W Nisku

Nowy dowódca niżańskich saperów

Nowy dowódca niżańskich saperów

Podpułkownik Grzegorz Grobel został mianowany dowódcą 16 Tczewskiego Batalionu Saperów w Nisku. Na placu apelowym niżańskiej jednostki wojskowej odbyło się oficjalne przekazanie obowiązków dowódcy.

Przez ostatnie kilka miesięcy obowiązki dowódcy pełnił major Radosław Podolski. Dziś uroczyście przekazał sztandar 16 Tczewskiego Batalionu Saperów oraz wręczył ciupagę podhalańską, symbol władzy w batalionie podpułkownikowi Grzegorzowi Groblowi. W ceremonii przekazani obowiązków wziął udział pułkownik Ryszard Pietras, dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
-W pierwszej kolejności chciałem podziękować panu majorowi Podolskiemu. Panie majorze szacunek pełny. Zdał pan egzamin ze stanowiska i pełnienia funkcji jako zastępca. Wziął pan ster okrętu w chwili i momencie najbardziej newralgicznym dla jednostki. Udowodnił pan praktycznie przez okres ostatniego pół roku, że okręt jakim jest 16 Tczewski Batalion Saperów przez różne burze przeszedł bez szwanku, wypełnił pan swoją misję i mam nadzieje, że to doświadczenie, jako zastępca dowódcy batalionu spowoduje, że w niedalekiej przyszłości będzie miał pan szanse sprawdzić się jako już pełnoprawny dowódca jednostki saperów – mówił pułkownik Ryszard Pietras.
Wprowadził także nowego dowódcę podkreślając, że objęcie dowództwa to wielka chwila w życiu każdego zawodowego żołnierza.

-Po ukończeni szkoły oficerskiej jakże bliskiej mojemu sercu również w 1995 roku pan pułkownik miał przynajmniej to szczęście, że zapoznał się z Garnizonem Nisko, pełniąc odpowiednio funkcje dowódcy plutonu, dowódcy kampanii w 12 Pułku Inżynieryjnym. Po ukończeniu akademii w 2003 roku kariera toczyła się innym wymiarze. Różne stanowiska sztabowe, dowódcze, w różnych miejscach Polski, ale i nie tylko. Struktura międzynarodowa, misja afgańska, w pełni ukształtowały i przygotowały pana pułkownika do bycia dowódcą samodzielnej jednostki wojskowej. Oczywiście to wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność. Życzę panu przysłowiowego szczęścia przywódczego, natomiast wszystkim żołnierzom i pracownikom Resortu Obrony Narodowej chcę powiedzieć, że dostajecie dobrego dowódcę – mówił pułkownik Ryszard Pietras.

Nowy dowódca niżańskich saperów serdecznie podziękował za zaufanie, gratulacje i ciepłe słowa.
-Obiecuję z godnością kultywować chlubne tradycje batalionu, ale również mam świadomość, że razem z moim podwładnymi będę od dzisiaj zapisywać jego nowe karty. Z całego serca pragnę wyrazić słowa uznania oraz podziękowania panu majorowi Radosławowi Podolskiemu, który dotychczas pełnił obowiązki dowódcy i wzorowo się z nich wywiązał. Dziękuję serdecznie dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich pułkownikowi Ryszardowi Pietrasowi za ciepłe słowa oraz kredyt zaufania, którym mnie obdarzył. Panie pułkowniku obiecuję nie zawieść pokładanych we mnie nadziei. Niech mi będzie wolno będzie z tego miejsca podziękować również mojej żonie oraz córce, które przez ostatnie 10 lat znosiły trud rozłąki, a także rodzinie i przyjaciołom, którzy pomagali nam w tym trudnym okresie – mówił podpułkownik Grzegorz Grobel.
Zapewnił, że 16 Tczewski Batalion Saperów jest nie tylko integralną częścią sił zbrojnych, ale też lokalnej społeczności. Żołnierze są przygotowani i wyszkoleni do niesienia pomocy w sytuacjach kryzysowych i współdziałania z innymi służbami ratowniczymi.

