stażu od 1 października, by dostać emeryturę? Była mowa o 5 czy 15 latach?
Nie, nie ma wymogu stażowego. Trzeba osiągnąć wiek emerytalny i choć jeden dzień pozostawać w ubezpieczeniu. Jednak żeby dostać minimalną emeryturę, czyli obecnie 1000 zł, kobieta musi udokumentować od 1 października 20 lat składkowych i nieskładkowych.
Jestem na świadczeniu przedemerytalnym. Na wakacjach skończę 65 lat i w październiku będę chciał złożyć wniosek o emeryturę. Jakie dokumenty będą potrzebne?
Jeżeli ma Pan policzony kapitał początkowy i obecnie nie jest Pan zatrudniony na umowie o pracę, to będzie potrzebny tylko wypełniony wniosek o emeryturę. Jeśli jest Pan zatrudniony na umowę o pracę, to do wypłaty emerytury konieczne będzie dostarczenie świadectwa pracy. W przypadku, gdy nie ma Pan jeszcze policzonego kapitału początkowego, to należy złożyć w ZUS wniosek o jego ustalenie, najlepiej jak najszybciej. Do wniosku o kapitał początkowy trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające zarobki osiągane przed 1 stycznia 1999 r.
Czy jeśli przejdę na emeryturę w październiku zamiast w lutym, będzie jakaś różnica w wysokości?
Będzie. Wynika to z tego, że nie wpłyną składki za kolejne cztery miesiące pracy i nie będzie jednej kwartalnej waloryzacji. Należy też pamiętać, że średnie dalsze trwanie życia w październiku będzie dłuższe aniżeli w miesiącu lutym.
źródło: ZUS
Facebook
RSS