
Wiklina była tematem konferencji naukowo – artystycznej w Rudniku nad Sanem. Mówiono o powiązaniach tradycji z nowoczesnością i nowym spojrzeniu na tworzenie przedmiotów z wikliny.
Z okazji Jubileuszu IX lecia istnienia Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem zorganizowano konferencję na temat wikliny. Materiał ten uczynił z miejscowości Polską Stolicę Wikliny. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. wykładowcy Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr Wojtek Wierzbicki, projektant Stanisław Charaziak oraz dr Izabela Żuławnik, a także przedsiębiorcy i rzemieślnicy pracujący z wikliną. Prezentacje wygłosiły dwie absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Agnieszka Okońska i Bożena Szumilas, autorki mebli z wikliny.
Głównym celem konferencji było ukazanie nowego spojrzenia na wiklinę. Kojarzy się ona głównie z koszami czy rzeźbami, a może z niej zrobić dużo więcej. Anna Carpenter, artystka i malarka, przekonywała, że najważniejsze w pracy projektanta jest kształtowanie nowych trendów, pokazanie, że można inaczej myśleć.
Agnieszka Okońska, tworząc swoją pracę dyplomową, a był to zestaw mebli z wikliny, zastanawiała się jak można wykorzystać ten materiał. A jest on naturalny, ekologiczny, piękny, lekki i elastyczny. Daje mnóstwo możliwości wykorzystania.
– Ludzi jest ciężko przekonać do wikliny, o czym przekonuję się każdego dnia w swojej pracy. Ale warto ich przekonywać, żeby spojrzeli na nią z innej strony, że jest piękna, że to natura we wnętrzu – mówiła Agnieszka Okońska.
Zarówno Okońska, jak i Bożena Szumilas, mówiły, że wiklina nigdy nie wychodzi z mody. Można ją wykorzystywać na różne sposoby, malować, jest też bardzo wytrzymała. Potwierdzają to ich prace. Można je zobaczyć w rudnickim Centrum Wikliniarstwa.
Wykładowcy z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach przyznali, że zyskali nowe spojrzenie na wiklinę. Stanie się ona inspiracją i materiałem dla studentów tworzących nowe meble, zarówno użytkowe, jak i artystyczne.
Małgorzata Petecka
Facebook
RSS