W Nisku

Nisko w porównaniu z innymi

Nisko w porównaniu z innymi

Jaka jest pozycja Niska jako miasta i gminy? W zależności od tego, czy mówi opozycja, czy władza, to Nisko jest pełne niewykorzystanych szans i zaniechań albo miastem i gminą dającą sobie dobrze radę w trudnych czasach i otoczeniu. Zazwyczaj porównuje się Nisko ze Stalową Wolą.

Takie zestawienia mają sens, ale ograniczony. Znacznie więcej sensu maja porównania Niska z podobnymi oliwie blisko. Do takich miast należą na pewno Leżajsk i Kolbuszowa. Trzeba również rozstrzygnąć według jakich kryteriów dokonać takich porównań. Można dotrzeć do wielu rankingów w których stosuje się różne kryteria. Po zasięgnięciu opinii u różnych samorządowców najlepszą opinię, jako bezstronne i obiektywne maja rankingi samorządowego pisma „Wspólnota”. Wypada więc porównać Nisko z Leżajskiem i Kolbuszową w pięciu kategoriach w których rankingi tworzy „Wspólnota”.

NAJBOGATSZE SAMORZĄDY

Pierwszą kategorią jest kategoria najbogatszych samorządów. Mówiąc w skrócie chodzi tutaj o wielkość dochodów gminy na głowę mieszkańca. Ostatni ranking „Wspólnoty” dotyczy roku 2014, czyli jest jakby podsumowaniem ubiegłej kadencji. W Nisku burmistrz się nie zmienił, więc będzie to dobry wskaźnik czy miasto się rozwijało, czy zwijało. I tak na 265 sklasyfikowanych miast w 2014 roku Nisko znalazło się na 250 pozycji z dochodem na głowę 2169 zł. Porównując to miejsce z latami poprzednimi, to pozycja Niska się pogarsza. W latach 2011 – 2013 Nisko zajmowało kolejno 142, 239 i 244 pozycję. A jak wypadła konkurencja? Kolbuszowa w 2014 roku była 216 z dochodem 2271 zł. na głowę. W porównaniu z Niskiem Kolbuszowa ma bardziej gwałtowny spadek, bo w 2011 roku zajmowała 88 miejsce. Najgorzej wypada Leżajsk, zajmujący 256 miejsce z dochodem 2143 zł. na głowę. W tym porównaniu Nisko nie wypada najgorzej, ale i tak nie ma się z czego cieszyć, ponieważ jest to miejsce w końcówce całego zestawienia. 250 pozycja na 2654 sklasyfikowanych miast powiatowych nie powinno władzom gminy dawać spokojnego snu.

ROZWÓJ INFRASTRUKTURY

Kolejna kategoria, to nakłady na rozwój infrastruktury technicznej. To na pewno kryterium dobrze odzwierciedlające rozwój lub jego brak. Pod uwagę bierze się nakłady ze środkami zewnętrznymi i tylko własne. I tutaj ciekawe wyniki. Z funduszami zewnętrznymi Nisko zajmuje 65 pozycję z 474 złotymi na głowę. Bez środków zewnętrznych jest to tylko 241 pozycja z 87 złotymi. Tymczasem Leżajsk zajmuje 252 pozycję w tabeli z funduszami zewnętrznymi i 239 bez tych funduszy. Z kolei Kolbuszowa ze środkami zewnętrznymi plasuje się na 113 miejscu i na 188 tylko z funduszami własnymi. Wnioski muszą być złożone, bo z jednej strony taki wynik świadczy, że Nisko potrafi zabiegać o środki zewnętrzne, ale z drugiej, że gmina ma nie duży potencjał inwestycyjny. W każdym bądź razie na tle konkurencji Nisko nie ma się czego wstydzić.

UNIJNA KASA I DŁUGI

Porównując sprawność w pozyskiwaniu pieniędzy z zewnątrz od razu trzeba powiedzieć, że Nisko wypada dobrze. Z pozycją 103 na 265 samorządów można mieć nawet powód do zadowolenia.Co prawda Leżajsk zajmuje trochę wyższą pozycję, bo 95, ale za to Kolbuszowa wyraźnie niższą, bo 139. Z kolei wręcz powodem do dumy może być miejsce w rankingu wielkości zadłużenia. W tym rankingu im niższa pozycja tym lepiej. I tu Nisko zajmuje miejsce w ścisłej czołówce, bo 260 na 265 sklasyfikowanych. Zadłużenie Niska według „Wspólnoty”, to 5% wielkości budżetu. Gorzej jest ze zdolnością kredytową, bo tu Nisko zajmuje 103 miejsce. Zapewne wpływ na to ma wspomniana już słabość finansowa gminy. Pod względem zadłużenia Nisko na głowę bile Kolbuszową, która zajmuje 53 miejsce z 43 procentami zadłużenia do wielkości budżetu. Trochę lepiej wypada Leżajsk, który i tak od Niska dzielą 54 miejsca.

KULTURA POD PSEM

Najgorzej Nisko wypada pod względem nakładów na kulturę. W tej kategorii gmin miejsko – wiejskich na 570 sklasyfikowanych Nisko zajmuje 555 pozycję, przeznaczając z budżetu 2,56% na kulturę. Najlepiej wypada tu Leżajsk, który na kulturę przeznacza 7,11% budżetu. Z resztą kultura zazwyczaj nie jest oczkiem w głowie samorządów. Z drugiej strony warto na tym tle pomyśleć o większym dofinansowaniu kultury. Dochodząc do końcowych wniosków trzeba zauważyć, że Nisko na tle Leżajska i Kolbuszowej nie wypada źle. Widać, że władze gminy dobrze radzą sobie ze zdobywaniem środków zewnętrznych i nie zadłużają się, co staje się plagą w polskich samorządach. Martwi jednak ogólna finansowa słabość Niska. Rodzi się bowiem pytanie skąd miasto i gmina będą czerpać środki na rozwój, gdy skończą się fundusze unijne. A to może stać się wcześniej niż się ktokolwiek spodziewa.

Grzegorz Poniedzielski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021