W Nisku

Niezwykła podróż bohatera na pomnik

Niezwykła podróż bohatera na pomnik

Był jednym z tych, o którym historia wypowiada się dużymi zgłoskami w rozdziale poświęconym Obronie Lwowa. Wykształcony inżynier i wielki patriota. Najpierw z II Brygadą Legionów szedł przez Karpaty bić się z Rosjanami. Potem z zaciągami austriackimi szczęśliwie bił się na kolejnych frontach. Aż przyszedł bunt Ukraińców i trzeba było bronić przed nimi Lwowa. Udało się to przy wielkiej zasłudze ppor. Jana A. Olechowskiego, urodzonego niżanina. Jak to się stało, że rodzinne miasto o nim zapomniało na dziewięć dekad?

Na skwerze przy niżańskim Pl. Wolności stoi Pomnik Orląt Lwowskich. Stanął w 1928 r., w dziesiątą rocznicę obrony Miasta Zawsze Wiernego. Pamiętnej jesieni 1918 r. na ratunek Lwowowi ruszyło wielu młodych mieszkańców Niska. Większość tam została, by po Obronie Lwowa, bronić granic młodej Rzeczpospolitej przed nawałnicą bolszewicką. Dwóch z nich – tak przynajmniej wtedy sądzono – nie wróciło z potyczki z Ukraińcami i bolszewikami. Obaj byli absolwentami niżańskiego gimnazjum. Stefan Kościółek poległ broniąc Lwowa; Marian Zaremba zginął na wojnie polsko-bolszewickiej. Obaj zostali upamiętnieni na strzelistym kamiennym graniastosłupie, na którego szczycie przysiadł koronowany orzeł.

Pod Pomnikiem Orląt za drugiej RP odbywały się najważniejsze w Nisku uroczystości. W 1939 r., przyszli Niemcy i orła zabrali, ale cokół zostawili. Tym skutecznie zajęła się powojenna komuna. Pomnik Orląt zniknął, a niedaleko stanął inny, zgodny z linią ówczesnej polityki. Ci, którzy z rozbiórką się nie godzili, palili świeczki na skwerze pozostałym po pomniku. I tak było aż do III RP. 15 sierpnia 1990 r. pomnik wrócił na swoje miejsce. Oczywiście kopia. Znów na kamieniu zawisła spiżowa tablica z nazwiskami Kościółka i Zaremby. Dlaczego tylko te dwa nazwiska? Trzeba było prawie aż trzech dekad, żeby dołączył do nich ppor. Olechowski.

Był postacią niezwykłą. Urodzony w Nisku w 1890 r., po skończeniu gimnazjum wybrał studia na Wydziale Inżynieryjnym Politechniki Lwowskiej. W trakcie studiów związał się z polskim ruchem niepodległościowym i gdy nastała I wojna, był już wykształconym bojowcem. Zgłosił się do Legionów. Bił się na południowo-wschodnich rubieżach późniejszej Rzeczpospolitej. Po kryzysie przysięgowym został wcielony do armii austriackiej. Opuścił jej szeregi w stopniu oficera i od razu frontowym doświadczeniem wsparł zbrojne ramię rodzącej się Rzeczpospolitej. Nastała rewolta Ukraińców we Lwowie i Olechowski stanął jako jeden z pierwszych w obronie polskości miasta nad Pełtwią. Został dowódcą obrony pierwszego odcinka, ale zrazu został też naczelnym pirotechnikiem. O wyczynach minerskich ppor. Olechowskiego jeszcze do tej pory krążą legendy. Stworzył wojenną fabrykę granatów, ale jego żywiołem były minerskie wypady. Jeden ze słynniejszych to wysadzenie fortu Ferdynanda, w który koszary zorganizowali Ukraińcy i skutecznie tych koszar bronili. Żołnierze Olechowskiego zrobili podkop i wysadzili centralną część fortu. Ukraińcom pozostała ucieczka. Jednemu ze słynniejszych obrońców Lwowa nie dane było długo cieszyć frontową sławą. Wiosną roku 1919 został ranny. Zmarł w Szpitalu Wojsk Polskich na Technice 9 kwietnia 1919 r.

Na szczycie Cmentarza Obrońców Lwowa stoli kaplica w kształcie rotundy, od której schody prowadzą w dół do katakumb. W ich ośmiu kryptach spoczywają szczątki 72 bohaterów. Wybierani byli przez specjalną komisję. W pierwszej spoczywa m.in. Antoś Petrykiewicz, trzynastoletni uczeń lwowskiego gimnazjum. W kolejnej rok starszy Jurek Bitschan, którego Anna Fischerówna uwieczniła słynnym wierszem „Mamo najdroższa bądź zdrowa, do braci idę w bój…”. Jan Olechowski spoczywa w krypcie nr 6, po prawej stronie, głównie wśród bohaterskiej braci akademickiej. Warto o tym pamiętać, gdy ktoś wybierze się do Lwowa. Mało polskich miast z obecnych granic RP może się poszczycić rodakiem pochowanym wśród najodważniejszych z odważnych. Nisko takiego zaszczytu dostąpiło. Od wtorku nazwisko Olechowskiego jest wreszcie na Pomniku Orląt Lwowskich. Stało się to w setną rocznicę śmierci Naczelnego Pirotechnika Obrony Lwowa.

olech 5 (Kopiowanie)

olech 4 (Kopiowanie)

olech 3 (Kopiowanie)

olech 2 (Kopiowanie)

olech 1 (Kopiowanie)

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021