W Nisku

Nowe zasady segregacji śmieci

Nowe zasady segregacji śmieci

Od początku lipca obwiązuje Wspólny System Segregacji Odpadów. Teraz będziemy dzielić odpady na frakcje w podziale na kolory: niebieski, zielony, żółty i brązowy.

Ministerstwo Środowiska wprowadziło nowy system segregacji odpadów by poprawić efektywność segregacji. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, Polska do 2020 roku musi osiągnąć 50% recyklingu odpadów komunalnych, który obecnie wynosi 26%.
Gminy będą mieć piec lat na wymianę lub dostosowanie pojemników, tak by miały odpowiedni kolory, natomiast mają sześć miesięcy by na nowo oznakować obecne pojemniki.

wspolny-system

Niebieskie pojemniki przeznaczone są na papier. Wrzucać można do nich opakowania z papieru i tektury, gazety i ulotki, zeszyty czy papier biurowy. Natomiast nie wrzucamy odpadów higienicznych, kartonów po mleku i napojach, papieru lakierowanego, zniszczonego papieru czy papierowych worków po nawozach.

Zielone pojemniki przeznaczone są na szkło. Do nich można wrzucać butelki po napojach i żywności, słoiki i szklane opakowania po kosmetykach. Nie wrzucamy jednak ceramiki, doniczek, porcelany, szkła z okularów czy żaroodpornego, zniczy, żarówek, opakowań po lekach, luster czy szyb.

Pojemniki żółte przeznaczone są na metale i tworzywa sztuczne, takie jak: butelki plastikowe, nakrętki, kapsle, worki foliowe, plastikowe opakowania, kartony po mleku, puszki po żywności, folię aluminiową, opakowania po środkach czystości. Natomiast nie wrzucamy opakowań po lekach, zużytych baterii czy akumulatorów, plastikowych zabawek, części samochodowych, opakowań po farbach i zużytego sprzętu elektronicznego.

Pojemniki brązowe przeznaczone są na odpady bio, czyli te ulegające biodegradacji, takie jak odpadki z warzyw i owoców, resztki jedzenia, gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, trociny. Nie wrzucamy do nich ziemi, kamieni, popiołu, drewna impregnowanego, kości, oleju jadalnego, płyt wiórowych i pilśniowych.

Istnieje jeszcze ostatni rodzaj pojemników na odpady zmieszane, gdzie wyrzucić można wszystko to, czego nie można wyrzucić do pozostałych pojemników, ale co nie jest odpadem niebezpiecznym.

Odpady takie jak zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektroniczny i elektryczny, meble i inne wielkogabarytowe odpady, opony, odpady budowlane i rozbiórkowe przyjmowane będą w Punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021