W Nisku

Nowa sieć szkół w Nisku?

Nowa sieć szkół w Nisku?

Przekształcenie szkół podstawowych i wygaszanie gimnazjów znalazły się w uchwale o sieci szkół podjętej na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Nisku. Uchwała ta jest niezbędna w świetle nowej reformy oświatowej.

Od września 2017 roku wszystkie szkoły podstawowe zaczną funkcjonować jako ośmioletnie. Zespoły szkół, w których skład wchodzą sześcioletnie podstawówki i gimnazja, zaczną funkcjonować jako szkoły ośmioletnie, w których do 31 sierpnia 2019 roku prowadzone będą klasy gimnazjalne. Tym samym gimnazja aż do wygaśnięcia będą funkcjonować w dotychczasowych budynkach.

Mimo, że temat został przedyskutowany podczas dwóch gminnych komisji i spotkań z rodzicami nadal budzi pewne wątpliwości, zwłaszcza wśród nauczycieli.

-Czy w czasie 10 lat pełnienia stanowiska, nie jednej restrukturyzacji w szkolnictwie, sytuacji ze szkołami w Racławicach i Wolinie, sytuacji demograficznej, jakikolwiek nauczyciel odszedł z pracy z tzw. „kwitkiem”, bez wsparcia gminy? – mówił radny Tomasz Oleksak.

Burmistrz wyjaśnił, że za jego kadencji nie było zwolnień grupowych w oświacie. Wymienił kilka przypadków odejścia osób.
-Mam nadzieję, że się nie pomylę, Odeszła jedna pani, która miała pełny etat w technikum i pół etatu w jednej z gminnych szkół, nadal pracuje na etacie w technikum. Jedna polonistka przeszła do innej szkoły. Reszta to przeważnie przejście na emeryturę – mówił Julian Ozimek, burmistrz Niska.

Dodał, że cala grupa nauczycieli z Woliny i Racławic została zagospodarowana po likwidacji tamtejszych szkół.
-Zrobimy wszystko co będzie możliwe by odchodzących nauczycieli w jakiś sposób zagospodarować, stąd były pomysły stworzenia przedszkoli. Czy ktoś odejdzie czy nie, dzisiaj nikt nie jest w stanie określić, bo ostatecznie mamy tylko propozycje podziału ilości godzin. Chcę uspokoić, gdzie tylko będzie możliwe będę się starał, tak jak do tej pory, kadrę zabezpieczyć. Czas pokaże jak skutecznie – tłumaczył burmistrz.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021