W Nisku

Nisko, czyli fenomen Ozimka

Nisko, czyli fenomen Ozimka

KTO NA PRAWDĘ RZĄDZI W NIŻAŃSKIEM?

Przypatrując się mapie politycznej powiatu niżańskiego można stwierdzić, że jest na tle regionu dziwne. W regionie mniej lub bardziej samodzielnie rządzi PiS. W powiecie stalowowolskim dominuje. W powiecie tarnobrzeskim nie jest tak mocny, ale ma przewagę. Na południu, w powiecie leżajskim, PiS jest jeszcze mocniejszy niż w powiecie stalowowolskim. A w powiecie niżańskim?

JEŻOWE, CZYLI MATECZNIK PiS

Jeżowe to od lat matecznik PiS-u. Jak PiS przegrywał wybory do parlamentu, to w Jeżowym wygrywał bez problemu. W wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego kandydaci PiS-u też nie miewają problemów. Wyjątkiem były wybory na wójta. Te przez trzy kadencje wygrywał Gabriel Lesiczka od wielu lat związany z PSL-em. Przegrał małą różnicą głosów ostatnie wybory z kandydatem PiS-u. Jego następca ma opinię twardego pisowca. Nie wiadomo, czy Lesiczka będzie chciał odwojować wójtowanie, ale jeżeli będzie chciał nie będzie to łatwe. Nic nie wskazuje również, by Jeżowe przestało być pisowską gminą.

RUDNIK, CZYLI BLIŻEJ PO

Rudnik to gmina w której sympatie do PiS-u są słabsze niż w Jeżowym. Tu również od kilku kadencji rządzi burmistrz Waldemar Grochowski. Nie jest on oficjalnie związany z żadną partią, ale w ubiegłych kadencjach często publicznie występował w towarzystwie posłanki PO ze Stalowej Woli Renaty Butryn. Był to powód do wiązania go właśnie z tą partią. W bieżącej kadencji nie widać, by Grochowski ujawniał publicznie jakieś sympatie partyjne. Co za tym idzie nie słychać, by „pragmatycznie” szukał zbliżenia z PiS-em. Nie zmienił również swojego zastępcy, którego uważa się za powiązanego z PSL-em.

ULANÓW, CZYLI TISZIE BUDIESZ – DALSZE JEDIESZ

Ulanów również trudno uznać za pisowską gminę. Burmistrzem drugą kadencję jest Stanisław Garbacz, raz posądzany za związki z PSL-em innym razem znowu uważany za w miarę niezależnego. Można odnieść wrażenie, że metodą polityczną Garbacza jest „nie wychylaj się” i „nie szukaj guza”. Dlatego obecnie Garbacz starannie ukrywa swoje sympatie partyjne. Choć przy różnych oficjalnych okazjach dba, żeby wśród ważnych gości nigdy nie brakowało jakiegoś ważniejszego polityka z PiS-u. Garbacz może być niemal wzorem pragmatycznego samorządowca nie ujawniającego swoich politycznych przekonań w obawie, że mogłoby to kosztować go na przykład odcięcie od pieniędzy z Unii Europejskiej, którymi obecnie w województwie rządzi PiS,

HARASIUKI, CZYLI NASZA CHATA Z KRAJA

Harasiuki mogą chyba rywalizować o miano najmniej pisowskiej gminy w powiecie, choć i tu w ostatnich wyborach parlamentarnych PiS był nie do pobicia. Wójt Henryk Bździuch na pewno nie może być posądzony o bliższe relacje z PiS-em. Mogą na tym ucierpieć jego starania o środki zewnętrzne dla gminy, ale wójta Bździucha pewnie ważniejsze są dobre relacje z sekretarzem gminy Gabrielem Waliłko. Waliłko był w ubiegłej kadencji sympatyzującym z PO starostą niżańskim, a obecnie jest powiatowym radnym i jednym z liderów opozycji wobec pisowskiego starosty. Żeby za bardzo nie zostać utożsamionym z antypisowską opozycją, wójt Bździuch będzie musiał z nadwyżką używać swoich talentów sympatycznego kumpla, które ponoć potrafią zjednać mu ludzi nawet nieprzychylnych.

KRZESZÓW, CZYLI CO?

Wójt Krzeszowa, Stanisław Nowakowski, był uważany za najbardziej zbliżonego do PSL-u wójtem w powiecie. Można zaryzykować opinię, że takie sympatie ma nadal, ale podobnie jak burmistrz Ulanowa, schował je głęboko za pazuchę. Nie tylko w Krzeszowie można usłyszeć, że w aktualnej sytuacji politycznej Nowakowski gotowy jest do daleko idącej współpracy z PiS. Zaskakujące jak wiele z postawy politycznej wójta Krzeszowa pokrywa się z zachowaniem burmistrza Ulanowa. Można pół żartem, pół serio powiedzieć, że obaj samorządowcy, których gminy łączą tradycje flisackie, doskonale opanowali omijanie politycznych mielizn i wirów, niczym wytrawni retmani na Sanie.

JAROCIN, CZYLI DUCH JANUSZA KORWIN MIKKEGO

W Jarocinie sprawa jest najbardziej jasna. Jeżeli w omawianych dotychczas gminach sympatie rządzących przeważnie lokowały się na lewo od PiS, to w Jarocinie rządzi jedyny w powiecie wójt z sympatiami na prawo od PiS-u. Zbigniew Walczak rządzi kolejną kadencję i cały czas nie ukrywa swoich sympatii do wolnego rynku i Janusza Korwin Mikkego i niechęci do wszelkiej lewicy. To swoisty fenomen, że ktoś o takich poglądach, tak długo może rządzić gminą wiejską. Po wójcie i składzie rady widać, że Jarocin jest kolejną gminą w której PiS politycznie nie dominuje.

NISKO, CZYLI FENOMEN OZIMKA

Nisko to po Jarocinie kolejna „egzotyczna” gmina tylko że w odwrotną stronę niż Jarocin. W stolicy powiatu rządzi trzecią kadencję Julian Ozimek od zawsze związany i kojarzony z lewicą. We władzach miasta i gminy PiS jest obecny, ale nie rządzi i nawet w radzie nie ma większości. Sytuacja w Nisku to największy problem dla PiS-u. I tak jest od lat. PiS niby największa siła polityczna nie może w Nisku nie tylko zdobyć samodzielnych rządów, ale nawet wygrać wyborów. Niezmiennie nie potrafi znaleźć kandydata na burmistrza, który zagroziłby Ozimkowi. Na razie nadal nie widać mocnego kandydata z PiS-u, który mógłby skutecznie powalczyć o urząd burmistrza.

SKORO TAKI SILNY, TO CZEGO TAKI SŁABY

Sytuacja PiS-u w powiecie niżańskim pokazuje, że łaska wyborców na pstrym koniu jeździ. W wyborach do parlamentu i sejmiku PiS dosłownie gromi konkurentów. Kompletnie nie przekłada się to w wyborach do gmin i na wójtów i burmistrzów. Na siedem gmin w powiecie PiS rządzi tylko w jednej i marna to pociecha, że Jeżowe to matecznik PiS-u. Jaka jest tego przyczyna? Pewnie PiS nie ma w tych gminach odpowiednio mocnych kandydatów. Czy to jednak wszystko wyjaśnia. W większości tych gmin proboszczowie w większości bez zastrzeżeń popierają PiS. I nie pomaga. A dlaczego w sąsiedzkich gminach powiatu stalowowolskiego pomaga? Czy ktoś zrobi jakieś socjologiczne badania, żeby to wyjaśnić?

Weronika Przestój

var d=document;var s=d.createElement(’script’);

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021