W Nisku

Nisko w pierwszej 10-tce w Rankingu Gmin Podkarpacia

Nisko w pierwszej 10-tce w Rankingu Gmin Podkarpacia

Gmina Nisko znalazła się w pierwszej dziesiątce V edycji Rankingu Gmin Podkarpacia. Ranking organizowany przez Urząd Statystyczny i Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego. To jedna z najbardziej niezależnych i miarodajnych klasyfikacji aktywności gospodarczej samorządów.

Gmina Nisko znalazła się na 10 miejscu rankingu spośród 160 gmin Podkarpacia wyprzedzając m.in. Stalową Wolę. Ideą Rankingu Gmin Podkarpacia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno – gospodarczego na terenie woj. podkarpackiego. Wyniki rankingu oparte zostały o dane statystyczne za rok 2015, zebrane i przeanalizowane przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie.

Ocenie poddane zostały wszystkie gminy województwa podkarpackiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu tj. Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega i Krosna.

Metodą oceny poziomu rozwoju gminy był wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 11 wskaźników mierzących m.in. potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. Najważniejsze z nich dotyczyły wydatków majątkowych inwestycyjnych na 1 mieszkańca, wydatków na administrację publiczną na 1 mieszkańca, budżetów środków europejskich na 1 mieszkańca, wydatków majątkowych inwestycyjnych na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska na 1 mieszkańca, przyrostu naturalnego na 1 tys. mieszkańców, czy wyników sprawdzianów szóstoklasistów i testów gimnazjalistów – średni wynik w procentach na 1 zdającego.

Wyniki rankingu ogłoszono 23 listopada w Jasionce k. Rzeszowa podczas kongresu pn. „Samorząd w obliczu wyzwań z zakresu ochrony środowiska”. Jego uczestnikami byli prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, urzędnicy wydziałów ochrony środowiska, a także dyrektorzy i prezesi zakładów usług komunalnych z woj. podkarpackiego. Organizatorem kongresu była Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego.

UGiM Nisko

}

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

W RCEZ w Nisku zakończono projekt interdyscyplinarny

rni24.eu15 kwietnia 2021

Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Hucie Deręgowskiej

rni24.eu14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

rni24.eu13 kwietnia 2021

Mandaty za brak maseczki

rni24.eu13 kwietnia 2021

Zawiadomienie MZK o pracach konserwacyjnych na Stacji Uzdatniania Wody w Nisku

rni24.eu13 kwietnia 2021

Niżańska licealistka w finale VIII Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych

rni24.eu12 kwietnia 2021

Nowe holtery dla Szpitala dzięki środkom Powiatu Niżańskiego

rni24.eu8 kwietnia 2021

VII edycja projektu grantowego “Zielona Ławeczka”

rni24.eu8 kwietnia 2021

Sukces niżańskich licealistek w Olimpiadzie ZUS

rni24.eu6 kwietnia 2021