W Nisku

Nowe wyzwania przed „Sokołem” i biblioteką

Nowe wyzwania przed „Sokołem” i biblioteką

Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” w Nisku oraz Miejska Biblioteka Publiczna przed kilkoma laty były jedną instytucją samorządową. W 2009 r., władze miasta podjęły decyzję o stworzeniu dwóch odrębnych placówek kultury.

Podczas wczorajszej sesji rady miasta w Nisku, radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany do uchwały z 25 marca 2009 r. w sprawie podziału Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” na dwie samorządowe instytucje kultury: Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” w Nisku i Miejską Bibliotekę Publiczną w Nisku oraz nadania statutów nowo utworzonym instytucjom.

Zmiana polega na nadaniu w statucie punktu, który mówił o tym, że dyrektor może powołać i odwołać zastępcę dyrektora po zasięgnięciu opinii burmistrza Gminy i Miasta Nisko.

– Za tą zmianą przemawia kilka argumentów. Po modernizacji i rozbudowie budynku „Sokoła” planujemy poszerzyć jego działalność o nowe formy zajęć dla dzieci młodzieży i dorosłych, jak też zwiększyć ofertę kulturalną artystyczną i edukacyjną. Planowane jest także wznowienie działalności kina czyli regularnych projekcji filmowych, a przypomnijmy, od 2013 r. działalność kina jest zawieszona. Dodatkowo, od czerwca tego roku w struktury NCK „Sokół” wchodzi nowa komórka czyli Niżańskie Centrum Historii i Tradycji, co spowoduje większy zakres pracy, większą działalność placówki – wyjaśniała Alicja Sochacka, dyrektor NCK „Sokół” w Nisku.

To nie wszystkie argumenty, jakie przemawiają za powołaniem zastępcy dyrektora niżańskiego „Sokoła”. Bowiem pozostały jeszcze względy praktyczne. Obecnie, dyrektora NCK „Sokół” zastępuje główna księgowa, która jest zatrudniona na ¼ etatu i wykonuje swoje czynności w godzinach wieczornych, co oznacza w praktyce brak zastępcy w okresie urlopu i ewentualnych zwolnień chorobowych dyrektora.

– Główna księgowa, zatrudniona jest na ¼ etatu czyli 2 godziny dziennie i pracuje wieczorami bądź po południu, więc zastępcy w tej chwili nie mam. Myślę, że stworzenie tego stanowiska polepszy funkcjonowanie i pracę Niżańskiego Centrum Kultury – mówiła dyrektor niżańskiego „Sokoła”.

Do uchwały odniósł się radny Błażej Borowiec, który zaproponował, aby najpierw dostosować statut do aktualnych przepisów prawa i dopiero wtedy podjąć uchwałę w tej sprawie.

– Wydaje mi się, ze z racji podejścia merytorycznego wypadałoby dostosować statut do przepisów prawa, które obowiązuje. Statut jest na podstawie uchwały z 25 marca 2009 r., w 2011 r., weszła ustawa o zmianie ustawy organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Statut nie uwzględnia zmian, które nakazuje ten przepis. Odnosi się w podstawach prawnych m.in. do nieaktualnych podstaw, nieobowiązujących podstaw dzienników urzędowych czy ustawy o finansach publicznych. Wydaje mi się, że jeżeli mamy coś robić, to wprowadzenie zmiany, dotyczącej zastępcy dyrektora i utrzymanie tego w dokumencie, który ma nieaktualne podstawy prawne, wydaje mi się obecnie za działanie zbyt szybkie. Warto wrócić do tematu na najbliższej sesji, uzupełnić i dostosować status do aktualnych przepisów prawa i podjąć kompleksową uchwałę – proponował Borowiec.

Głos w spawie wątpliwości prawnych, które przedstawił radny Borowiec, zabrała radca prawny urzędu, która stwierdziła, że statut ustanawiany był na podstawie obowiązujących wtedy przepisów. – Być może, że należy zmienić statut i podporządkować nowym formom, ale to może być zupełnie inna uchwała – dodała.

Agata Piotrowska

fot. UGiM Nisko

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021