W Nisku

Niżański MZK z wieloletnim planem rozwoju

Niżański MZK z wieloletnim planem rozwoju

11 głosami za i 4 wstrzymującymi się rada miejska w Nisku uchwaliła wieloletni planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych Miejskiego Zakładu Komunalnego w Nisku na lata 2018-2021. Mimo pozytywnej decyzji rady, plan ten wzbudzał jednak wiele wątpliwości. Głównie dotyczyły one m .in. przygotowania samego planu, budowy wodociągu w Racławicach, kary za zrzut ścieków oraz nowych stawek za wodę i ścieki.

Budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Zarzeczu, przebudowa kanalizacji ogólnospławnej w ul. Sandomierskiej, przebudowa oczyszczalni ścieków w Nisku czy też modernizacja kanalizacji podciśnieniowej na os. Malce i Moskale – to niektóre z 17 zadań, jakie w planach ma do wykonania niżański MZK.

– Realizujemy duże zadania inwestycyjne z pomocą środków unijnych na blisko 20 mln zł, w tym oczyszczalnia ścieków za ponad 14 mln zł. W wieloletnim planie rozwoju i modernizacji do 2021 r. jest 17 inwestycji. Na ukończeniu jest już przebudowa kanalizacji ogólnospławnej w ul. Sandomierskiej oraz kanalizacji sanitarnej w ul. PCK, Rzeszowskiej i przy Placu Wolności. Ważnym zadaniem ujętym w planie będzie zakończenie realizacji zadania pod nazwą: Budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w ul. Lipowa, Podleśna, Torowa, Czerniawy, Czarnieckiego, Sadowa, Leśna, Żurawia, Kilińskiego, Borowa, Górka, Sopocka, Gruntowa. w Nisku i ul. Jesionowa w Racławicach. Ponadto w planach jest do wykonania ponad 12 220 tys. metrów sieci wodociągowej, kanalizacji tłocznej 5 km 868 metrów oraz kanalizacji grawitacyjnej 5 100 m. Całość zadań opiewa na 18,5 mln zł netto. W tym roku planowane nakłady wynoszą prawie 15 mln zł – mówi prezes Zbigniew Kuziora.

Tłumaczył także, że wszystkie środki wydane na inwestycje, łącznie z tymi, które zostały pozyskane z funduszy unijnych będą podlegać amortyzacji. A to oznacza, że ceny za wodę i ścieki wzrosną. – Cena za wodę od czerwca 2019 do czerwca 2020 r., wzrośnie o 4 gr netto, natomiast a od 2020 do 2021 wzrośnie o następne 14 gr. Jeżeli chodzi o ścieki, to od czerwca tego roku zachowały wzrost o 34 gr. Od roku 2019 do 2020 wyniesie on 96 gr. A w 2021 r. może wynieść nawet o 1,12 zł na m3 – dodał Kuziora.

Do sytuacji odniósł się burmistrz Niska Julian Ozimek, który stwierdził, że w tej sytuacji zasadne jest przyjęcie planu, a o dopłacie różnicy cen na najbliższy rok, rada zadecyduje uchwałą.

O to, jak gmina zamierza pokryć dopłaty do wody, pytał podczas sesji radny Tomasz Oleksak. Włodarz miasta zapewnił, że pokrycie w budżecie jest i samorząd może przeznaczyć na ten cel odpowiednią sumę.

– Te środki po przeliczeniu wszystkich inwestycji i wskaźników wzrostu, zarówno z ogólnych środków jak i z pozostałych, tę kwotę 80 czy też 50 tys. zł jesteśmy w stanie znaleźć. Gdyby rada nie uchwaliła tego wieloletniego planu, to prezes nie ma prawa realizować określonych zadań – zapewniał  Julian Ozimek, burmistrz Niska.

Wątpliwości co do wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych niżańskiego MZK miał radny Zbigniew Kotuła.

– Wydaje mi się, że komisja, która analizowała projekt zwróciła uwagę, że jest on zrobiony niechlujnie. To jest tylko i wyłącznie zbiór pobożnych życzeń pana prezesa, co ewentualnie spółka jest w stanie zrobić, a tak naprawdę nie mówi w jaki sposób chce to zrobić. O wodociągu w Racławicach słyszę od 5 lat. Jeżeli my dostajemy pismo, które jest nazywane wieloletnim planem działania, to powinien być on rzeczowo zrobiony – mówił radny Zbigniew Kotuła.

Z kolei radny Błażej Borowiec, pytał prezesa MZK m. in o to czy została naliczona kara za zrzut ścieków z miejskiej oczyszczalni, po tym jak w czerwcu 2016 r., starostwo powiatowe w Nisku cofnęło pozwolenie wodno-prawne dla MZK.

– Kara w wysokości około 180 tys. zł jest zawieszona do momentu wykonania inwestycji. Natomiast po jej wykonaniu będzie umorzona. Jeżeli chodzi o wodociąg w Racławicach, to my przyjęliśmy projekt od gminy, gdzie kosztorys opiewał na 3,7 mln zł. W swoich kosztach zamknęliśmy się w granicach nieco ponad 1 mln zł. Inwestycja robiona przez nas samych jest tańsza, a niżeli to, co jest realizowane w przetargach. Gdybyśmy chcieli ogłosić ponownie przetarg na oczyszczalnię ścieków to za tą kwotę byśmy się nie zmieścili, a druga oferta była 4 mln zł droższa niż ta, którą wybraliśmy do realizacji – wyjaśniał prezes Kuziora.

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021