W Nisku

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP w Zarzeczu

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP w Zarzeczu

Uroczyste podpisanie umowy na zakup średniego samochodu gaśniczego dla OSP w Zarzeczu miało miejsce w sobotę 29 czerwca w Domu Kultury w Zarzeczu. Środki na nowoczesny wóz dla druhów ochotników pochodzić będą z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz budżetu Gminy i Miasta Nisko.

Wśród gości, którzy uczestniczyli w tym ważnym wydarzeniu znaleźli się m.in. Marcin Warchoł Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Robert Bednarz Starosta Powiatu Niżańskiego, Zbigniew Kotuła Wiceburmistrz Gminy i Miasta Nisko, Maria Nabrzeska Skarbnik Gminy i Miasta Nisko, Radni Rady Miejskiej w Nisku, sołtys Zarzecza, druhowie i druhny z OSP w Zarzeczu.

Do tej pory strażacy z OSP w Zarzeczu dysponowali przestarzałym samochodem z lat 70-tych. Zakup nowoczesnego, średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego ma na celu dostosowanie jednostki OSP Zarzecze do aktualnie zmieniających się zagrożeń, będących wynikiem rozwoju infrastruktury komunikacyjnej tj. wzrostem liczby nowych tras komunikacyjnych, rozwoju zabudowy mieszkaniowej, czy zachodzących zmian społeczno – gospodarczych na terenie Gminy i Miasta Nisko.

– Potrzeby są ogromne, ale żeby te potrzeby były realizowane musi być do tego sprzęt. Cała wielka chęć niesienia pomocy i poświęcenie często nie wystarczy jeżeli nie ma do dyspozycji odpowiednich zasobów technicznych. Dlatego strażakom, którzy ratują zdrowie i życie mieszkańców przekazujemy środki na ratowanie tych najcenniejszych dóbr, bo wiadomo, że do takich celów potrzebny jest sprzęt nowoczesny, który nie zawodzi, który zawsze wyjedzie na akcję – mówił Marcin Warchoł Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Zakup nowego wozu wynika także z potrzeby prawidłowego zabezpieczenia i realizacji działań ratowniczych na obszarze kluczowych tras komunikacyjnych północnej części województwa podkarpackiego, w tym na drodze krajowej DK 19 i DK 77 oraz na budowanej drodze ekspresowej S19 oraz obwodnicy miast Nisko-Stalowa Wola.

– To bardzo wyczekiwana chwila, szczególnie przez druhów i druhny z OSP Zarzecze. Sytuacja zmienia nam się bardzo dynamicznie. Dochodzą nowe drogi, nowe ciągi komunikacyjne, pojawiają się zagrożenia naturalne takie jak burze, podtopienia. Oczywiście skutki wszystkich nieoczekiwanych zdarzeń są usuwane przez naszych ludzi, strażaków. Dlatego ten nowy wóz jest jak najbardziej potrzebny. Stare auto gaśnicze z lat 70-tych, którym dysponują ochotnicy z Zarzecza niestety nie nadaje się już do użytku, często się psuje. Bedzie nowe auto bojowe, poprzez zakup którego chcemy również docenić codzienne poświęcenie naszych strażaków. Za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia serdecznie dziękuję naszemu panu ministrowi Marcinowi Warchołowi – mówił Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i miasta Nisko.

Nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy będzie spełniał najwyższe standardy. To pojazd z m.in. terenowym napędem na 4 koła, zbiornikiem wodnym o pojemności 3 000 dm ³, zbiornikiem na pianę o pojemności 300 dm³, dwustopniową autopompą, działkiem wodno-pianowym, masztem oświetleniowym, elektryczną wyciągarką i innym wyposażeniem typowym dla pojazdu straży pożarnej.

Zakup samochodu zostanie dofinansowany ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach Funduszu Sprawiedliwości w kwocie 500 000,00 zł oraz środków własnych Gminy i Miasta Nisko w kwocie 220 000,00 zł. Planowana wartość ogółem zakupu samochodu ratowniczo – gaśniczego wynosi 720 000,00 zł.

Źródło: UGiM Nisko

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu13 maja 2021

Andżelika Guściora w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu12 maja 2021

Voster ATS Team na Tour de Hongrie

rni24.eu11 maja 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack Podwolina

rni24.eu11 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021