W Nisku

Nisko w pierwszej 10-tce w Rankingu Gmin Podkarpacia

Nisko w pierwszej 10-tce w Rankingu Gmin Podkarpacia

Gmina Nisko znalazła się w pierwszej dziesiątce V edycji Rankingu Gmin Podkarpacia. Ranking organizowany przez Urząd Statystyczny i Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego. To jedna z najbardziej niezależnych i miarodajnych klasyfikacji aktywności gospodarczej samorządów.

Gmina Nisko znalazła się na 10 miejscu rankingu spośród 160 gmin Podkarpacia wyprzedzając m.in. Stalową Wolę. Ideą Rankingu Gmin Podkarpacia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno – gospodarczego na terenie woj. podkarpackiego. Wyniki rankingu oparte zostały o dane statystyczne za rok 2015, zebrane i przeanalizowane przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie.

Ocenie poddane zostały wszystkie gminy województwa podkarpackiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu tj. Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega i Krosna.

Metodą oceny poziomu rozwoju gminy był wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 11 wskaźników mierzących m.in. potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. Najważniejsze z nich dotyczyły wydatków majątkowych inwestycyjnych na 1 mieszkańca, wydatków na administrację publiczną na 1 mieszkańca, budżetów środków europejskich na 1 mieszkańca, wydatków majątkowych inwestycyjnych na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska na 1 mieszkańca, przyrostu naturalnego na 1 tys. mieszkańców, czy wyników sprawdzianów szóstoklasistów i testów gimnazjalistów – średni wynik w procentach na 1 zdającego.

Wyniki rankingu ogłoszono 23 listopada w Jasionce k. Rzeszowa podczas kongresu pn. „Samorząd w obliczu wyzwań z zakresu ochrony środowiska”. Jego uczestnikami byli prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, urzędnicy wydziałów ochrony środowiska, a także dyrektorzy i prezesi zakładów usług komunalnych z woj. podkarpackiego. Organizatorem kongresu była Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego.

UGiM Nisko

}

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021