W Nisku

Nowy oddział szansą na przychody szpitala?

Nowy oddział szansą na przychody szpitala?

Sytuacja finansowa szpitala, wdrożenie programu naprawczego, a także sposoby poprawy funkcjonowania Powiatowego Szpitala im. PCK w Nisku – m .in te kwestie były poruszane podczas ostatniej sesji rady powiatu niżańskiego.

– Podstawowym problemem i bolączką szpitala jest to, iż koszty stałe funkcjonowania placówki i te, które są niezależne od liczby akredytacji, są wyższe od planowanych przychodów w skali roku o ok. 4 mln zł. Wyjściem naprzeciw tej sytuacji jest podjęcie działań, które pozwolą rozłożyć te koszty na większą liczbę ośrodków generujących przychód. Takim rozwiązaniem byłoby utworzenie dodatkowego oddziału rehabilitacji – wyjaśniał pełniący obowiązki dyrektora Roman Ryznar.

Jak zaznaczał, szpital pisząc ten program naprawczy, skupiał się przede wszystkim na tym, co jest realne do wykonania i co ma zagwarantować poprawę sytuacji.

– Utworzenie dodatkowego oddziału rehabilitacji byłoby realną szansą na zdobycie dodatkowych przychodów. Poradnia specjalistyczna, która obecnie mieści się przy ul. Wolności przeniosłaby się do nowego obiektu, który byłby budowany na bazie projektu szpitalnego oddziału ratunkowego. Aby przystąpić do realizacji tego planu, potrzebne są dwie rzeczy, opinia wojewody w tym zakresie oraz zaopiniowane źródła sfinansowania takiego przedsięwzięcia – mówił Ryznar.

Zauważał, że przeniesienie poradni specjalistycznej do nowego obiektu, stworzy zupełnie nowe, komfortowe warunki leczenia pacjentów. Są takie możliwości prawne, gdyż definicja poradni przyszpitalnej, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, mówi że poradnią tą jest ta, która mieści się dzielnicy lub w gminie, w której lokalizację ma szpital. Takie rozwiązanie ma przynosić przychody, co poprawi sytuację finansową szpitala.

Kolejnym elementem programu naprawczego jest zagospodarowanie starej części budynku szpitala. Nie spełnia ona wymogów przeciwpożarowych ani sanitarno-epidemiologicznych. Wymaga natomiast generalnego przeprojektowania i remontu. Dyrektor wyjaśniał, że chodzi tutaj głównie o przebudowę klatek i modernizację oddziału wewnętrznego. Trzecie piętro docelowo ma być dostosowane do hospitalizowania osób starszych. Na pierwszym piętrze mają być wykorzystane puste pomieszczenia po byłym bloku chirurgicznym. Będzie tam możliwość stworzenia profesjonalnej pracowni prób wysiłkowych. W ramach tych zmian, szpital dokupi także niezbędny sprzętu. Zdaniem dyrektora Ryznara, te zamierzenia będą skutkować zwiększeniem przychodów, poprawą jakości i poziomu leczenia.

W założeniach programu naprawczego szacowany wzrost przychodów w latach 2017-2019 ma wynieść minimum 4.5 mln zł. By obniżyć koszty, konieczne będzie wdrożenie systemu optymalizacji gospodarki materiałowo – lekowej. Szacowana oszczędność z tego tytułu w ciągu trzech kolejnych lat to 840 tys. zł.

Kolejnym działaniem jest zmniejszenie zatrudnienia o 25 etatów, poprzez naturalne odejścia, dzięki czemu w kasie szpitala zostanie 750 tys. zł. (od 2018 r.). Ponadto, aby obniżyć koszty, w programie naprawczym, zaplanowano również zmniejszenie kosztów druków i serwisu urządzeń drukujących poprzez zlecenie tego firmie zewnętrznej. Oszczędności będą na poziomie 10 tys. zł. Dodatkowo, szpital planuje zakupić nowe kotły, dzięki czemu oszczędzi na energii, w skali roku ok. 15 tys. zł.

Jak czytamy w programie naprawczym, sumaryczne szacowane obniżenie kosztów z tytułu realizacji tego programu wyniesie 1,3 mln zł. Program przewiduje także wzrost kosztów wynikający z ustawowego wzrostu płac. W tym roku ma on wynieść 162 tys. zł, w 2018 – 439 tys. zł, a w 2019 – 649 tys. zł.

Koszt wdrożenia programu naprawczego, w tym systemu optymalizacji gospodarki materiałowo-lekowej wyniósł 148 tys., i instalacja nowych kotłów ogrzewania szpitala 78 tys. zł. Źródłem finansowania powyższych kosztów jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy oraz powiat niżański.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Nabór wniosków na realizację zadań przez kluby sportowe

rni24.eu8 marca 2021

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021