W Nisku

Niżański dzień profilaktyki w “Czarnieckim”

Niżański dzień profilaktyki w “Czarnieckim”

Narkotyki, alkohol, przemoc – jak z nimi walczyć, jak łatwo popaść w uzależnienie – na te i i wiele innych tematów, debatowano w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Nisku. 30 listopada odbył się „Niżański Dzień Profilaktyki” organizowany w ramach Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki pn. „Z nami bezpieczniej”.

Sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi młodzieżą z niżańskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych: PSP nr 1, PSP nr 3, PSP nr 5, Gimnazjum nr 1, RCEZ oraz LO.

Jednym z punktów spotkania była prezentacja etiud profilaktycznych. Niżańska Grupa „PaT” działającą przy PSP nr 3 w Nisku, kierowana przez polonistę, Mirosława Szczęcha przedstawiła scenkę „Błękitny ptak”. Spektakl pokazał zgubny wpływ uzależnienia od alkoholu na rodzinę i jej rozpad. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Nisku, pod opieką Marzanny Kupiec wystawili etiudę „Uzależnienie – droga donikąd”, którą wywalczyli pierwsze miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Porozmawiajmy o uzależnieniach” w 2017 r.

Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszył się pokaz działania automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Prezentujący sposób obchodzenia się z urządzeniem brygadier Mariusz Goclon podkreślił kluczowe znaczenie dla życia człowieka pierwszych czterech minut od utraty przytomności. Taki defibrylator zostanie zakupiony z pieniędzy programu i umieszczony w centrum Niska.

Ewelina Rodak z Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Nisku mówiła o zgubnym wpływie dopalaczy na zdrowie i życie człowieka. Media podają kolejne przypadki ofiar środków psychoaktywnych. Mimo licznych apeli, młodzież niestety nadal sięga po tego rodzaju środki.
Na zakończenie wszyscy włączyli się w „Zryw Wolnych Serc” , czyli odśpiewanie apelu społeczności programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a TY”, oraz tańce integracyjne „PaT”- u.

Ponadto, w swoim przemówieniu dyrektor niżańskiego liceum Jerzy Stelmach przedstawił znaczenie realizowanego programu, obejmującego szereg działań związanych z poprawą bezpieczeństwa na terenie powiatu niżańskiego, adresowanego do maluchów, dorosłych i seniorów. Jak podkreślił, powiat znalazł się wśród nielicznych jednostek samorządu terytorialnego, które otrzymały dofinansowanie na realizację programu poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Wicestarosta Niżański Adam Mach podziękował za zaangażowanie w realizację programu, który odpowiada potrzebom młodzieży szczególnie narażonej na uzależnienia. Wśród zaproszonych gości znaleźli się wicestarosta niżański Adam Mach, dyrektorzy szkół: Danuta Gorczyca, dyrektor PSP nr 5 w Nisku, Beata Żak, dyrektor PSP nr 1 w Nisku, Renata Partyka, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Nisku, eksperci: Ewelina Rodak reprezentująca Państwową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Nisku oraz brygadier Mariusz Goclon, reprezentujący Ośrodek Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Nisku.

A.Piotrowska/LO Nisko DSC_5292 DSC_0003 DSC_0004 DSC_4976 DSC_5271

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021