-Dowodzenie batalionem to wielki przywilej i satysfakcja, ale przede wszystkim ogromna i niepodzielna odpowiedzialność za poziom wyszkolenia, zdrowie i życie podwładnych. Jestem świadom, że zadań szkoleniowych oraz innych wyzwań stojących przed nami jest wiele, jednak spokojnie i z optymizmem patrzę w przyszłość. Jako wasz dowódca dołożę wszelkich starań by kolejne lata były dla batalionu godną kontynuacją tradycji, a realizowane zadania dawały powody do dumy i satysfakcji. Chcę zapewnić, że mam świadomość, że przywilejem żołnierza jest być dobrze dowodzonym i dołożę wszelkich starań żeby tak się stało – mówił do żołnierzy ppłk Grzegorz Grobel.
W uroczystości przekazania obowiązków wzięli udział przedstawiciele samorządów z powiatu niżańskiego i stalowowolskiego, włodarze gmin, służby mundurowe oraz sympatycy niżańskiej jednostki.

-Pragnę przekazać panu wyrazy uznania, gratulacje i najserdeczniejsze życzenia. Proszę przyjąć najserdeczniejsze gratulacje w związku z objęciem zaszczytnej funkcji dowódcy 16 Tczewskiego Batalionu Saperów. Powołanie na to stanowisko to owoc wieloletniej pana służby, to potwierdzenie pańskiej wiedzy, doświadczenia, dotychczasowego zaangażowania oraz fachowości i pracowitości. Życzę wielu sukcesów zawodowych, wytrwałości w dążeniu do zamierzonego celu, osobistej satysfakcji w wypełnianiu zaszczytnych i odpowiedzialnych obowiązków – mówił w imieniu władz samorządowych starosta niżański Robert Bednarz.
Ppłk mgr inż. Grzegorz Grobel urodził się w Stalowej Woli. Uczęszczał do Publicznej Szkoły Podstawowej w Radomyślu nad Sanem, a następnie do Technikum Budowlanego w Stalowej Woli, które ukończył w 1990 roku. Służbę wojskową rozpoczął we wrześniu 1991 roku w Wyższej Szkole Oficerskiej Inżynierii Wojskowej we Wrocławiu. Po promocji na pierwszy stopień oficerski, w czerwcu 1995 roku, został wyznaczony na pierwsze stanowisko służbowe dowódcy plutonu kafarów w 12 Pułku Komunikacyjnym Ziemi Niżańskiej w Nisku, a w lutym 1998 roku na stanowisko dowódcy kompanii budowy podpór w tymże pułku. W latach 2001-2003 studiował w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Od 2003 roku do 2007 roku oficer w Terenowym Aparacie Mobilizacyjnym w 12 Ośrodku Przechowywania Sprzętu w Nisku. We wrześniu 2007 roku, został wyznaczony do pełnienia służby w Centralnej Grupie Wsparcia Współpracy Cywilno- Wojskowej w Kielcach, na stanowisku dowódca zespołu specjalistów infrastruktury cywilnej. Od maja do października 2008 roku dowodził Grupą Wsparcia CIMIC (Civil Military Cooperation) w ramach III zmiany PKW Afganistan, a po powrocie wyznaczony został do Polskiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej . W kwietniu 2010 roku objął stanowisko specjalisty w Szefostwie Inżynierii Wojskowej w Warszawie. Od sierpnia 2013 roku do 2016 roku pełnił służbę w Oddziale Inżynierii Euro korpusu w Strasburgu (Francja), na stanowisku oficera ds. infrastruktury operacyjnej. Od 2016 do 2017 roku szef sekcji szkolenia w Zespole Rozminowania w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

Małgorzata Petecka

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021